Yeni Bir Eve Taşınmanın Masrafı Nedir?

Yeni Bir Eve Taşınmanın Masrafı

Taşınmak, taşınmanın faydaları, yeni bir ortam ve yeni eşyalardan önce, birçok insanın aklını meşgul eden ilk soru şudur ‘’Yeni bir eve taşınmanın masrafı nedir?”. Bu sorunun cevabını vermeden, ne amaçla ve ne mesafeye taşındığınızın da oldukça önemli olduğunu bilmeniz gerek.

Bir evi toplamak ve yeni bir eve taşınmak her zaman için keyfi bir işlem olmayabilir. Bazı durumlarda kiranın yükselmesi, bazen ev sahibi olmanız, bazen evin size küçük gelmesi, bazen de zorunlu bir durum sebebi ile iyi veya kötü bir sebepten dolayı ev taşımanız gerekebilir. Yeni bir eve taşınmak, her şeyi hazırlamak ve her şey hazır olduğunda alacağınız derin bir nefes sizleri rahatlatsa da bu işlem düşünüldüğü kadar kolay değildir.

Ev taşımak birçok masraf doğurmakta ve planlı, plansız birçok masrafı da beraberinde getirmektedir. Nakliye, paketleme, fatura nakli, yeni eşyalar ve daha birçok şey, sizleri hazırlıksız yakalayabilir ve hazırlıksız olmanız durumunda cebinizi yorabilir.

Kabaca Taşınma İşlemleri

Bir evi taşımanın maliyeti, yapılacak işin ehemmiyeti, taşınacak eşyaların boyutu, adedi, paketlemesi, gidilecek yer, eşyaların kurulması, nakliye ve birçok faktöre göre değişmektedir. Tahmin edebileceğiniz gibi bir evi taşımak oldukça pahalı bir işlem olabilir. Her şeyden önce bilmeniz gerekir ki, yeni bir eve taşınmak için yalnızca eşyalarınızı paketlemeniz ve yerlerini değiştirmeniz yeterli olmayacaktır.

Taşınma işlemleri genellikle kiraya çıkan, kiralık evini değiştiren, ihtiyaç sahipleri ya da yeni ev alan bireyler için gerçekleştirilir. Ülkemizde yaşayan ve büyük şehirlerde yerleşik hayat süren birçok insan, kendi evleri olmaması durumunda hayatları boyunca birkaç defa ev değiştirmek zorunda kalabilir.

Taşınma işlemleri için kabaca bir taslak çizmek gerekirse;

 • Yüklenici ve nakliye gerçekleştirecek firmanın ayarlanması,
 • Evde bulunan eşyaların konusu ve konumuna göre ayrılması,
 • Eşyaların paketlenmesi,
 • Sökülmesi gereken mobilyaların sökülmesi,
 • Fatura işlemlerinin nakil başvurularının yapılması,
 • Gidilecek yeni evin eşyalar için hazır hale getirilmesi,
 • Nakliye yapılması
 • Eşyaların yeni adreste kurulması
 • Paketlerin açılması
 • Eve yerleştirilmesi
 • Genel temizlik
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Okuma Köşesi için Kitaplık Dekorasyon Fikirleri

Bir ev taşıma sürecinin başından sonuna dek nasıl yapıldığını gösteren adımlardır.

Yeni Bir Eve Taşınmanın Masrafı Hesaplama

Yeni Bir Eve Taşınmanın Faydaları

Ev taşımanın maliyetine doğrudan etkisi olan ve taşınmanın konusu ile ilgili olan fayda bölümü, evin neden taşındığı ile ilgilidir. Evi yüksek kiradan kurtulmak ve düşük kira ödenecek bir noktaya taşımak, avantajlı bir işlemdir. Evi kiradan kurtulmak ve kendi sahibi olacağınız bir yere taşımak, yine avantajlı işlemler arasındadır.

Ancak, alelacele ev taşımaya mecbur bırakılmak ve hazırlıksız yakalanmak, fayda sağlayan bir işlem değildir. Sonuç ve sebep her ne olursa olsun, bir evi taşımanın faydaları, çoğu zaman zararlarından fazladır. Yeni bir eve taşınırken unutmamalıdır ki, tedbili mekanda ferahlık vardır.

Her Ev Taşınabilir mi?

Ev taşıma işlemi çoğu zaman her ev için mümkündür. Bu sorunun sebebi, evini bir başka şehre taşımak belki de yurt dışına taşınmak isteyen bireyler ile alakalı. Elbette her ev taşınabilmektedir. Yurt içi ya da yurt dışı nakliye konusunda birçok yüklenici firma, bugün değerli hizmetleri kapsamında her evi taşıyabilmekte ve bu beklentiyi karşılayabilmektedir.

Ancak, bir evi taşımanın maliyeti, evin taşınacak olan eşyalarından daha pahalı ve daha yorucu bir işlem ise bu konuda düşünmenizde fayda var. Zira aynı eşyaların büyük çoğunluğunu ve hatta sıfırını satın almak, o eşyaların taşınmasından daha ucuza mal oluyorsa, her evi taşımanın bir mantığı yoktur.

