Minimalizm Nedir? Nasıl Minimalist Olunur?

Minimalizm Nedir? Nasıl Minimalist Olunur?

Minimalizm Nedir? Nasıl Minimalist Olunur? konusu 1960 yıllarında başlayan bir akımdır. Bu akım, modern sanat ve müzikte başlamış bir akımdır. Nesnelliğin ve sadeliğin ön planda olduğu bir akımdır.

Minimalizm Ne Demek?

Minimalizm; minimal sanat olarak da ifade edilir. Ortaya çıktığı ilk yıllarda müzik ve görsel sanatlarda kullanılmıştır. Ancak; minimalizm bugün kavram olarak daha farklı boyutlar kazanmıştır. Başka bir deyişle; bugün yaşamın birçok alanında bu kavram daha geniş bir biçimde kullanılmaktadır. Minimalizm, yaşam felsefesi olarak da yerini sağlamlaştırmıştır. Bugün dünyada birçok insan bu yaşam felsefesini benimsemiştir.

Minimalizm Nedir? Nasıl Minimalist Olunur?

Minimalizm Felsefesi Nedir?

Günümüz toplumları farklı bir noktaya ulaştı. İnsanlar, hızlı ve sürekli olarak tüketiyorlar. Bu öyle bir noktaya ulaştı ki; tüketim çılgınlığı olarak adlandırılıyor. Üstelik bu çılgınlık hayatın her alanında ve her konuda hüküm sürmektedir.

Evler eşyalarla dolu ancak; insanlar yeni eşya almaya devam ediyor. Gardroplar kıyafetlerle tıka basa dolu olmasına karşın kıyafet alışverişi yapılıyor. Bu örnekler çoğaltılabilir. Bu bir anlamda bir doyumsuzluk halidir. İnsanlar, bu davranışlarla hayatı çok daha zor bir hale getiriyorlar.

İnsanlar farkında olmadan omuzlarına gereğinden çok fazla yükleniyorlar. İnternetin akıllı cep telefonlarında kullanımıyla sürekli meşgul duruma geliniyor. Mailler, paylaşımlar, yorumlar derken kişi aklının ne kadar karıştığını ve çoğu zaman gereksiz olan bu bilgilerle dolup taştığını fark etmiyor. Bu da kişinin aklının yorulmasına neden oluyor.

Tüm bunlar bir araya geldiğinde ruhsal olarak çöküntüler yaşanıyor. Hayatın her alanını saran karmaşa insan psikolojisini yıpratıyor. Elbette bu da insanların her geçen gün daha da mutsuz olmasına neden oluyor.

Sadelik ve basitliğin getireceği huzur, insanı özgür kıllar. Kişinin her anlamda yüklerinden kurtulması hafiflemesi mutluluğa açılan bir kapıdır. Minimaliz felsefesi; tüketim odaklı yaşam biçiminin karşıtıdır. Günümüzde yeniden düzenlenmiş bir akım olarak ortaya çıkmıştır. Farkındalığı artıran bir akım olarak benimseyen sayısı da oldukça yüksektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Evinize Yakışacak Gömme Dolap Modelleri Örnekleri

Nasıl Minimalizm Tarzı Yaşanır?

Minimalizm Nedir? Nasıl Minimalist Olunur? mantığı bir yaşam felsefesidir. Bu felsefeyle yaşamak için bu felsefeye ayak uydurmak gerekir. Minimalist yaşamak, minimalizm anlayışı hayatın her alanında uygulamak anlamına gelir. Bunu tamamen katı kurallarla yapmak gerekmez.

Gereksizlerden Kurtul

Herkesin hayatında gereksiz şeyler vardır. Gereksiz olan her şey insanın sadeliğine aykırıdır. Kişisel eşyalardan ev dekorasyonuna kadar derinlemesine bir araştırma yapılmalı. Bunlardan gereksiz olanlar atılmalı ya da bunlar ikinci el eşya olarak satılabilir. Gereksiz olan şeyler insanın ruhunda fazlalıktır. İnsanın bu fazlalıklardan kurtulması rahatlaması anlamına gelir.

Elbette, gereksiz olan şeyleri eşyalar, mobilyalar ya da kıyafetlerle sınırlandırmak doğru olmaz. Gereksiz insanlardan, düşüncelerden, yaşam tarzından, alışkanlıklardan kurtulmak da gerekir. Böylece mimimalizm felsefesinin mutluluğu yaşanılabilir.

