Okuma Köşesi için Kitaplık Dekorasyon Fikirleri

Okuma Köşesi için Kitaplık Dekorasyon Fikirleri

Kitap okumayı sevenler için ev dekorasyonunda en önemli bölümlerden biri de kitaplık olarak öne çıkmaktadır. Kitapların ev içinde en uygun dekore edildiği bölümlerden biri de salondur. Çünkü ev içinde en geniş yaşam alanı salonlarda bulunduğu için kitapların toplu bir şekilde durmasını sağlayan kitaplık modelleri de salonlara uygun şekilde kullanılabilmektedir. Ancak bunun dışında da evin farklı odalarında okuma köşesi oluşturmak isteyenler olabilir. Bu durumda farklı boyutlardaki kitaplıklar kullanışlı kitaplık dekorasyon fikirlerine imza atmak mümkün hale gelmektedir.

Öncelikle evinizde ilgi çekici, estetik ve bir o kadar da kullanışlı bir kitaplık bulundurmak isteyebilirsiniz. Bunun için salon ve oturma odası dekorasyonlarında en trend kitaplık modelleri arasından en doğru seçimi yapabilirsiniz. Bu noktada öncelikli olarak kendi ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurmanız gerektiğini unutmamanız gerekir. Ne kadar kitaba sahip olduğunuz ve nasıl bir görsel estetik kaygınız olduğunu mutlaka dikkate almalısınız. Böylelikle sizin için en başarılı sonuçları sunacak kitaplık dekorasyon fikirlerini bulabilir ve tasarımını kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Evin Bölümleri İçin En Uygun Kitaplık Modelleri

Kitaplarınızın evinizde uygun alanlarda bulunmasını istiyorsanız, evin hangi bölümünde nasıl bir kitaplık modeli kurabileceğinizi de iyi planlamanız gerekmektedir. Okuma köşeniz için kitaplık seçimi yaparken öncelikle yapmanız gereken ne kadar rafa ve kaç adet kitaplık bölmesine ihtiyaç duyduğunuzu belirlemektir. Çünkü sahip olduğunuz kitapların sayısı doğal olarak hangi tür ve modelde kitaplık mobilyası satın almanızı etkileyecek en önemli kriterlerdendir. Bilindiği üzere kitaplıklar sadece kitapların düzenli bir şekilde konumlandırılıp sergilenmesinde etkili değildir. Bu işlevinin dışında ev aksesuarlarınızın veya bitkilerinizin de düzenli bir şekilde sergilenmesini sağlayan en önemli iç mekan mobilyalarının başında gelmektedir.

 

Okuma Köşesi için Kitaplık Dekorasyon Fikirleri Köşe
Alen Ahşap Kitaplık modelimizi inceleyebilirsiniz.

Yer Avantajı Sunan Kitaplık Modelleri

Okuma köşesinde kullanabileceğiniz estetik ve kullanışlı kitaplık modelleri arasında doğru seçim yaparak yer konusunda kendinize önemli bir avantaj sağlayabilirsiniz. Çünkü okuma köşesi oluşturmak isteyen kişiler, çalışma odalarında veya evlerinin oturma odasında çok geniş bir alan ayırma lüksüne sahip olamamaktadır. Doğal olarak birim metrekareden en fazla verimi alarak küçük alanlarda maksimum kullanışlılığı sağlayacak kitaplık dekorasyon fikirleri tercih edilmelidir. Bununla birlikte söz konusu tercihlerin de estetik kaygıları karşılamasına da dikkat edilmelidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Monotonluktan Kurtulun! Evinizin Havasını Değiştirecek 5 Fikir

Eğer metrekare bakımından geniş bir okuma köşesine sahip değilseniz, sahip olduğunuz bütün alanı dikey olarak kullanmanız tavsiye edilir. Dolayısıyla duvarları mümkün mertebe aşağıdan yukarıya doğru değerlendirmek sizin için en faydalı çözüm olacaktır. Okuma köşelerinde duvar rafı olarak da bilinen bu mobilyalar sayesinde görsel açıdan çok estetik bir ortam oluşturabilirsiniz. Ayrıca bu raflarla, kullanışlı ve efektif bir alan yaratmayı başarabilirsiniz. Duvar raflarının da enlemesine uzananları değil boylamasına yani yerden tavana doğru tasarlanmış olanlarını tercih etmeniz sizin için faydalı olacaktır. Bu bölümde kitaplık düzeni sağlarken de sık kullandığınız ve ilgi gösterdiğiniz kitap ya da aksesuarları rafın daha ulaşılabilir bölmelerine yerleştirebilirsiniz. Yüksek raflar için küçük bir merdiven ya da taşınabilir özelliklere sahip bir basamak tercih edebilirsiniz. Ayrıca okuma köşenizle etkili değerlendirebildiğiniz bir tabure seçimi de yüksek raflar için işinizi görecektir.

Gözden Çıkardığınız Alanları Değerlendirin

Kitaplığınızı iç mekanda en uygun bir yere konumlandırmak istiyorsanız, salonunuzda oluşan ölü alanları değerlendirebilirsiniz. Her iç mekanda muhakkak gözden çıkarılan ve değerlendirilemeyecek bazı bölümler bulunmaktadır. Bu bölümlerde uygun boyutlarda kitaplıklar kullanarak okuma köşesi dekorasyonu gerçekleştirebilirsiniz. Buna bir örnek vermek gerekirse, salondaki koltuklarınızın arkasına konsol dekorasyonu yaptığınız farz edelim. Bu alanın üst kısmına uzunlu kısalı olacak şekilde farklı boylar raflar tercih ederek kitaplarınızı sergileyebilir ve etkileyici kitaplık dekorasyon fikirleri elde edebilirsiniz. Öte yandan kitaplığınızın kıyıda köşede durmasını istemiyorsanız en uygun koltuk arkasında bulunan duvara sabitlemeyi düşünebilirsiniz.

