Masif Ahşap Nedir?

Masif Ahşap Nedir?

Genel anlamda ahşap, ağaçlardan elde edilen organik yapı malzemesidir. Masif ahşap ise basit tanımıyla saf ahşaptır. Masif ahşap, ahşabın hiçbir kaplama ya da doldurma işlemi geçirmemiş ham, doğal halidir. Ülkemizde de bulunmakla beraber masif ahşabın üretildiği ağaçlar Rusya’dan ve İskandinav ülkelerinden de getirilmektedir.

Genelde ladin, kayın, köknar, çam, dişbudak, meşe, kestane gibi ağaçlardan elde edilir. Kullanılan ağacın çeşidine göre kendine has bir dokuya sahiptir. Ağaçların rengine ve desenine göre masif ahşap da şekillenmektedir. Kontraplak, sunta, mdf gibi özellikle mobilya yapımında çok kullanılan malzemelerin aksine masif ahşap, hiçbir yapıştırıcı ya da dolgu maddesi içermez. Doğal ağaç liflerinden oluşur, kolay kolay zarar görmez. Genellikle mobilya yapımında, döşeme ve inşaat işlerinde kullanılır. Lekelere karşı hassas olsa da doğal görünümü ve dayanıklılığı nedeniyle sıkça tercih edilmektedir.

Dekorasyon özellikle hanımların vakit harcadığı ve ciddi uğraşlar verdikleri bir alandır. Dekorasyon, üzerine düşünülmesi gereken hatta profesyonel destek alınmasının tavsiye edildiği, emek, zaman ve para gerektiren bir uğraştır. Çok geniş bir alan olduğundan birçok tarzı içinde bulundurur. Country, vintage, endüstriyel, klasik, modern, bu tarzların sadece birkaçıdır. Özellikle country ya da rustik tarzlarda masif ahşap sıkça kullanılmaktadır. Bu tarzlarda özellikle mutfak ve oturma alanlarında sık sık ahşap ürünlere yer verilir. İşte bu yazımızda size bahsettiğim şekilde ya da başka yollardan öğrendiğiniz, çoğumuzun aşina olduğu masif ahşaptan bahsedeceğiz.

Masif Ahşap Kurutulmalı Mıdır?

Ağaç malzemenin çürümesine ya da aşınmasına neden olan suyun ağaçtan dışarı atılmasına “kurutma” denir. Ağacın suyunun dışarı atılması ile mantar oluşumunun ya da böceklenmenin de önüne geçilmiş olur. Böylece ham ahşap zararsız bir şekilde elde edilmiş olur. Kurutma ile ahşabın işlenmesi için zemin hazırlanmış olur. Böylece ahşap tutkallanabilir; ahşabın çivi, menteşe tutma kabiliyeti artar ve ahşap işlenmeye hazır hale gelir. Bu nedenle kurutma aşaması önemlidir.

Doğal kurutma ve teknik kurutma olmak üzere kurutmanın iki çeşidi vardır. Doğal kurutma açık havada yapılır, uzun sürer ve bu kurutma şeklinde ahşabın zarar görmesi muhtemeldir. Ahşabın çatlamasının da söz konusu olduğu bu kurutma şeklinde ağaçtaki nem istenilen düzeye inemez. Teknik kurutmada ise fırınlama sistemi kullanılır, ağaç kısa zamanda ve istenilen şekilde kurur. Nem dengesi istenilen düzeydedir ve ağaç böylece daha dayanıklı hale gelir. Masif ahşap kurutulmadan da kullanılabilir ancak kurutma işlemi ahşabın dayanıklılığını artırdığından kurutulmuş halini kullanmanızı tavsiye ederiz. 

Neden Masif Ahşabı Tercih Etmelisiniz?

 Masif ahşap, zahmetsizdir. Yukarıda da bahsettiğimiz üzere dayanıklıdırlar. Dayanıklı oldukları için uzun süre kullanılabilirler. Burada seçilen ağacın da türü önemlidir. Özellikle ceviz, beyaz meşe, kiraz gibi sert ağaçlar oldukça dayanıklıdır. Öyle ki az bakımla uzun yıllar kullanılabilirler. Çivi, menteşe ve ahşabın birleştirilmesinde kullanılan diğer malzemeleri iyi tutarlar. Hatta diğer ahşap türlerinden çok daha iyidirler bu konuda. Çok az bakım gerektirirler; ancak yıpranmaları halinde de birçok defa zımpara yapılabilir; yenilenebilirler. Ahşabın doğal hali olduğu için kolayca geri dönüştürülebilmeleri mümkündür. Çevre dostu malzemelerdir.

Masif Ahşap Masa
Masif Ahşap Masa ürünümüzü inceleyebilirsiniz.

Ses ve ısı yalıtımı sağlarlar. Yüksek ısıya karşı da oldukça dayanıklıdırlar. Aynı şekilde elektriğe karşı da mukavemetlidirler. Elektrik yalıtımı için de kullanılabilirler. Astım gibi solunum problemi yaşayan kişilerin evlerinde masif ahşap kullanmaları tavsiye edilir; çünkü bu ahşap da diğer bazı ahşap çeşitleri gibi nefes alır ve ortamdaki havanın temizlenmesine yardımcı oldukları gibi ortamdaki nemin de uygun ve sağlıklı düzeyde tutulmasını sağlarlar. Böylece zararlı bakteri, böcek vb. gibi canlıların ortamda barınmasını da engellerler.

