Modern Ev Dekorasyonu için 5 İpucu

Modern Ev Dekorasyonu için 5 İpucu

Evinizi yeniliyorsanız ya da yeni bir yuva kuruyorsanız baştan sona kadar modern mobilyalar, günün trendi duvar boyaları veya duvar kağıtları, ilginç aksesuarlar kullanabilirsiniz. Evinizin havasını değiştirmek istiyorsanız mobilyalarınıza sade aksesuarlar ekleyerek veya tablolar kullanarak evinizde modern bir hava yaratabilirsiniz. Evinizi modern dokunuşlarla yenilemek istiyorsanız tek kelimeyle sadelik arıyorsunuz demektir.

Modern dekorasyon tarzı daha sakin, sade ve kullanışlı olmasıyla dikkat çekiyor. Modern ev dekorasyonu yapmak üzere tercih ettiğiniz mobilyalarınızla birlikte duvarlarınızda kullanacağınız nötr renkler ve kullanacağınız çizgiler yaşam stiliniz hakkında tüyo verebilir. Modern dekorasyonun temeli olan sadeliği ve uyumu nasıl yakalayacağınızı biliyor musunuz? Bir başka soruyu sizlere şöyle sorabiliriz: Modern ev dekorasyon tarzına nasıl ulaşabilirsiniz? İşte, bu yazıda size bu soruların cevabını 5 adımda vermeye çalışacağız. Sadece 5 adımda evinizi nasıl modern dekore edebilirsiniz gelin birlikte inceleyelim.

Evinizde Yalın Fikirler Olsun 

Günümüzde çok tercih edilen modern ev dekorasyonu sıklıkla gençler ve her daim genç kalanlar tarafından seviliyor. Modern bir ev dekorasyonu için öncelikle eviniz için gerçekleştireceğiniz tasarımlar yalın ve basit olmalı. Mümkün olduğunca düz çizgiler kullanmalısınız. Evinizde rahatlığı ve sadeliği arıyorsanız çok fazla ayrıntısı olmayan eşyaları ve mobilyalar arasından beğeninize uygun olan ürünleri seçmelisiniz.

Evinizin basit ve sade olmasından kasıt sadece dört duvar ve oturmak için bir sandalye olması değil tabii ki! Evinizde modern görünüm tasarlamanız için bir odak noktası oluşturmanız gerekiyor. Oluşturacağınız bu odak noktası metal aksesuarlar, deri veya dokulu döşemelerin tercih edildiği koltuklar, yalın ve ayrıntıya boğulmayan mobilyalar olabilir. Evinizdeki odak noktasının ne olacağı sizin zevkinize bağlı ama sıklıkla aydınlatma ve aksesuarlarla yalınlığı biraz kırabilir ve yaşam alanınıza hareket getirebilirsiniz. Ayrıca, dekorunuzu yalın tuttuğunuzda gün boyu boğulduğunuz stresten uzaklaşabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Chester Koltuk Takımı Modası
Modern Ev Dekorasyonu için 5 İpucu
Modern ev dekorasyonu stilinizi modern mobilyalarla harmanlamak için Ovi Metal Sandalye modelimize göz atabilirsiniz.

 

Fonksiyonel ve Karakterli Bir Ev Yaratın 

Modern bir ev dekorasyonu yaratmak istiyorsanız eviniz fonksiyonel olmalı. Odalarınız sadece sade çizgiler, minimal sanat eserleri ve aksesuarlardan oluşmamalı, aynı zamanda fonksiyonel olmalı. Fonksiyonel bir ev nasıl olur diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. Hemen açıklayalım; fonksiyonellik odadan odaya değişiklik gösterebilir ama bir odaya girdiğinizde içindeki çeşitli unsurların ulaşımı ve kullanımı basit olmalıdr. Rahatça erişebilmeniz gerekiyor. Modern ev dekorasyonu ile tasarlanan bir mutfak, geniş bir çalışma alanına sahip olmalı ve her şeye kolayca ulaşılması gerekir.

Modern ev dekorasyonu yapmak istiyorsanız, yaşam alanınızda çok fazla boş alanlar kullanmanız gerekir. Çünkü karakterli bir ev oluşturmanız gerekiyor. Kapalı odalarda bu pek mümkün olmasa bile açık renk duvar seçimi, mobilya ve kumaş seçimleriyle evinizde geniş ve ferah bir hava yaratabilirsiniz. Modern dekorasyonunun temeli yaşam alanına biraz karakter eklemekten geçiyor. Evinize nasıl karakter ekleyebilirsiniz? Evinizin duvar renklerini nötr renkler arasından seçerek! Alternatiflerinizi renkle keşfetmekten ve her biri ile paylaşacağınız alanı bir araya getirmekten korkmayın.

Modern Ev Dekorasyonunda Zemini Unutmayın 

Modern ev dekorasyonunda mobilyaların yanı sıra zemin de çok önem taşıyor. Yer döşemeleriniz konusunda ahşap döşeme konusunda ısrarcı olmamalısınız zira ahşap yer döşemeleri daha çok klasik tarzı yansıtıyor. Peki farklı bir yer döşemesi düşünür müsünüz? Mermer ve granit sadece mutfak tezgahları ve banyo duvarları dışında da kullanılıyor. Mermeri ve graniti yer döşemesi olarak kullanabilirsiniz. Evinizde mermer ve granit güzelliğini kullanmalısınız. Duvar renginize yakın tonlarda ince koyu damarları olan mermer veya granit bir yer döşemesi evinize fark katar. Eğer, bütçeniz kısıtlı değilse bir başka önerimiz var. Süpürgelik kısmına denk gelen yerlere yaklaşık on santimetre genişliğinde oniks mermer döşetebilir altına ışık koydurabilirsiniz. Böylelikle, oniks mermerin yarı geçirgen özelliğinden yararlanarak şık bir yer ışıklandırması yapabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Küçük Mutfak Dekorasyonu Önerileri