Düzenli Yaşam

Sade bir yaşamın en önemli adımı; düzendir. Bir insanın düzensiz yaşaması ciddi kayıplara neden olabilir. Bunun için hayatı düzene sokmakla işe başlamak gerekir. Uyuma ve uyanma saatlerine dikkat edilmelidir. Günü uyuyarak geçirmek ne kadar yanlışsa geceyi uykusuz geçirmek de o kadar yanlıştır.

Beslenme saatlerine düzen getirilmelidir. Bir insanın bedenen ve ruhsal olarak sağlıklı olabilmesi için düzenli beslenmesi gerekir. Kahvaltı güne başlangıç için olmazsa olmazlardandır. Gece çok geç saatte yemek yenmemesi gerekir. Zira, o saatlerde beslenme uyku kaçırır.

Beslenme düzeninde seçici olunmalıdır. Hazır gıdalardan uzak durulması önerilir. Aynı zamanda sağlık koşullarına aykırı olan gıdalardan da uzak durulmalıdır.Beslenme konusunda ucuz değil pahalı ve güvenilir markalar tercih edilmelidir.

Bunlar sadece birkaç örnek elbette bu sayılanların katı kurallar içinde yapılması gerekmez. Yalnızca bu sayılanlara dikkat edilmesi ve ölçülü olunması hayatın düzenli devam etmesi bakımından büyük öneme sahiptir.

İlişkiler

Minimaliz felsefesi sadeleştirmek demektir. Hayatı sadeleştirme konusunda ilişkilerde önemli bir yer tutuyor. İlişkilerde iletişim kurulurken de sadeleştirmeye gidilmelidir. Çok konuşmak ilişkilerde birçok sorunu beraberinde getirmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Hygge Nedir? Hygge İle Nasıl Samimi Ortam Kurulur?

Çok konuşan birinin ağzından yanlış kelimeler çıkması normaldir. Aynı zamanda karşıdaki kişi içinde çok konuşan insanlar her zaman sıkıcıdır. Böyle insanlarla iletişim sağlamak zorlaşır. Bu nedenle; gerekmedikçe konuşmamak gerekir. Kötü bir konuşmacı olmaktansa iyi bir dinleyici olmak çok daha doğru olacaktır.

İlginizi Çekebilir

Giyim Tarzı

Minimalizm felsefesi hayatın her alanına dokunmaktadır. Bu alanlardan biri de giyim tarzıdır. Sade bir giyim tarzı şıklığı yansıtır ve göz yormaz.

Alışverişlere Dikkat

Alışveriş bir çılgınlık halini almamalıdır. Alışverişlerde her şeye sahip olmayı istemek son derece yanlış bir yaklaşım olmakla birlikte minimalizm felsefesine de aykırı. Alışverişler bir düzene sokulmalı. İhtiyaçlara yönelik alışveriş edilmeli. Eğer bu başarılabilirse kişi hem parasını boşa harcamayacak hem de minimalizm felsefesine uygun hareket etmiş olacak.

Minimalizm Nedir? Nasıl Minimalist Olunur?

Teknolojiye Kapılmamak

Teknoloji gerekli. Hayatın her alanında ona ihtiyaç var. Ancak; teknolojinin esiri olunmaması gerekir. Teknolojinin esiri olunduğunda hayattan çok şey kaçırılmış oluyor. Söz gelimi; televizyon insanın tüm vaktini çalabiliyor. Aynı şekilde bilgisayar ve cep telefonları da insanlar üzerinde olumsuz etkilere sahip.

İnsanlar cep telefonlarına o kadar bağımlı bir hale geldiler ki onun dışında hiçbir şeyle ilgilenemiyorlar. Bu iletişimden ilişkilere kadar pek çok alanı olumsuz etkiliyor. Bu nedenle; teknolojiden faydalanılmalı ancak; teknolojiye karşı gereken mesafe de konulmalıdır.

İnsanların kendilerine özel zamanlar ayırması gerekir. Telefonsuz ya da bilgisayarsız zaman geçirilmelidir. Bu teknolojiler kişileri farkında olmadan çok yormakta ve sosyal yaşamdan koparmaktadır. Buna engel olabilmek için harekete geçilmelidir.

Şükretmek

Sahip olamayanlara karşı isyan etmek yerine sahip olunan her şey için şükretmeyi bilmek gerekir. Minimalist yaşam tarzı şükretmeyi gerektirir. Şükür edildikçe kişinin mutluluğu artacak ve kendini daha mutlu hissedecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Romantik Balkon Tasarımı Yaratma

Bir önceki yazımıza https://blog.hamdeko.com/l-koltuk-ile-dekorasyon-yapmak/ linki üzerinden ulaşabilirsiniz.

Yorumları Gör (0)

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

Tüm Hakları Saklıdır 2019

Yukarı