Yemek Odası Nasıl Dizayn Edilir?

Yemek Odası Nasıl Dizayn Edilir?

Yemek odaları Türk kültüründe önemli bir yer tuttuğu için oldukça önemli alanlardır. Aile fertlerinin aynı masa etrafında toplandığı yemek odasında aynı zamanda misafirler konuk edilir ve güzel zaman geçirilir. Bu durumdan dolayı yemek odalarının dizayn ediliş şekli evin diğer odalarına göre daha fazla önem arz eder. Yoğun iş temposu, çalışma hayatının zorlukları gibi nedenlerden dolayı ailelerin birlikte vakit geçirebildiği sayılı alanlardan biri olan yemek odaları, iyi enerji yayarak aile bireylerinin havasını bile değiştirebiliyor. Dolayısıyla yemek odasının iyi şekilde dizayn edilmiş olması hem yemekten alınan keyfi arttırır hem de günün yorgunluğunun atılabileceği bir alana dönüşür. Yemek odası nasıl dizayn edilir merak edenler için yazımızda bazı tüyolar bulunmaktadır.

Yemek odasını dizayn edebilmek için ilk olarak evinizdeki en doğru alanı seçmeniz gerekir. Eğer dekorasyon için satın alacağınız eşyalar seçtiğiniz odaya uygun değilse istediğiniz atmosferi yakalama konusunda sorunlar yaşayabilirsiniz. Seçtiğiniz eşyaların kapladığı alan, renk seçimleri, eşyaların birbirleriyle olan uyumu için seçilen alanın önemi oldukça büyüktür. Normal şartlarda geniş alan dekorasyon için her zaman bir adım ileri götürse de artık dar alanlara uygun çözümlerin sayısı bir hayli artmıştır.

Bu yüzden eğer geniş bir odanız yoksa dekorasyon konusunda yönelebileceğiniz geniş ürün yelpazesi sizleri bekliyor. Yeme odası dizayn edilirken dikkat etmeniz gereken birtakım detaylar, ipuçları ve renk konusundaki tavsiyeler sizler için yol gösterici niteliği taşır.

Yemek Odası Dizayn Edilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yemek odası dizayn edilirken dikkat edilmesi gereken noktalar sandığınız kadar karmaşık değil. Seçeceğiniz ürünler arasındaki tavan aydınlatması, aksesuarlar, masa ve sandalyeler, diğer mobilyalar ya da duvar renkleri konusunda detaylı bir araştırma süreci geçirerek istediğiniz odayı dizayn edebilirsiniz. Unutmamalısınız ki, odanızın dekorasyonu için seçeceğiniz ürünler tek başına çok güzel görünse de birbirleriyle uyum içerisinde olmayabilir. Hem doğru ürünleri seçmek hem de ahenk yakalayabilmek için şunlara dikkat edebilirsiniz:

  • Seçtiğiniz yemek odasının alanını hesaplayarak odanın alabileceği eşyaları görün.
  • Yemek odanızın alan ölçüsü doğrultusunda dizayn etmek için seçtiğiniz eşyaların ebatlarını kontrol ederek yemek odasına sağlıklı hareket payı bırakın.
  • Seçtiğiniz alan yalnızca yemek odası olarak kullanılacaksa, odanın tam ortasına yemek masanızı yerleştirebilirsiniz.
  • Yemek masanız, odada en iyi aydınlatılan yer olmalıdır. Dolayısıyla yemek masanızın üst kısmında yeterli ışık sağlayacak bir aydınlatma seçebilir ya da avize kullanabilirsiniz. 
  • Yemek odanıza ferahlık katması için, odanız için seçtiğiniz eşyaları duvara paralel olarak değil, açılı şekilde konumlandırın.
  • Yemek odanızı dizayn ederken seçtiğiniz aksesuarların sayısını iyi ayarlayın. Çok fazla aksesuar, odanızı dağınık ve karışık gösterebilir. Bu durum istediğiniz güzel enerjiyi yakalamanız konusunda olumsuz etki yaratacaktır.
  • Eğer seçtiğiniz alanın zemini parke ise, masanın ve sandalyelerin olduğu alana halı sermeyin. Bu alan için kullanılan halılar görüntü kirliliği oluşturmaktadır.
  • Dekorasyon için belirlediğiniz alanın küçük olması durumunda, yemek masanızı pencere kenarına yerleştirmenizi tavsiye ederiz. Bu sayede odanızı günlük kullanımlar için daha pratik hale getirebilirsiniz.
  • Yemek odaların dizaynında yapılan en büyük yanlışlardan biri, hareket mesafesinin hesaplanmamasıdır. Hem ailenizin hem de misafirlerin rahatça hareket edemedikleri alanlar rahatınızı bozabilir. Mutlaka odanızın alanını, eşyaların kapladıkları alan doğrultusunda dekore edin ve hareket serbestliği tanıyın.

