Şık Bir Balkon Dekorasyonu için 5 İpucu

Şık Bir Balkon Dekorasyonu İçin 5 İpucu

Ev alma kriterlerinden biri haline gelen geniş ve ferah balkonlar, adeta evin en çok kullanılan yaşam alanlarından biri haline geliyor. Özellikle ülkemizin batı ve güney kesimlerinde bol güneş ışığı alan, yaz mevsiminin ve sıcak iklimin görüldüğü bölgelerde geniş balkonlu evler oldukça rağbet görüyor. Siz de böyle bir balkona sahipseniz, balkon dekorasyonu konusunda yeni fikirlere açık olarak, bu yaşam alanını çok daha kullanışlı ve estetik bir hale getirebilirsiniz.

Balkonda renkli bir dekorasyonu kompozisyonu oluşturmak için neler yapılması gerektiği, geniş balkonlu ev sahiplerinin en çok merak ettikleri konular arasında yer alıyor. Balkonları güzelleştirmek ve bu yaşam alanlarına bambaşka bir hava katmak, esasında sanıldığı kadar zor değildir. Birkaç ipucuna ve dekorasyon önerilerine dikkat ederek siz de balkonunuzu bambaşka bir hale getirerek misafirlerinizin de dikkatini çekebilirsiniz.

 

Balkonu Keyifli Bir Yaşam Alanına Çevirmek

Yaz mevsiminin en sık kullanılan mekanlarının başında balkonlar gelmektedir. Özellikle hava sıcaklıklarının artmaya başladığı ilk bahar mevsiminden itibaren yaz aylarında balkon keyfi yapmak, geniş balkona sahip kişilerin vazgeçilmezleri arasına girmektedir. Ancak hem görsel açıdan estetik ihtiyaçları ve kaygıları karşılayan hem de kullanışlı bir balkona sahip olabilmek için bazı hazırlıkların yapılması gerekir. Bu hazırlıklar sayesinde yazın bunaltıcı sıcaklarından kaçmak için daha fazla vakit geçirilen bir mekan haline gelen balkonlarda ferahlamak ve keyifli sohbetler gerçekleştirmek mümkün hale gelmektedir. Balkon dekorasyon tasarımı konusunda dikkat edilmesi gereken bu öneri ve tavsiyeler sayesinde keyifli sohbetler gerçekleştirebileceğiniz renkli ve estetik tasarıma sahip bir balkona sahip olabilirsiniz. Balkonunuzu güzelleştirmek ve diğer balkonlardan farklı bir hava kazanmasını sağlamak için bazı ipuçlarına dikkat etmeniz tavsiye edilmektedir.

 

Renkli Bir Balkon Dekorasyonu İçin 5 İpucu

İlk olarak balkonların nasıl efektif bir şekilde dekore edileceği belirlenmelidir. Renkli bir balkona sahip olmak için nelere ihtiyacınız olduğunuzu belirleyin. Balkonda kullanacağınız mobilyalara ve bu mobilyaların sayılarına karar verdikten sonra geriye bir adım daha kalıyor. Doğru renk tercihinde bulunarak balkonunuzu misafirlerinizin de büyük keyif aldığı bir yaşam alanına dönüştürebilirsiniz. Bu alanlarda hoş bir atmosfer yakalamak için doğru renk tercihi yapılmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Yeni Evliler İçin Yatak Odası Takımı Seçimi

Evinizi renklendirmede kullandığınız mis kokulu çiçekleri, balkonlar için de kullanarak renkli bir dekorasyon çözümü elde edebilirsiniz. Balkonu renklendirmenin ve güzelleştirmenin en kolay, aynı zamanda en düşük maliyetli yöntemi balkonda çiçek dekorasyonu ve kompozisyonu oluşturmaktır. Birbirinden farklı ve hoş kokulu çiçekleri seçerek balkonun güzel ve estetik bir hale gelmesinin yanı sıra şık bir görünüm elde edilmesi de mümkün olabilir. Fakat çiçeklerin seçimi kadar saksılarının fiziki durumlarına da dikkat vermek önemlidir. Balkonunuzda farklı tasarımlara sahip renkli saksıları tercih edebilirsiniz.

Eğer küçük boyutlarda balkona sahipseniz, yaşam alanından kazanmak için duvara monte edilen saksıları kullanabilirsiniz. Bu tür farklı özelliklere sahip çiçek saksısı tercihinde farklı renklerde seçim yapılması balkonun renkli bir atmosfere sahip olmasında da oldukça etkilidir. Genellikle balkon dekorasyonu yaparken renk tercihinde yaz mevsimi ile uyumlu olan canlı renkler tercih edilmektedir. Son yıllardaki modaya uyarak siz de canlı renkler ile evinizin balkonunu ferah ve canlı dekorasyona sahip bir yaşam alanı haline dönüştürebilirsiniz.

 

Balkon Mobilyası Seçimi

Balkonda renkli bir atmosfer yaratmanın üçüncü önemli adımı olarak, balkonda kullanılacak mobilyaların kararlaştırılması aşaması gelmektedir. Bu aşamada balkonda özellikle havaların ısınması ile birlikte daha fazla zaman geçirildiği için mobilya seçiminde bazı kriterlere dikkat edilmesi faydalı olacaktır. Balkon dekorasyonunda mobilya seçimi sırasında masa ve sandalyeler ilk etapta öne çıkan ve akla gelen mobilyalardır. Bunun yanı sıra balkonun yüzölçüm açısından uygun olması halinde çay seti adı verilen oturma takımları da düşünülebilir. Küçük balkonlar için de katlanabilir ya da gizlenebilir balkon masaları kullanımı faydalı çözümler üretilmesini sağlamaktadır.