Renk Uyumu Önemli

Her dekorasyon tarzında olduğu gibi modern dekorasyonda da renk uyumu önemli! Günün trend rengi olan ya da en sevdiğiniz sakin renklerden birini esas renginiz olarak saptayın. Ekore edeceğiniz odadaki büyük parçaları bu renkten seçebilir, esas renginize uyan birkaç rengi de küçük aksesuarlarınızda kullanabilirsiniz. Mesela, açık renkte seçtiğiniz koltukları daha canlı tonlarda kırlantlerle tamamlamak güzel bir fikir olabilir.

Modern Ev Dekorasyonu için 5 İpucu
Açık renk koltukta canlı renkte aksesuar kombinasyonları için Moly Köşe Koltuk Small modelimizden ilham alabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

Perdeleri unutmamak gerekiyor. Modern bir ev dekorasyonu yaparken sadeliğin dışına çıkmamak için perdelerinizde renk seçimini de sade renklerden yana yapabilirsiniz. Mesela, çelik mavisini deneyebilirsiniz. Tek renk desensiz veya küçük geometrik desenlere sahip çelik mavisi perdeler ideal bir seçim olabilir. Pas rengi ve çelik mavisi çok ayrı uçlarda görünebilir. Ama gözünüzde canlandırmayı deneyin. Bu renklerde küçük aksesuarlar kullanarak yaşam alanınızın havasını değiştirebilirsiniz. Yeni bir ev dekore ederken en önemli unsurlardan biri avizeler. Son zamanlarda oldukça fazla ilgi gören metal çubuklarla tasarlanan geometrik şekilli avizeleri tercih edebilirsiniz. Hem şık hem de sakin bir görünme sahip oldukları için modern evlerin olmazsa olmazı arasında bu avizeler.

Yatak Odası ve Mutfak Modern Dekorasyona Göre Dekore Edilir Mi? 

Tabii! Neden modern bir yatak odanız ve mutfağınız olmasın? Yatak odanızı modern tarzda dekore etmek istiyorsanız, adedi az ve düz çizgileri olan mobilyaları tercih edin. Duvar, halı ve perdelerde açık renk tercih ettiyseniz mobilyalarınız koyu renkte olmalı. Koyu renkli zemininiz varsa mobilyalarınız açık renkli olmalı! Böylece, yatak odanızın görünümünü hareketlendirebilir, mekanın modern bir çizgiye sahip olmasını sağlayabilirsiniz. Modern yatak odası dekorasyonunda mümkün olduğunca düz ve ayrıntısı olmayan gardıroplar tercih edilir. Komodinlerin üzerine aksesuar olarak metal gövdeli, düz veya dokumalı başlığı olan abajurlar yerleştirebilirsiniz. Yatağınız için ise büyük ve alçak yataklar arasından bir seçim yapmalısınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Doğadan Gelen Tarz: Rustik Ev Dekorasyonu

Sıra mutfağınıza geldi. Modern bir mutfakta yemek pişirmeyi kim istemez ki? Mutfak dekorasyonunda modern bir çizgiye sahip olmak için mutfak tezgahınızı ve dolapları birbirine zıt iki renkte kombinleyebilirsiniz. Tıpkı, siyah ve beyaz gibi. Mutfak tezgahınızın üzerinde olabildiğince az eşya bulundurun. Böylece, mutfağınızın modern, geniş ve rahat görünmesini sağlayabilirsiniz. Mutfağınızda stor perde kullandığınızda hem modern bir görünüm kazanabilir hem de temizlik açısından rahat edebilirsiniz.

Modern Bir Ev İçin Modern Aksesuarlar 

Evinizi modern ev dekorasyonu anlayışına uygun bir şekilde dekore ediyorsanız kullandığınız aksesuarlar da modern olmalı. Günün trendi mermer olduğuna mermer desenine sahip uzun bir vazoyla dekorasyonu tamamlamak güzel bir fikir olacaktır. Vazonuzun içerisine koyacağınız bambular ortama doğallık katar. Evinizi modern tarzda dekore ederken aksesuar sayısını az tutmanız dekorasyona uygun olması açısından iyi bir tercih olur. Böylelikle, evinizde şık bir düzen hakim olurken fazla dağınıklık ve karmaşa olmayacaktır.

Modern ev dekorasyonunuzu tamamlarken uygun bir duvara ayna döşemeye ne dersiniz? Geometrik şekile sahip aynalar, yaşam alanınızı hem olduğundan daha geniş gösterir hem de pencerelerinizden giren ışığı yansıtarak odanızı aydınlatır. Bununla birlikte doğal ışıktan daha fazla yararlanmanızı sağlar. Teknolojiden yararlanmak modern bir dekor için iyi bir fikirdir. Teknoloji geliştiği için artık yöndeşen teknoloji cihazları geliştirlmiştir. Günümüzde dağınık kablolardan çok sade ürünler tercih ediliyor. Mesela, DVD oynatıcı setleri olan televizyonları tercih edebilir evinizdeki sadeliği devam ettirebilirsiniz.

Bir önceki içeriğimize https://blog.hamdeko.com/dogadan-gelen-tarz-rustik-ev-dekorasyonu/ linkinden ulaşabilirsiniz.

Yorumları Gör (0)

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

Tüm Hakları Saklıdır 2019

Yukarı