Yeni Ev Sahipleri İçin Harika Ev Dekorasyonu Önerileri

Ev Dekorasyonu Önerileri

Hayalinizdeki eve sahip oldunuz ve yeni ev sahipleri için harika ev dekorasyonu önerileri arayışı yapıyorsanız yazımızda bu arayışınızın tüm detaylarını bulabilirsiniz. Yeni evinizin dekorasyonu için iç mimar ücreti ödemeden, küçük dokunuşlarla harika bir dekoratif tasarım sağlayabilirsiniz.

Evinizi Tanıyın

Dekoratif tasarım yapmak için evin tüm özelliklerini keşfetmek gerekir. Bu bakımdan evinizin artı ve eksilerini değerlendirmeniz gerekiyor. Evinizin boyutları, pencerelerin büyüklüğü, odaların ebatları ve mutfağınızın tasarımını tam olarak edinmeniz gerekir. Ayrıca evinizin güneş alıp almama durumu da dekorasyon yapımı bakımından son derece önem taşıyacaktır. Bu edinimlerden sonra dekorasyon trendinizi yaratmanız için bilgi edinmeniz gereken diğer konulara geçmeniz gerekecektir.

Bütçenize Uygun Ev Dekorasyonu Önerileri

Yeni bir ev sahibi olmak masraflı bir iştir. Bu nedenle dekorasyon fikrini seçerken bütçenizi de göz önünde bulundurmanız gerekir. Gereksiz olan hiçbir eşyayı almamanız daha az bütçe harcamanıza sebep olacaktır.

Bu nedenle evinizin neye ihtiyacı olup olmadığını tespit etmeniz şarttır. Gerekli olan eşyaları almak ev dekorasyonunda önemli bir seçimi oluşturur. Bu seçimler evinizin boyutlarıyla da ilgilidir. Fazla eşya tercih etmek hem bütçeyi sarsacak hemde evin gereksiz bir kalabalıkla dolu olmasına sebep olacaktır. Ayrıca eşya yoğunluğu evinizin daralmasına ve kolay temizlenmemesine de sebep olacaktır.

Ev Dekorasyonu Önerileri 1

Ev Eşyası Seçiminde Evin Boyutlarının Önemi

Eviniz için eşya seçerken;

  • Evinizin büyüklüğünü,
  • Bütçenizi,
  • Hayal gücünüzü

Değerlendirmeli ve bütçe olanaklarınızı mutlaka dikkate almalısınız. Salon, odalar ve mutfağınızda harikulade seçimler yapmanızda, bu üç detay önemli bir rol oynayacaktır.

Evinizin Mutfağı Küçük Olduğunda

Küçük bir mutfağa sahip olan bir ev için salonda yemek masası kullanmak şarttır. Ancak mutfağın küçük olması mutfağınızda mutfak masası kullanmamanız anlamına gelmemektedir. Küçük bir mutfağınız var ve mutfak masası kullanmak istiyorsanız;

  • Açılıp kapanma özelliğine sahip olan bir mutfak masası,
  • Duvara sabit olan ancak açılma kapanma özelliğine sahip olan portatif mutfak masası tasarımını düşünebilirsiniz. Bu sayede mutfakta dilediğiniz gibi kullanım sağlarken, ihtiyaç duyduğunuz anlarda mutfak masanızı açarak kullanabilirsiniz. Ayrıca mutfağınızda kullanmak için seçeceğiniz farklı mobilya ve cihazların geniş ya da büyük boyutlu olmamasına da dikkat etmeniz şarttır.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Hygge Nedir? Hygge İle Nasıl Samimi Ortam Kurulur?

Evinizin Mutfağı Büyük Olduğunda

Son yıllarda üretilen yeni binaların çoğunda mutfaklar daha geniş olarak tasarlanıyor. Bu tasarımlar mutfakların bir oda gibi kullanılmasını sağlıyor. Büyük bir mutfağa sahipseniz, mutfağı aynı zamanda yemek odası olarak da kullanabilirsiniz.

Mutfak masasını mutfağın en ferah olan kısmında kullanmanız, her an misafirleriniz için hazır konumda olmasını da sağlayacaktır. Mutfağınızda kullanacağınız diğer eşyalardan olan perde ve tülleri de mutfak halınızla kombinlemeniz için zıt renkler uyumunu tercih edebilirsiniz.

