Retro Dekorasyon Nedir?

Yakın geçmişin eşyalarını evlerde kullanmak artık moda haline gelmiştir. Peki Retro dekorasyon nedir? Her ev tipine uygun mudur? Hangi malzemelerle Retro dekorasyon yapılabilir? Bu soruların hepsinin cevabı yazımızın devamında gizli. Retro yakın geçmişte üretilmiş ve kullanılmış olan eski eşyaların canlandırılarak evlere yeniden uyum sağlamasına verilen isimdir. Evlerinde Retro dekor kullanmak isteyenler, pek çok yerden kendi sevklerine uygun ürün siparişi verebilirler.

Retro Dekorasyon Ürünlerini Nerelerde Bulabilirim?

Retro eşyalar birden çok yöntemle günümüzde bulunmaktadır. Dilenirse günümüz mobilyacıları bu tarza sahip ürünleri almak için ilk durak olabilmektedir. Retro sevdalılarının, evlerine Retro eşya almak isteyenlerin, bu eşyaları araması gereken yerler:

  • İkinci el eşya satanlar,
  • Antikacılar,
  • Çevrim içi alışveriş siteleri,
  • Büyüklerinin evleri olabilir.

İnternet üzerinden ya da üretilmiş olan Retro mobilyaları satın almanız halinde büyük ihtimalle, yeni teknolojiyle üretilmiş, eski model havası verilmiş mobilyalar alacaksınız. Bu duruma girmek istemeyenler ikinci el eşya dükkânlarını, antikacıları dolaşarak kendi beğendikleri mobilyaları satın alabilir.

Retro Dekorasyonu Evin Neresinde Kullanabilirim?

Evinizin şekline ve içindeki hali hazırla eşyalarınıza bağlı olarak bu dekorasyon stilinizi kullanacağınız alan değişebilir. Dilerseniz tüm evinizi Retro havasına sokabilir ya da belli noktalarda retroyu yakalayabilirsiniz.

  • Oturma odaları,
  • Mutfaklar,
  • Banyolar,
  • Balkonlar genellikle Retro tarzı kolaylıkla uygulayabileceğiniz alanlardır.

Retro yatak odaları ve misafir odaları da düzenleyebilirsiniz fakat dekorasyonunuz hem göz önünde olsun hem de misafirleriniz görsün isterseniz, evinizin ortak kullanım alanlarına retroyu yaymanızda fayda olacaktır.

Retro Koltuklarla Dekorasyon

Salon ve oturma odalarında Retro tarzı yansıtmak isteyenler, büyük değişime koltuklardan başlayabilir. Koltuklarınızın iskeletini değiştirmeden, yüzeyindeki kılıfını değiştirerek, birkaç yastık ekleyerek Retro dekorasyonu odanıza sokmanız mümkün. Sevdiğiniz renkleri ve üzerine Retro desenleri bularak, kumaş seçimi yapabilirsiniz. Taba rengi kadife kumaşlar ve turkuaz rengi deri koltukların birbiriyle olan uyumuna sizler de şaşıracaksınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Bebek Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Saklama Alanları ve Sehpalar

Evlerde kullanılan vitrinler, dolaplar ve orta sehpalar da retroya uyum sağlayacak hale getirilebilir. Eskitme boyaları ve zımparalar, zaten değiştirecek olduğunuz mobilyalarınıza yeni bir görüntü katacaktır. Üzerinde yaşanmışlık hissedilecek bu ürünleri evinizin dilediğiniz köşesinde kullanabilirsiniz.

Dilerseniz evinize ikinci el eşya dükkânlarından dolaplar satın alabilir, onları biraz cilalayıp kurumaya bırakarak yepyeni Retro ürünlere de sahip olabilirsiniz. Sehpalarda, eski usulden şaşmamalısınız. Büyük cama sahip, ahşap ayaklı sehpalar, son derece Retro bir hava sağlamanıza yardımcı olacaktır. Bu sehpaları farklı renklerde boyayarak da evinize hem renkli hem sevimli bir hava katabilirsiniz.

Duvarlar Ne Renk Olmalı?

Evlerinizde kullanacağınız Retro mobilyalarınız genellikle pastel tonlarda olacaktır. Retronun geleneğinin böyle olması ve duvarlarınızın açık renkte ya da alakasız bir renkte kalması, yaptığınız harika dekorasyona gölge düşürecektir.

Renk çemberini kullanarak, odanızdaki renklerin tam zıddına denk gelen renklerle duvarlarınızı boyayabilirsiniz. Örneğin turuncu rengin kullanıldığı bir odada duvarlarınızı mavinin tonuna, kırmızı tonları kullanılmış bir odada yeşile, sarı kullanılmış bir odada mor renge duvarlarınızı boyayabilirsiniz. Böylece eşyalarınız kontrastın etkisiyle ortaya çıkacak ve patlayacaktır.