TV Ünitesi ile Birlikte Kitaplık Tercihi

Oturma odalarında veya okuma köşelerinde günün belirli zamanlarında kullandığınız bir televizyonunuz bulunabilir. Bu alanda kitaplarınızı televizyonun etrafını saracak şekilde konumlandırabileceğiniz TV üniteli kitaplık modelleri arasından da seçim yapabilirsiniz. Alternatif dekorasyon fikirleri arasında yer alan bu mobilyalar, özellikle TV izleme oranlarının çok yüksek olduğu ülkemizde yoğun ilgi görmektedir. Oturma odanızda hem televizyon için ayrı hem de kitaplarınızı konumlandırmak için ayrı bir mobilya kullanmak istemeyebilirsiniz. Böylelikle bu iki ihtiyacı bütünleşik bir şekilde giderecek çözümler arıyorsanız, tv ünitesi ile birlikte tasarlanan kitaplık modellerini tercih edebilirsiniz. Bu modeller arasında iç mekanınızın tasarım renklerine uyumlu en uygun model ve renk seçeneklerine sahip olanları değerlendirebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Doğadan Gelen Tarz: Rustik Ev Dekorasyonu

Son yıllarda pek çok kişi ev dekorasyonunda hazır mobilya ve tasarımların yanı sıra kendi üretimi mobilyaları da değerlendirmeye özen göstermektedir. Eğer siz de kitaplık için ayrı bir bütçe ayırmak yerine kendi kitaplığınızı kendiniz yapmayı planlıyorsanız, ahşap kitaplık modelleri tasarlayabilirsiniz. Örnekler arasından gözünüze kestirdiğiniz mobilya tasarımını, belirli materyallere sahip olarak kendi başınıza da yapabilirsiniz. Bu sayede kitaplarınızı gönül rahatlığı ile sergileyebileceğiniz ve el işçiliğiniz ile övünebileceğiniz bir iç mekan mobilyasına sahip olmanın keyfini çıkarabilirsiniz.

 

Okuma Köşesi için Kitaplık Dekorasyon Fikirleri
Tura Kitaplık
modelimizi inceleyebilirsiniz.

Salonda Okuma Köşesi Dekorasyonu

Okuma veya çalışma odasına sahip değilseniz ve evin en geniş odası olan salonda ayrıca bir okuma köşesi oluşturmayı planlayabilirsiniz. Bu sürecin bazı püf noktalarına dikkat etmeniz faydalı olacaktır. Öncelikle salonda ayrı bir okuma alanı ya da okuma köşesi oluşturmak isteyenlere verilen ilk tavsiye, salonu ikiye bölmeleridir. Televizyonunu bulunduğu alana koltuk takımlarını yerleştirip pencere önüne de kendinizi için güzel ve kullanışlı bir okuma alanı oluşturabilirsiniz. Pencerenin dışında kalan alanları da kitaplarınızı yerleştirmeniz için kullanabileceğiniz okuma köşesi kitaplığı olarak değerlendirebilirsiniz. Bu alanda duvara boydan boya kitaplık veya raf sabitleme yapabilir ya da yerden tavana uzanan kitaplık modellerini kendi estetik kaygılarınıza göre dilediğiniz gibi tercih edebilirsiniz.

Modern Kitaplık Dekorasyon Fikirleri ve Modelleri

Evinizde genel olarak sade bir estetik görünüm elde etmek istiyorsanız, kitaplık modelinizi de beyaz renkte tercih etmeniz tavsiye edilir. Kare bir salona sahipseniz ve tek bir duvardan gelen pencere ışığı varsa, kitaplığın dekoratif olarak konumlandırılmasında bazı kriterlere dikkat etmelisiniz. TV ünitesi ile birleşik bir kitaplık tercihinde bulunmayıp farklı alternatifleri değerlendirecekseniz püf noktalarını önemsemelisiniz. Bu durumda kitaplarınızı konumlandırmak için televizyonu yerleştirdiğiniz duvarın tam karşısındaki duvarı komple kitaplık olarak kullanabilirsiniz. Salonda şömine tercih ettiyseniz ve şömine başında estetik bir kitaplık planlıyorsanız dekorasyonunuzda eni dar ve boyu uzun birden fazla kitaplık kullanabilirsiniz. Bu sayede iç mekanınızın özelliklerine göre kitaplığınızı oluşturmada hayallerinizdeki estetik görünüme kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Chester Koltuk Takımı Modası

Kitaplık Dekorasyon Önerileri

Zemin döşemesinde kullanılan parke rengi ile uyumlu bir şekilde duvarları kaplayan kitaplık modelleri son yıllarda oldukça popüler bir hale gelmiştir. Özellikle dizi ve filmlerde sıklıkla karşılaştığımız bu kitaplık dekorasyonu, daha ön plana çıkan renklerde koltuk ve halı gibi mobilyalarla zenginleştirilebilmektedir. Siz de okuma köşesi hazırlarken tercih edeceğiniz kitaplık dekorasyon önerileri ile hayallerinizdeki dekorasyon tasarımını gerçeğe dönüştürebilirsiniz. Aradığınız dekorasyon örneklerini birebir görüntülemek için internet üzerinden yeni fikirlere bakarak ilham alabilirsiniz.

Bir önceki yazımıza https://blog.hamdeko.com/aynalar-ile-yapilabilecek-dekorasyon-fikirleri/ linkinden ulaşabilirsiniz.

 

Yorumları Gör (0)

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

Tüm Hakları Saklıdır 2019

Yukarı