Lagom Stili ile Evinize Bahar Havası Katın

Lagom Stili ile Evinize Bahar Havası Katın

Son dönemde moda olan İsveç tarzı Lagom stili ile evinize bahar havası katın ve çok daha dengeli bir şekilde yaşayın. Sürdürülebilir bir yaşam tarzının dengeli ve mutlu bir şekli olan Lagom stilinin ne olduğuna ve bu stili evinize nasıl kolay bir şekilde uygulayacağınıza ilişkin ipuçlarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Lagom Stili Nedir?

İsveççe bir kelime olan Lagom, doğru miktar anlamına gelen “Lagom är bäst” ifadesinden türemiştir. Ne çok fazla ne de çok az ögeye yer veren bu dekorasyon stili, evlere sürdürülebilir ve dengeli bir yaşam tarzı katmayı temel alıyor.

Alışkanlıklarınızı değiştirerek Lagom stilini hayatınıza uygulamakta bir sorun yoktur, fakat evlerinizin dekoruna bu stili yansıtmak çok daha önemlidir. Gereksiz dağınıklığı ve fazlalığı ortadan kaldırmak, minimalist ve küratörlü stillere odaklanan fonksiyonel malzemelere yer vermek bu stilin önemli bir parçasıdır. Lagom stiliyle çevrenize önem verirken, dengeli bir huzurun sağlandığı evinizde rahat yaşamınızı sürdürebilirsiniz.

Lagom Stilinin Hedefleri Nelerdir?

Lagom stilinin hedeflerini birkaç madde ile sıralayacak olursak;

 • Dekorasyonda dengeli ve uyumlu bir stil oluşturmak,
 • Sadeliğe ve zarafete önem vermek,
 • Minimalist yapıya odaklanarak karmaşıklıktan uzaklaşmak,
 • Dağınıklığı ortadan kaldırarak rahatlatıcı bir ortam oluşturmak,
 • Hayatı basitleştirmek ve bu basit hayattan mutlu olmak,
 • Nötr renkler ve doğal ahşapla huzurlu bir ortam yaratmak,
 • Yeşil düşünmek ve evinize yeşil rengini getirecek olan bitkiler eklemektir.

Lagom stilini kullanarak evinize sade, doğal, dengeli ve bahar tadında bir görünüm kazandırabilirsiniz.

Uyum ve Dengenin En Doğal Hali

Lagom stili hayatı basitleştirmekle ilgilidir. İsveç’te çok iyi bilinen ve benimsenen bu felsefe, hayatı aşırı karmaşıklaştırmadığınız zaman çok daha fazlasını başarabileceğinizi odağına koyar. Elbette bu durum denge ve uyum duygusunun yaratılmasıyla anlam kazanacaktır. Evlerdeki iç düzene bu felsefeyi aktarabilirseniz, dengeyi ve huzuru kolay bir şekilde hissedebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Stüdyo Daireler İçin İlginç Dekorasyon Fikirleri

Uyum ve denge için kullanılacak olan renkler birkaç temel rengi baz alacak şekilde düzenlenmelidir. Tamamlayıcı nötr renkleri kullanmak, zarafet ve basitliği sağlamanın en kolay yolu olduğu için ideal seçenekler olacaklardır. Aksesuarları olabildiğince az kullanmaya çalışın ve sürdürülebilirlik unsuruna odaklanmak için iç mekan bitkilerini dekorasyonunuza ekleyin.

Tarafsız Renkler Kullanarak Evinize Canlılık Katın

Minimalist İskandinav ögeleriyle odalarınıza ışık katmak için tarafsız renkler kullanmanız önemlidir. Gri ve beyaz tonlar, yaşanması kolay bir fon oluşturmanızı sağlayacaktır. Doğal ahşap ya da döşeme tahtaları İskandinav yaşam tarzının dayanak noktasıdır. Tüm bu atmosferi vurgulayacak olan baskın renk ise mavi olmalıdır.

Genel olarak Lagom stilinin en basit kuralı, desenleri ve dikkat dağıtıcı ögeleri minimumda tutmanız olacaktır. Fakat yumuşak geçişli geometrik desenler veya tüy motifleri ortamdaki atmosferin sürdürülebilirliği için perdelerde veya kumaşlarda kullanılabilir. Daha eğlenceli bir yaklaşım arayanlar ise geometrik desenlerden ziyade farklı baskı türlerini kullanabilirler. Ancak belirttiğimiz gibi ortamda dikkat dağıtıcı ögeleri minimuma indirmek Lagom stilinin başlıca hedefidir.

Dağınıklığı Yok Eden Rahatlatıcı Atmosferin Keyfine Varın

Dağınıklığı gideren bir kullanım tarzına sahip olmak Lagom stilinde önemlidir. Akıllı depolama alanlarını kullanarak odalarınızın daha sakin ve derli toplu bir görünüm kazanmasını sağlayabilirsiniz. Ayaklı askılıklar bunun için ideal bir seçim olabilir.

