Yatak Odası Renkleri Nasıl Olmalı?

Yatak Odası Renkleri Nasıl Olmalı?

Yatak odası dekore edilirken kullanılacak olan renklerin seçimi oldukça önemlidir. Seçilen renklerin tonları ve renklerin birbirleriyle olan uyumları göz önüne alınarak renk seçimi yapılması gerekir. Yatak odanız için seçeceğiniz renk dengelerinin birbirleri arasında uyumlarının aynı zamanda size iyi hissettirmesi de gerekir. Eğer yatak odanızın dekorasyonu için seçtiğiniz renkler sizin için bir anlam ifade etmiyorsa ya da kendinizi odanızda rahat hissetmiyorsanız büyük bir hata yapmışsınız demektedir. Bu durumun önüne geçebilmeniz adına hazırladığımız içerikte renklerin özelliklerinden ve renkler arasındaki ilişkiden söz edeceğiz. Yatak odası renkleri odanızda geçirdiğiniz anları ve ruh halinizi etkileyebilen bir seçimdir ve ev dekorasyonunun önemli bir parçasıdır.

Yatak Odanız İçin Renk Çemberi

Renkler hakkında bilgi vermeden önce, renk çemberinden bahsetmemiz gerekir. Herhangi bir ürünü tasarlarken de kullanılan renk çemberinde, ana renkler ve ara renkler bulunur. Kırmızı, sarı ve mavi gibi ana renkler ve bu renklerin karışımından oluşan ara renkleri görebileceğimiz renk çemberi, hangi renklerin birbirleriyle uyumlu olabileceği konusunda bizlere yardımcı olur.

Örneğin renk çemberinde birbirlerine zıt konumda olan renkler, kontrast oluşturdukları için oluşan renk uyumu tamamlayıcı olarak nitelendirilir. Tamamlayıcı renkler birbirlerine olan zıtlıklarından dolayı kesin bir geçiş sağladıkları için oluşan kontrast bir hayli belirgin olur. Yeşil ve kırmızı, mor ve sarı ya da mavi ve turuncu renkleri kendi içerisinde bütün oluşturarak birbirlerini tamamlamış olurlar. Özellikle açık bir zeminde daha iyi görünen tamamlayıcı renkler, kombinasyonlarından dolayı göz yormazlar.

Renk çemberinde yan yana bulunan renkler ise benzer renkler olarak adlandırılırlar. Mavi ve mor, kırmızı ve turuncu veya sarı ve yeşil benzerliklerinden dolayı rahatlatıcı bir atmosfer oluştururlar. Üçlü olacak şekilde dekore edilmesi durumunda daha güzel bir görünüm sağlayan benzer renklerde, genellikle 2 açık 1 koyu ton ya da 2 koyu bir açık ton kullanılması tavsiye edilir. Daha soft ve mistik bir hava yaratmak istiyorsanız 3 açık ton kullanarak sinerjik bir ortam yakalayabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Ev Dekorasyonunda Zıt Renklerin Uyumu

Renkler arası denge oluşturduğunuz zaman kombine ettiğiniz tonlarda farklı seçimler yapmak yerine tek rengin 3 farklı tonunu da kullanabilirsiniz. Monokromatik renk grupları olarak ifade edilen aynı rengin farklı tonları, son zamanlarda moda haline geldiği için sıklıkla tercih edilmektedir.  Şimdi sıra renklerin özelliklerinde:

İddialı Yatak Odası Renkleri

  • Sarı

Enerjinin rengi olarak kabul edilen sarı, heyecan yaratan etkisinden dolayı modern tasarımlarda sıklıkla tercih ediliyor. Kullanıldığı ortama farklı bir canlılık katan sarı rengi siyah tonlarıyla dekore edildiği zaman harika görünümler oluşturabiliyor. Sarı ve beyaz ya da sarı ve antrasit tonlar da modern dekorasyonlarda görebileceğimiz kombinasyonlar oluşturduğunda çok enerjik bir hava yansıtabiliyorlar.

  • Siyah

Siyah rengi genel olarak boğucu ve kasvetli olarak nitelendirilse de dekorasyon söz konusu olunca bambaşka bir hal alabilir. Özellikle yatak odası dekorasyonu için sıklıkla tercih edilen siyah rengi ve tonları, şıklık ve zarafet gibi anlamlar taşır. Siyah ve gri kombinasyonları sık sık tercih edilen ve dekorasyonlarda vazgeçilmez hale gelen uyumlarından dolayı modern dekorasyonlar görülebilir. Yatak odanızın modern ve sade bir görünüme sahip olmasını istiyorsanız siyah ve tonlarını düşünebilirsiniz.