Koyu renge sahip olan bir halınızı açık renkli tül ve perdelerle rahat bir şekilde kombinleyebilirsiniz. Büyük bir mutfağa sahipseniz mutfak eşyalarınızı daha dağınık bir şekilde mutfağınıza yerleştirebilirsiniz.

Salon Dekorasyonu İçin Pratik Bilgiler

Ev dekorasyonu önerileri için en çok dikkat edilen alan salonlardır. Misafir davetlerinin salonda yapılması bu dikkati artırmaktadır. Salonunuzun şekli dekorasyon tercihinizde önemli bir rol oynamaktadır.

Bu nedenle seçeceğiniz salon takımının salonunuza ebat bakımından uygun olması gerekmektedir. Küçük bir salonu büyük mobilya ve salon takımlarıyla doldurmak salonunuzu daha darlaştıracak ve yoğun bir görünüm sağlayacaktır.

Bu nedenle daha kibar görünen ancak portatif olan mobilyaları seçebilirsiniz. Salonların büyük ya da küçük görünmesini sağlayan bir diğer detay da halı seçimidir. Küçük bir salonda açık renk halı tercih etmek daha doğru olurken, büyük salonlarda koyu renkli halılar seçmek daha orjinal bir görünüm sağlar.

Salon takımınızın yemek masası bulunması durumunda küçük salonlar için yemek masanızı mutlaka pencere kenarında tercih etmelisiniz. Bu görüntü salonunuzun daha derin ve geniş olmasını sağlar. Eğer evinizin daha geniş görünmesini istiyorsanız duvarlarınızı okyanus desenli bir duvar kâğıdıyla kaplayabilirsiniz.

Yatak Odasında Tasarımında Ev Dekorasyonu Önerileri

Yatak odaları ister çiftler isterse genç odası olsun özellik içermesi gereken odalardır. Bu oda sizin özelinizdir ve rahatlık ile konforun bu oda için sağlanması gerekir. Bu sebeple rahatlıkla soyunup giyinmenize, rahatlıkla uyuyup uyanmanıza özel tercihler yapmanız gerekmektedir. Yatak odanızı bu anlamda tam olarak zevkinize değil, rahatınıza uygun olarak da dizayn etmeniz şarttır. Eğer; dağınık bir yapıya sahipseniz, uykuya dalma konusunda probleminiz varsa ve sürekli olarak derli toplu olmak istemiyorsanız kolay kullanılan ve ayrıntı içermeyen mobilyaların soft renklerini tercih etmenizde yarar var. Koyu renklerle dizayn edilmiş bir yatak odası sürekli olarak temizlik yapmanıza gerek duymayacak özellikler taşır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Minimalizm Nedir? Nasıl Minimalist Olunur?
Ev Dekorasyonu Önerileri 2

Oturma Odası Ev Dekorasyonu Önerileri

Oturma odası dekorasyonu rahatlığı ve kullanışlılığı ön plana çıkarmalıdır. Bu oda için odanızın büyüklüğüne göre, dinlenme sırasında ihtiyacınız olan konforu sağlayıcı seçenekleri tercih edebilirsiniz. Yeni evli ve yalnızca iki kişi olarak bu odayı paylaşacaksanız bu odaya büyük boyutlu kanepe almak yerine tekli ancak açılan koltukları satın alabilirsiniz.

Ayrıca televizyon izlemek için büyük bir ünite yerine çok daha sade bir televizyon sehpası tercih edebilirsiniz. Bu odayı tarz bir hale getirmek için perde ve tül seçiminizde, hatta halı seçiminizde farklı bir dizayn tercih edebilirsiniz. İsterseniz eşyalarınız arasında tezatlık yaratabilir ya da eşyalarınız arasında uyumlu bir ahenk yaratabilirsiniz.

Çocuk Odalarınıza Küçük Dokunuşlar

Çocuk odanızda farklı bir görsellik katmak ancak büyüme aşamalarında olduklarını düşünerek fazla masraf etmek istemiyorsanız tarz bir dekorasyon uygulayabilirsiniz. Karyolalarının görünüşlerine farklılık katmak için örtülerini değiştirebilir, tüllerini ufak objelerle süsleyebilirsiniz. Çocuk odası halılarınızın üzerlerine çocuklarınızın oyuncaklarını kullanarak özel bir görünüm sağlayabilirsiniz.

Bir önceki yazımıza https://blog.hamdeko.com/yeni-bir-eve-tasinmanin-masrafi-nedir/ linki üzerinden ulaşabilirsiniz.

Yorumları Gör (0)

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

Tüm Hakları Saklıdır 2019

Yukarı