Küçük Oturma Odası Dekorasyonu İçin 9 Tavsiye

Küçük Oturma Odası Dekorasyonu İçin 9 Tavsiye

Ev içerisinde en çok kullanılan alanlardan biri olan oturma odası, kitap okuyabileceğiniz, yemek yiyebileceğiniz, televizyon izleyebileceğiniz ya da misafirlerinizi konuk edebileceğiniz bir ortam. Çoğumuz günün büyük bir kısmını oturma odasında geçirdiğimiz için, oturma odamızın dekorasyonu oldukça önem taşıyor. Eğer evinizdeki oturma odası alan olarak küçükse, dekorasyon esnasında daha dikkatli olmanız gerekir. Küçük oturma odası dekorasyonu için önemli olan detaylar doğrultusunda kendinizi iyi hissedebileceğiniz bir alan yaratabilirsiniz. 

Açık Renklere Yönelin

Küçük alanların en önemli sorunlarından biri yetersiz ışıktan dolayı karanlık olmasıdır. Söz konusu küçük oturma odası olduğu zaman dekorasyonunuzu mutlaka açık renklerle şekillendirmelisiniz. Oturma odanızın duvarı, seçtiğiniz mobilya ve aksesuarlar için açık renkleri tercih ederek daha güzel bir enerji yaratabilir ve odanızı aydınlık hale getirebilirsiniz. Açık renkleri tercih ederken kendinizi sınırlandırmak yerine halılarınız ya da perdeleriniz için de açık tonları kullanabilirsiniz. Özellikle beyaz ve beyazın tonları küçük oturma odalarını daha büyük ve daha aydınlık gösteriyor.

Tabure veya Puf Kullanmayı Tercih Edin

Oturma odanızda misafir ağırlıyorsanız, ekstra oturma alanı oluşturmanız gerekebiliyor. Bu gibi durumlar için L koltuklar oldukça işlevsel olabileceği gibi, rahat tabureler de konforlu bir küçük oturma odası dekorasyonu yaratmanızda yardımcı olabilir. Sade tabureler sayesinde hem oturma kapasitesini arttırabilir hem de büyük koltukların yarattığı kalabalık etkiyi engelleyebilirsiniz. Oturma alanınızı arttırmanız gerekmediği zamanlarda tabureleri kolayca kaldırabileceğiniz için, fonksiyonel anlamda birçok artı sağlayabilir. Özellikle depolama konusunda daha rahat olan tabureleri tercih ederek oturma odanızın düzenini istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. 

Vida Tabure Wenge
Vida Tabure Wenge modelimizi incelemeden geçmeyin

Küçük Oturma Odası Dekorasyonu İçin Aydınlatmaya Özen Gösterin

Küçük alanlar, ışık alma sorunundan dolayı olduğundan daha karanlık görünebiliyor. Bu durumun önüne geçebilmek için bulunduğunuz ortamı aydınlatmaya özen göstermelisiniz. Perde seçiminizi yaparken ince ve açık renkli perdeler, odanızın daha fazla ışık almasını sağlar. Aydınlatmanızı seçerken özellikle sağladığı ışık gücünü ve kapladığı yeri göz önüne almalısınız. Çok fazla yer kaplayan aydınlatmalar odanız küçük olduğu için kötü bir görüntü yaratabilir. Aydınlatma tercihinizi abajur, duvara monte edilebilen aydınlatıcılar ya da ayaklı lambalardan yana kullanabilirsiniz. Örneğin odanızın köşelerinden birine ayaklı lamba yerleştirebilir, karşıdaki duvara da farklı bir aydınlatıcı monte edebilirsiniz. Göz yormayan lamba seçimleriniz odanızın hem daha aydınlık hem de daha modern görünmesini sağlayacaktır. Aydınlatma konusunda yardımcı özellik taşıyan ürünlerden biri de doğru ayna kullanımıdır. Odanızın doğru yerine konumlandıracağınız aynalar, oturma odanızı daha modern ve daha şık bir görünüme kavuşturabilir. 

Çok Amaçlı Ürünler Her Zaman Kurtarıcıdır

Son zamanlarda çok amaçlı ürünler moda olduğu için özellikle küçük alanlarda tercih edebileceğiniz geniş bir ürün yelpazesi var. Küçük alanların dekorasyonlarında vazgeçilmez bir yer edinen çok amaçlı ürünler hem kullanım kolaylığı hem de kapladıkları alandan dolayı oldukça avantajlıdır. Örneğin oturma odanız için seçmiş olduğunuz orta sehpanın aynı zamanda depolama alanı olarak kullanabileceğiniz bir ürün olması, oturma odanızın karmaşık görüntüye sahip olmasını engelleyebilir. Bunun dışında açılabilir puf, bazalı koltuk ya da gizli çekmeceye sahip bir sehpa küçük oturma odası dekorasyonu için sizlere büyük kolaylıklar sağlayabilir.