Bir Ev Nasıl Taşınır?

Ev taşıma işlemini gerçekleştirmek, öncelikle bir yüklenici firma organize etmek ile başlar. Doğru nakliye firması ve uygun fiyat, maliyet konusunda sizi en çok rahatlatacak şey olacaktır.

Günümüzde birçok nakliye firması, taşıdıkları evin tüm eşyalarını size el sürdürmeden paketlemekte, yüklenmekte, gidilecek lokasyona taşımakta ve kurulumunu yapmaktadır. Üstelik bu işi gerçekten profesyonelce yapan firmalar, eşyalarınızı sigortalayarak taşımakta ve bu sizi doğacak tüm ek maliyetlere karşı korumaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Yatak Odası Renkleri Nasıl Olmalı?

Yeni Bir Eve Taşınmanın Masrafı Nasıl Hesaplanır?

Bir evi taşımanın maliyeti, taşınma işleminin ana kalemleri ile kabataslak ortaya çıkabilir. Bir ev taşırken yapılacak masraf listesinde yer alan unsurlar;

 • Nakliye masrafları
 • Fatura nakil masrafları
 • Gidilecek ev satın alınacaksa sıfırdan fatura açılış masrafları
 • Gidilecek ev kira ise kira ve depozito masrafları
 • Tadilat masrafları
 • Genel temizlik masrafları
 • Yeni alınacak eşya ve eksikler listesi

Gibi ana masraflar ile belirlenmektedir.

Nakliye Masrafları

Ev taşımanın en önemli masraf kalemi, bu işin doğasında olan ve işin önemli bir çoğunluğunu gerçekleştiren nakliyeci firmaya yapılan ödeme ile ortaya çıkmaktadır. 2020 yılı için nakliye firmalarının hizmet fiyatları, 1.500 ile 7.500 TL arasında değişebilmektedir. Nakliye masrafını ne kadar uyguna getirebilirseniz, taşınma masrafını da o kadar kısabileceğinizi unutmayın.

Fatura Nakil İşlemleri

Daha önce üzerinize bir fatura yoksa ve ilk defa taşınacağınız ev için sıfırdan fatura açtıracaksanız, doğalgaz, elektrik faturası, su faturası, telefon ve internet için sayaç, açma bedelleri, hizmet bedeli, cihaz ve modem ücreti gibi birçok masraf kalemi ile karşılaşmaya hazır olun.

Aynı durum hazırda fatura kullanan ve bir sebepten taşınacak olan bireyler için de geçerli sayılabilir. Taşınma ve nakil durumunda Doğalgaz, Su ve Elektrik faturalarında kapatma ve gidilecek adreste yeniden açma işlemleri uygulanacağı için sayaç kapama ve açma bedeli masraflarınız doğacaktır. Her ne kadar kapama bedelinden alacağınız ücret iadeleri olsa bile, tekrar açılış ve nakil işlemleri olduğunda, bu tutarlar size iade edilen bedellerden fazla olarak ortaya çıkıyor.

Yeni Bir Eve Taşınmanın Masrafı Neler?

Kira ve Depozito İşlemleri / Tapu Masrafları

Yeni taşınılacak adresin kira olması durumunda, taşınma masraflarınıza eklenecek birçok kalem, kira ve depozito kalemleri ile birlikte, ev ile ilgili olarak ortaya çıkabilecek bakım, masraf kalemleridir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Küçük Mutfak Dekorasyonu Önerileri

Evin genel temizliği, aydınlatmaları, ihtiyacı varsa boya, badana işlemleri ve diğer tüm kalemler, bu işlemlere ek olarak ortaya çıkabilmektedir. Aynı masraf kalemleri, satın alınan bir ev için de ortaya çıkabilecek olup, yeni satın alınan bir ev için %4 oranında tapu masrafı ve DASK poliçesi düzenleme zorunluluğu da ortaya çıkacaktır.

2020 Yeni Bir Eve Taşınmanın Masrafı Hesaplama

Taşınma işlemi kiraya ya da satın alınan eve çıkılıp, çıkılmadığına bakılmaksızın herkes için geçerli. İster sıfırdan bir düzen kurun, ister var olan düzeninizi değiştirin, taşınma işlemleri 2020 yılı için ortalama 7.000 TL ile 10.000 TL gibi iyimser rakamlar ile başlıyor. Bu nedenle taşınmadan önce planlarınızı iyi yapmak, iyi organize olmak ve kendiniz için mümkün mertebe masraf çıkarmayacak bir ev tercih etmeniz, doğacak masrafları azaltmanıza yardımcı olacaktır.

Bir önceki yazımıza https://blog.hamdeko.com/fotograflarinizi-duvara-asmak-icin-harika-yontemler/ linki üzerinden ulaşabilirsiniz.

Yorumları Gör (0)

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

Tüm Hakları Saklıdır 2019

Yukarı