Loft Çay Seti
Loft Çay Seti Modelimizi İnceleyebilirsiniz.

Bu ana aksesuarların yanı sıra balkon mobilyaları arasında en çok tercih edilen küçük boyutlardaki dolaplar da güzel ve kullanışlı bir yaşam alanı oluşturmada etkili olmaktadır. Siz de balkonda özellikle serin yaz akşamlarında sevdikleriniz ile birlikte keyifli vakit geçirmekten büyük haz duyuyorsanız, bu süreçte ihtiyacınız olan ürünleri ve malzemeleri her zaman el altında toplu bir şekilde tutmak için küçük boyutlarda dolap ve benzeri mobilyaları estetik kaygılarınıza uygun bir şekilde balkonunuza yerleştirebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Dikkat Arttıran Ofis Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

 

Balkon Aksesuarları Seçimi

Balkonu renklendirmenin en etkili dördüncü yöntemi de bu işlemleri birbirinden kullanışlı ve dikkat çekici aksesuarlar ile yapmaktır. Balkon aksesuarları, özellikle düşük maliyetli olmaları ve estetik görünümlerinin yanı sıra kullanışlılık bakımından da balkonun yaşam alanına dönüştürülmesinde etkili olan mobilya ve eşyalar olarak öne çıkmaktadır. Öncelikle minder kullanımı balkonda keyifli bir atmosfer oluşturulmasında önemli katkı sağlayan balkon aksesuarları arasında gösterilmektedir. Bunun yan sıra mum, vazo, rüzgar gülü, cam, porselen, ahşap objeler ve fener gibi aksesuarlar da kullanılabilir. Bu aksesuarlar kişisel zevklere ve isteğe bağlı seçimler yaparak balkonu renklendirme avantajlarından yararlanılabilmesi de mümkün hale gelmektedir.

Balkonda ayrıca keyifli vakit geçirmek için şömine oluşturulabilir. Bu şöminenin kurulumu ve kullanımı konusunda ihtiyaç duyulan tüm aksesuarlar da temin edilebilir. Ayrıca yaz akşamlarında loş bir ışığa sahip olmak isterseniz, balkon boyutuna uygun bir lambader seçmek de size büyük bir keyif sağlayacaktır.. Farklı ışıklandırma seçenekleri kullanarak balkonunuzun dekorasyonunu tamamlayabilirsiniz. Balkon dekorasyonunda ışıklandırma da mutlaka üzerinde durulması gereken konulardandır. En çok hoşunuza giden ışıklandırma ve aydınlatma ünitelerine balkonunuzda daha fazla yer verebilirsiniz. Siz de sadece kendinize özel değil aynı zamanda evinizi ziyarete gelen misafirlerinize de büyük bir özgüvenle açabileceğiniz bir dekorasyonu bulunan balkona sahip olmak istiyorsanız, internet üzerinde yer alan tavsiyeleri izleyerek kendi ihtiyaçlarınıza göre farklı çözüm yolları üretebilirsiniz.

Projek Lambader
Projek Lambader modelimizi inceleyebilirsiniz.

Balkon Zemini Dekorasyonu

Renkli bir balkon hazırlama aşamalarında en önemli ve dikkat edilmesi gereken beşinci basamak, zemin dekorasyonu işlemleridir. Balkonda uzun süre boyunca vakit geçirmek isteyenlerin, balkon zemini malzemesi konusunda da doğru seçim yapması gerekmektedir. Bu noktada geniş balkona sahip kişilere, hem temizlemesi oldukça kolay olan hem de şık ve estetik bir görünüme sahip olan yer örtüleri tavsiye edilmektedir. Zemin için kilim veya halı seçimi yapılabilir. Bu eşyaların kullanımı zorluk çıkarıyorsa uygun şekilde halıfleks kaplama veya su geçirmez özelliği bulunan diğer kaplama ürünleri de renkli bir balkon dekorasyonu hazırlama konusunda uygulayabileceğiniz dikkat çeken alternatifler arasında yer almaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Eskitme Mobilya Dekorasyonlarda Nasıl Kullanılır

 

Geniş Balkon Dekorasyonu Önerileri

Eğer metrekare bakımından geniş ve kullanışlı bir balkona sahipseniz, bu avantajınızı en iyi şekilde kullanmalısınız. Böylece kendinize evinizin odaları dışında çok daha keyifli bir yaşam alanı oluşturmayı başarabilirsiniz. Bunun için balkon dekorasyonu konusundaki uzmanların ve kanaat önderlerinin tavsiyelerine kulak kabartmanız yeterlidir. Bazı önemli fikirleri değerlendirerek kendi yaratıcılığınızı da ortaya koyup çok daha keyifli atmosfere sahip balkonlar oluşturabilirsiniz.

Balkonunuza duvar rafları ekleyerek en sevdiğiniz aksesuarları bu bölüme yerleştirebilirsiniz. Rüzgarı yoğun olarak alan bir kısma rüzgar gülü konumlandırarak hem misafirlerinizin hem de çevrenizdekilerin dikkatini çekmeyi başarabilirsiniz. Dekoratif heykelleri ve tasarım ürünlerini balkonunuzun ölü alan denilebilecek değerlendirilmeyen köşelerine dizebilirsiniz.

 

Bir önceki içeriğimize https://blog.hamdeko.com/okuma-kosesi-icin-kitaplik-dekorasyon-fikirleri/ bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Yorumları Gör (0)

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

Tüm Hakları Saklıdır 2019

Yukarı