Televizyon Ünitesi Kullanmayın

Eğer televizyon izleyen biriyseniz ve oturma odanıza televizyon ünitesi almayı düşünüyorsanız bunun yerine televizyonunuzu duvara monte etmenizi tavsiye ederiz. Televizyon üniteleri oldukça geniş bir alan kapladıkları için küçük olan oturma odalarında alanınızı kısıtlayabilirler. Televizyonunuzu duvara monte ettiğiniz zaman kalan alan için daha yaratıcı fikirler bulabilir, aksesuar kullanabilir ya da alanı tamamen boş bırakabilirsiniz. 

Halı Sayısını Sınırlandırın

Büyük alanlarda kullanılması gerekli olan unsurların başında halı gelse de, küçük alanların dekorasyonunda fazla halı kullanmak büyük bir hataya yol açabiliyor. Oturma odanızdaki hareket esnekliğini daha iyi sağlayabilmek adına açık renkli bir halı tercih edebilir ya da küçük kilimler kullanabilirsiniz. Böylelikle oturma alanınızın daha geniş olduğunu hissedebilirsiniz. Halı seçiminizde dikkat etmeniz gereken detaylardan biri de odanızın zemin yapısı. Ahşap parke zemine sahip bir odayı dekore edecekseniz, kalın halı tercih etmek doğru bir seçim olmayabilir. 

Minimal Küçük Oturma Odası Takımları Seçin

Geniş oturma takımları, küçük alanlar için uygun değildir. Dolayısıyla küçük oturma odanızı dekore ederken büyük oturma gruplarından ziyade daha minimal seçimler yapmalısınız. Bazı oturma gruplarından birden fazla koltuk bulunuyor. Bunun yerine L koltuk tercih ederek alan tasarrufu sağlayabilirsiniz. Küçük oturma odaları için oldukça ideal olan L koltuğu, gereksiz boşluklara engel olarak oturma odanızda alan açabilir. Çeşitli kombinasyonlar deneyerek oturma odanızı hayal edebilir, odanız için en uygun oturma takımını seçerek alanınızı değerlendirebilirsiniz. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Çocuk Odası Renkleri
Lotus Köşe Koltuk
Lotus Köşe Koltuk Takımı modelimizi inceleyebilirsiniz.

Depolama Özelliği Olan Ürünleri Kullanın

Küçük mekanlarda belirli bir düzen olması, ferahlatıcı etkilerin başında gelir. Odanızı düzenli tuttukça kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz. Sağladığınız düzeni devam ettirebilmek adına depolama özelliği olan ürünleri kullanmak size fayda sağlayabilir. Depolayıcı ürünler hem kapladıkları alanın hakkını verebilir hem de odanızın daha sade ve daha modern bir görünüme sahip olmasını sağlar. Örneğin oturma odanızın ortasına yerleştirdiğiniz sehpada bulunan çekmeceye bazı eşyalarınızı yerleştirebilirsiniz. Ya da seçmiş olduğunuz koltuk açılabilir özelliğe sahipse bu alanı da değerlendirerek odanızdaki göz yorucu unsurları koltuğunuzun altına depolayabilirsiniz. 

Sade Bir Küçük Oturma Odası Dekorasyonu İçin Dekoratif Ürünleri Azaltın

Küçük oturma odaları dekore edilirken şikayetçi olunan konulardan biri de odanın kalabalık görüntüsüdür. Bu sorunun önüne geçebilmek için dekoratif ürünlerinizi azaltmalısınız. Oturma odanızda işlevsel olmayan ürünlere yer vermek yerine daha işlevsel mobilyalar tercih etmelisiniz. Dekorasyon için seçeceğiniz ürünlerin işlevleri, renkleri ve kapladıkları alan büyük bir etkendir. Aklınızdaki dekoratif ürünlerin bir listesini oluşturduktan sonra bunları gereklilik sırasına göre değerlendirebilir, işlevsel ürünlere yönelik bir araştırma yapabilirsiniz. 

 

Bir önceki yazımıza https://blog.hamdeko.com/yatak-odasi-renkleri-nasil-olmali/ linkinden ulaşabilirsiniz.

Yorumları Gör (0)

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

Tüm Hakları Saklıdır 2019

Yukarı