  • Kahverengi

Kahverengi, toprak ve toprağın tonlarını temsil ettiğinden dolayı genel olarak konforla ilişkilendirilir. Kırsal hayat konseptli tasarımların vazgeçilmez ögesi olan kahverengi, daha çok ahşap ürünlerin ağırlıklı olduğu mekanlarda tercih edilebiliyor.

Loft Yatak Odası Takımı
Resme tıklayarak Loft Yatak Odası Takımı modelimizi inceleyebilirsiniz.
  • Pembe

Pembe genel olarak kız çocuklarının odaları için tercih edilse de barış, romantizm, sevgi ve huzur gibi birden fazla pozitif duyguyu çağrıştırabiliyor. Gösterişli tasarımların olmazsa olmazı pembe daha çok klasik dekorasyonlarda kullanılıyor. Canlılık yaratma konusunda akla gelen tonlardan biri olan pembe, açık tonlarla dekore edildiği zaman daha enerjik bir mekân yaratmanızı sağlayabilir.

  • Kırmızı

Aşkın ve tutkunun rengi olarak kabul edilen kırmızı, kendi içerisinde çelişkiler barındırdığı için kombine ediliş şekli önem arz ediyor. Kırmızı bazı insanlar için hem aşkı hem de nefreti temsil edebilir. Veya kırmızı kimileri için ölümü çağrıştırırken bazıları için öfkenin temsilidir. Dolayısıyla eğer yatak odanızın dekorasyonu için kırmızı ve tonlarını kullanmayı düşünüyorsanız doğru düşünmeli ve hissettikleriniz doğrultusunda hareket etmelisiniz. Kırmızı ve siyah iyi bir ikili olmasa da kırmızı ve beyaz tonlarını dekorasyonunuza dâhil edebilirsiniz.

  • Gri
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Chester Koltuk Takımı Modası

Gri tonları modern tasarımların ögelerinden biri haline gelmiştir. Depresif hisler uyandırabilen gri, doğru şekilde kombine edildiği zaman güçlü bir hava yaratmanızı sağlayabilir. Yatak odanız için modern tasarım düşünüyorsanız grinin tonlarını kullanmanızı tavsiye ederiz. Yarattığı negatif duyguların aksine oldukça tarz sahibi dekorasyonların temelinde grinin tonları vardır.

Rahatlatıcı Bir Atmosfer İçin Yatak Odası Renkleri

  • Yeşil

Yeşil ve yeşilin tonları doğayı çağrıştırdığından dolayı sakin ve enerjik bir atmosfer yaratmak isteyenlerin ilk tercihi olabiliyor. Yatak odanıza girdiğinizde içinizin açılmasını istiyorsanız yeşil kullanmayı düşünebilirsiniz. Yeşil ve beyaz uyumu dekorasyonlarda tercih edilmektedir.

  • Turuncu

Sıcaklığı temsil eden renklerden biri olan turuncu, pozitif duygular uyandırabiliyor. Özellikle güven ve canlılık çağrıştıran turuncu, sıcak bir ortam oluşturmak isteyenlerin ilk tercihi olmalıdır. Turuncu ve ahşap zeminin bir arada kullanımı, krem tonlarıyla da desteklendiği zaman oldukça iyi bir hava yaratabilir.

  • Mavi

Mavi tonları insanlarda gökyüzü ve denizi çağrıştırdığı için huzur, barış ve doğallık hissi yaratır. Mavi kullanılan dekorasyonlar ortama tazelik ve canlılık kattıkları için en çok kullanılan tonlardan biridir. Mavi en çok siyah, beyaz, sarı ya da yeşil ile kombine edilir. Özellikle mavi ve siyah tonları son zamanlardaki modern dekorasyonlarda gözle görülür biçimde kullanılmaya başlanmıştır.

Pablo Yatak Odası Takımı modelimizi inceleyebilirsiniz.
  • Beyaz

Küçük alanları daha ferah ve daha geniş gösterebilmek için kullanılan beyaz, genel olarak pozitif etki yarattığı için her renkle kullanılabiliyor. Temizlik, sadelik, saflık ve huzur gibi ögeleri içinde barındıran beyaz, kullanışlı olduğundan dolayı dekorasyonlarda tercih ediliyor. Yatak odanızın daha ferah ve daha aydınlık olmasını istiyorsanız beyaz kullanımına açık olmanızı tavsiye ederiz.

 

Masif Ahşap Nedir? adlı yazımıza https://blog.hamdeko.com/masif-ahsap-nedir/ linkinden ulaşabilirsiniz.

Yorumları Gör (0)

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

Tüm Hakları Saklıdır 2019

Yukarı