Tablolarda ve Yastıklarda Desenler

İngilizce deyimiyle patchwork, Türkçe deyimiyle yama Retro dekorasyonların göz bebeği haline geldi. Kılıflarda, yastıklarda, desenler ve şekiller kullanılması, evin tamamına bu havanın yayılmasını sağlıyor.

Tablolarda 1950 ile 1980 yılları arasındaki film oyuncularının yüzlerine yer verebilirsiniz. O yıllarda yaşıyormuş havasını katabileceğiniz evinizi, tıpkı bir filmden çıkmış gibi bu şekilde dekore edebilirsiniz. Aynı zamanda özel kesim ve o yılları hatırlayan rafları da evinizin her köşesinde eşya sergilemek için kullanabilirsiniz.

Yerlerde Tasarım Halılar

Çizgili, karmaşık renkli halılar Retro havasına çok uygun olacaktır. Evinizdeki en sık kullandığınız renklerin içinde olduğu halıları seçerek bunları kullanabilirsiniz. Dilerseniz yer döşemenizi renkli karolarla değiştirebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Lagom Stili ile Evinize Bahar Havası Katın

Özellikle mutfak ve banyolarında bu havayı solumak isteyenler, tamamen yenilenme işine girerken, karolarını unutmamalı. Yerlerde ve duvarlarda, çeşitli renkli karolar, retronun evinize yayılmasını sağlayacaktır.

İlham Alma Yolları

Büyüklerinizin eski evlerini fotoğraflarından inceleyebilirsiniz. Bu fotoğraflardaki görüntüleri yakalamak için girişimlerde bu şekilde bulunabilirsiniz. Belki fotoğraftaki koltuk büyüklerinizin evlerinde bir köşede hala duruyordur. Onları da alarak, yenileme işleminden geçirerek yepyeni Retro bir koltuğa dönüştürebilirsiniz. Özellikle dönem filmleri bu konuda sizlere çok ilham verebilir.

Mutlaka 1950 ile 1980 arasında çekilmiş bir film olması gerekmez, tarihi kurgu filmlerinde de bu tarza son derece uygun evler görebiliyoruz. Hem sanat yönetmenlerinin başardığı bu gerçekçi görüntüyü sizler de evlerinize kolaylıkla yansıtabilirsiniz.

En büyük Retro görüntüyü evinize sağlayacak olan eşya pek tabii bir şömine olacaktır. Bu şömineyi ister elektrikli ister gerçek şömine olarak tercih edin fark etmez, evinizin havasını birden değiştirecektir. Şöminenin etrafına birkaç yapay post, büyük vazolar ve desenli tablolar asarak, evinizin dekorasyonuna katkıda bulunabilirsiniz.

Yemek Odası

Yemek odasında ihtiyaç duyacağınız sandalyelerin türünü sert plastik olarak seçmeniz bu döneme gerçek bir gönderme olacaktır. Özel işlemeli ve şekilli plastik sandalyelerinizi, masa örtünüzle uyumlu bir kumaşla kaplanmış minderlerle süsleyebilirsiniz. Böylece yemek alanında da bir uyum yakalayabilirsiniz. Canlı renkler de kullanabileceğiniz yemek odasında o yıllarda en çok tercih edilen renk kırmızı ve tonları olmuştur.

Retro Mutfak Yapmak

Mutfağınızı sıfırdan planlayacaksanız, yerlerde siyah beyaz karolar kullanabilirsiniz. Bu karolar sayesinde mutfağınız diğer odalardan ayrılacaktır. Dolap renklerinizi pastel tonlarda seçerek, rahatlığı ve sadeliği ön plana çıkarabilirsiniz.

Dolap kapaklarınızda ve kulplarda çiçek desenli ya da eskiyi hatırlatan motiflerle dekorasyonunuzu destekleyebilirsiniz. Günümüzde eskiyi çağrıştıran pek çok çamaşır makinesi, buzdolabı tasarımı bulunmaktadır. Dıştan o yılları anımsatan özel kapağa sahip dolapların içi günümüz teknolojisiyle uyumludur. Bu tip buzdolaplarını seçerek, mutfağınızı tam bir Retro havasına sokabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Bebeğiniz Büyüdü! Çocuk Odası Dekorasyonu Zamanı

 

Bir önceki yazımıza https://blog.hamdeko.com/eskitme-mobilya-dekorasyonlarda-nasil-kullanilir/ linkinden ulaşabilirsiniz. 

Yorumları Gör (0)

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

Tüm Hakları Saklıdır 2019

Yukarı