Lagom stili cesur ayrıntılarla boğuşmak istemeyenler için temel ve dengeli bir yaşam tarzı sunmaktadır. Beyaz, bej veya gri tonlarının yer aldığı tarafsız renklerin bir renk paleti sakin ve dinlendirici bir atmosferin mükemmel zeminini oluşturmanızı sağlayabilir.

Doğal renklerin ve vahşi yaşamın bulunduğu kanvas baskılar ya da duvar resimleri doğayı evinize getirebilir. Fakat her şeyde denge yaratmayı hedefleyen Lagom stilinde duvar sanatına fazla odaklanmamanız önem taşıyor. Yaşam alanlarınıza doğayı getirmek için duvar sanatını kullanabilirsiniz, ancak aşırıya kaçmamanız ve dağınık bir görünüm sunmamanız önemlidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Duvar Kağıtlarını Ev Dekorasyonunda Kullanma

Yeşil Düşünün ve Yeşil Ekleyin

Doğayı ve doğanın dengesini odağına alan Lagom stili, evlere bahar tadında bir hava katmak için ideal bir seçimdir. Yeşil düşünmeyi ve yeşili evinizin birçok yerine eklemeyi hedef alan bu stil, birkaç doğru konumlandırılmış bitkiyle evinize ferahlık ve denge getirecektir. Bu sayede evinize doğanın huzurunu taşıyabilirsiniz.

Bitkiler evlerde havayı temizlemenize yardımcı olurlar. Kirlenen havadan ve bu havanın ruhunuza yaptığı etkilerden kurtulduğunuz zaman, refah seviyeniz de artacaktır.

Aynalarla ve Yüksek Mobilyalarla Alanınızı Büyütün

İskandinav yaşam tarzları, sahip olduğunuz şeylerle mutlu olmak ve bunları takdir edebilmekle ilgilidir. Evinizde küçük birçok odanız varsa, bu odalara yükseklik algısı eklemekle alana geniş bir görünüm kazandırmış olursunuz. Yüksek ayaklı mobilyalarla bunu sağlayabilirsiniz.

Cam yüzeyler veya aynalar, bir odanın çok daha geniş bir görünüme kavuşmasını sağlamanın bir diğer yoludur. Aynalarla ışığı yansıtan bir tasarım uygularsanız, derinlik ve boyut hissi katarak küçük alanları çok daha büyük bir görünüme kavuşturabilirsiniz. Bu da sahip olduklarınızı takdir etmenize yardımcı olacak bir dekorasyon ipucudur.

Sade Ama Tutarlı Bir Stil Benimseyin

“Daha azı kesinlikle çok daha fazlasıdır,” şeklinde bir düşünceyi benimseyen Lagom stili, doğru dengeyi bulabilmekle ilgilidir. Bunun içinse;

 • Minimalist öğeleri ön plana çıkartın.
 • İşlevi yüksek ve sade mobilyalar kullanın.
 • Nötr renk paletlerini kullanmaya özen gösterin.
 • Basit dekorasyona rahatlık katmak için mumlar ve yastıklar kullanın.
 • Doğal malzemeleri kucaklayın ve kullanmaktan çekinmeyin.
 • Geri dönüşüm sanatıyla mevcut eşyalarınızı pratik araçlara dönüştürün.

Minimum çabayla evinize refah getirmeyi hedefleyen Lagom stilinin işlevsellik, sıradanlık, sadelik odaklı olduğunu unutmamalısınız.

Doğal Malzemeler Kullanın

Lagom stilini canlandırmaya yarayan doğal malzemeler doğru bir şekilde tercih edildiğinde yıllar boyunca evinize huzur getirebilir. Doğal ahşap stilin en çok tercih edilen doğal malzemesidir. Böylelikle en doğal yoldan evlere denge katılabilmektedir. Tüm bu adımları izleyerek Lagom stili ile evinize bahar havası katın ve estetik görüntünün en rahatlatıcı yönünü keşfedin.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Yeni Evliler İçin Yatak Odası Takımı Seçimi

Bir önceki yazımıza https://blog.hamdeko.com/hygge-nedir-hygge-ile-nasil-samimi-ortam-kurulur/ linkinden ulaşabilirsiniz.

 

Yorumları Gör (1)
 • Merhabalar,

  Lagom hakkında hazırlamış olduğunuz yazı için çok teşekkürler, emeklerinize sağlık. Lagom, minimalizmle iç içe bir kavram. Özünde, hayatı sadeleştirerek mutlu olma fikri yatıyor. Minimalizm de öncelikle sanatta ve mimaride ortaya çıkmış bir akımken şimdi bir yaşam tarzı oldu. Eşyadan kıyafete her alanda minimalizmin etkilerini benimsemek mümkün. Lagom da bu noktada bir dekorasyon akımı olarak bilinse de yaşam tarzı haline gelmiş durumdadır. Kelime anlamı olarak; ne çok fazla ne çok az, tam kararında manasına geliyor. Anneannelerimizin azı karar, çoğu zarar sözünü de andırmaktadır.

  Yazılarınızın devamının gelmesi dileğimle, keyifli okumalar olsun.

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

Tüm Hakları Saklıdır 2019

Yukarı