Yemek Odasına Uygun Renkler

Yemek odası dizayn ederken seçeceğiniz renkler, odanız için oluşturmak istediğiniz tarzı belirleyici niteliktedir. Her tarz için farklı renkler tercih edilir. Örneğin klasik yemek odalarında son zamanlarda yeşil ve mavi renk moda olmuştur. Çünkü mavi ve yeşil renkler bir arada kullanıldığı zaman daha canlı ve estetik bir görünüm oluşturduğu için son dönemlerde sıklıkla tercih edilmektedir. Mavi rengi, sakinliği çağrıştırır. Yeşil rengi ise doğayı hatırlatır. Eğer daha sakin bir alan tercih ediyorsanız mavi ve yeşilin uyumundan yararlanabilirsiniz. 

Luna Yemek Odası Takımı Beyaz Mermer
Resme tıklayarak Luna Beyaz Mermer Yemek Odası Takımı modelimizi inceleyebilirsiniz.

Minimalist bir dekorasyon düşünüyorsanız siyah ve beyaz tonlarıyla istediğiniz minimal havayı yakalayabilirsiniz. Mat olmak şartıyla siyah ve beyazın tonları şık bir duruş sergilemesinin yanı sıra ortamı canlandırmak için iyi bir tercih sebebidir. 

Yemek Odanız İçin Doğru Mobilya Seçimi

Yemek odanız için doğru mobilya seçimi yapmak, yemek odası dizayn ederken dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biridir. Bu yüzden yemek odanız için mobilya seçerken odanızın tüm özelliklerini bilmeli ve ona uygun hareket etmelisiniz. Yemek odaları genelde ya tek bir odadır ya da farklı bir odayla paylaşılır. Oda tipinize uygun mobilya seçimleri yapmanız daha uygun olacaktır.

Seçtiğiniz alanı sadece yemek odası olarak kullanmayı planlıyorsanız, sadece masa ve sandalyeler dışında farklı mobilyalar da seçmeniz gerekir. Örnek olarak vitrin, büfe ya da konsol gibi mobilyalar odanızı hem daha canlı hem de daha dolu gösterecektir. Dolap seçiminde dikkat etmeniz gereken detay, uzun dolapların aksine yatay konsollar daha şık ve modern durmaktadır. Odanızı dizayn ettiğinizde seçtiğiniz mobilyaların renk uyumu da dikkatinizden kaçmamalı. Seçtiğiniz alan istediğinizden daha büyükse, odanızı ikiye bölebilirsiniz. Geniş odaları bölmek için genellikle kitaplık ya da konsollar tercih edilebiliyor. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Çocuk Odası Dekorasyonuna Farklı Bakış Montessori
Giza Konsol
Giza Konsol modelimizi inceleyebilirsiniz

Yemek odanızı tek alan olarak değil, oturma odası ya da salonla birlikte kullanmaya karar verdiyseniz, seçtiğiniz alandaki diğer mobilyalarla da uyum yakalamalısınız. Yemek odanız için seçtiğiniz mobilyalar, odadaki diğer mobilyalarla da uyumlu olmalı ve kalabalık bir görüntü yaratmaması adına alanınızı verimli kullanmalısınız. Alanınızı göz önüne alarak odanızın yeterli büyüklüğe sahip olmadığını düşünüyorsanız katlanabilir yemek masaları seçmelisiniz. Alan tasarrufu sağlamak adına içinde kaşık ve çatal yeri bulunan masaları tercih etmelisiniz. Sandalye seçiminizi gerçekleştirirken mutlaka konforlu ve rahat olan modellere yönelin. Çünkü odanızın dekorasyonu için günlük kullanımınızı da dikkate almanız gerekir. 

 

Bir önceki yazımıza https://blog.hamdeko.com/kucuk-oturma-odasi-dekorasyonu-icin-9-tavsiye/ linkinden ulaşabilirsiniz.

Yorumları Gör (0)

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

Tüm Hakları Saklıdır 2019

Yukarı