Hastalık söz konusu olmasa bile masif ahşabın bulunduğu ortamda insan kendini hem psikolojik hem de fiziksel olarak daha rahat hisseder; çünkü bu ahşap, ahşabın en saf halidir. Estetik açıdan da tatmin edicidir.  Tüm bu özelliklere sahip oldukları için çok ucuz olmasalar da verdiğiniz paraya değeceğine emin olabilirsiniz. Bunların yanında masif ahşaplar ağırdırlar, suya karşı korunmasızdırlar ve güneş ışınları ahşaba zarar verebilir, ahşabın renginin solmasına neden olabilir. Bu kadar olumlu özelliğin yanında masif ahşaba dair sayılabilecek olumsuz özellikler bunlarla sınırlıdır.

Puka Masif Orta Sehpa
Puka Masif Orta Sehpa modelimizi inceleyebilirsiniz.

Masif Ahşabın Kullanıldığı Alanlar

Hepimizin aklına ilk olarak masif ahşap mobilyalar gelir. Hamdeko online alışveriş size şık ve kaliteli masif mobilya seçenekleri sunmaktadır.

Evlerin hemen hemen her odasında kullanılabilen masif ahşaba daha çok kitaplık, masa, sandalye, dolap, konsol şeklinde rastlarız. Doğal ve katkısız olduğundan özellikle bebek ve çocuk odalarında masif ahşabın tercih edilmesi oldukça uygun olacaktır. Masif ahşabın pahalı olması nedeniyle bir ürün tamamen saf ahşaptan oluşmayabilir; bu halde masif ahşap metal parçalarla ya da diğer ahşap türleriyle birlikte kullanılabilir; güzel de uyum sağlarlar. Mobilya yapımında masif ahşap sıkça kullanıldığı için renk seçenekleri de oldukça fazladır.

İnşaat alanında da masif ahşap kullanılmaktadır. Ahşap doğramalarda ve ahşabın taşıyıcı olduğu noktalarda masif ahşap kullanılabilir. Evlerde çatı, veranda, çardak, kış bahçesi gibi bölümlerin yapımında masif ahşabın kullanılması mümkündür. Ayrıca ülkemizde pek karşılaşılmasa da ormanlarda ağaç evlerin yapımında da masif ahşap kullanılır.

Masif Ahşap Nasıl İşlenir?

Masif ahşap, tamamen doğal ağaç olduğu için işlenmesinde de özel bir usul kullanılır. Bu ahşap çeşidi şekillendirilirken el işçiliği kullanılır. Masif ahşaplar, tutkal ya da ağır metaller kullanılarak şekillendirilmezler. Hazır üretime konu olmazlar, belirli bir proje çerçevesinde işlenirler. Testere ve ahşap öğütme makinesi gibi manuel ekipmanlarla şekillendirilirler. Bu işe gönül vermiş ustalar tarafından işlenirler. Masif ahşaptan bir ürün satın almak istiyorsanız hazır halde sizin isteğinize uygun olarak bir ürün bulmak zor olabilir. Bu halde istediğiniz ürünü bir marangoza yaptırmanız sizin için daha pratik olacaktır.

Masif Ahşap Bakımı Nasıl Yapılır?

 Masif ahşabın mobilya olarak kullanıldığı hallerde dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Günlük hayatımızın büyük bir kısmında yer alan bu mobilyaları kullanırken saf ahşap olduklarını unutmadan ve dikkatli kullanmalıyız. Ne kadar dayanıklı olsa da üzerinde leke oluşması mümkün olduğundan bu malzemeden yapılmış bir masada altlık, supla mutlaka kullanılmalıdır.

Masif ahşabın yüzeyine zarar verebilecek, yüzeyini çizebilecek delici ve kesici ürünlerden uzak durulmalıdır. Masif ahşap nemli bir bezle silinmelidir; bezin suyla ıslatılması daha faydalı olacaktır. Temizlik yapılırken veya toz alınırken kullanılan kimyasallar masif ahşaba zarar verebilir. Kokusu ve dokusu ile ferahlık hissi uyandıran bu malzemenin temizliği birkaç küçük hususa dikkat edilmesi dışında oldukça kolaydır. Masif ahşabı dış etkilere karşı korumak için cilalayabilirsiniz.

Cilalama işlemi yaparken su bazlı cila tercih etmelisiniz. Masif ahşabın zarar görmesi halinde onarımı da diğer ahşap türlerine göre oldukça kolaydır. Her ne kadar ısıya dayanıklı olsalar da ağaç olduğu için doğrudan ateşle temas etmemeleri gerekmektedir.

 Bir önceki yazımıza https://blog.hamdeko.com/minimalizm-nedir-nasil-minimalist-olunur/ linkinden ulaşabilirsiniz.

Yorumları Gör (0)

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

Tüm Hakları Saklıdır 2019

Yukarı