Küçük Mutfak Dekorasyonu Önerileri

Küçük Mutfak Dekorasyonu Önerileri

Ev arayışında olan ve özellikle mutfakta zaman geçirmeyi seven kişilerin en çok önem verdikleri kriterlerden birisi; mutfağın büyüklüğü oluyor. Zira, mutfak tutkunlarına göre geniş ve ferah bir mutfakta geçirilen vakit,  her zaman daha keyiflidir. Peki, mutfağınız küçükse?  Doğru bir şekilde dekore edeceğiniz küçük bir mutfakta tıpkı büyük mutfakta yaşadığınız eğlenceli dakikaları yaşayabilir, birbirinden lezzetli yemekler pişirebilirsiniz. Bu yazımızda, mutfağınızı birkaç ufak dokunuşla olduğundan daha geniş ve ferah hale getirecek küçük mutfak dekorasyonu önerileri sunacağız. Unutmayın, birçok iç mimarın söylediği gibi ideal mutfak azami verime ve pratik depolama çözümlerine sahip akıllıca düzenlenmiş bir mutfaktır.

Açık Renkler ile Mutfağınızı Genişletin

Küçük mutfağınızın büyük görünmesinin püf noktası mutfağınızda açık ve soğuk renkleri kullanmaktan geçiyor. Mesela, beyaz, uçuk mavi veya mint yeşili renkleriyle daha ferah ve geniş bir mutfak algısı oluşturabilirsiniz. Saflığın ve dinginliğin temsilcisi beyaz küçük mutfakların kurtarıcısıdır. Mutfağınızın duvarları için beyaz en güzel duvar boyası seçimidir. Özellikle tezgahınızın ve mutfak duvarlarının beyaz olmasına özen gösterin. Duvarlarınıza küçük çiçekler ve biblolar asarak duvarlarınıza hareketlilik getirebilirsiniz.

Mutfağınızı Doğru Aydınlatın 

Küçük mutfağınızı doğru aydınlatarak gerçekte olduğundan daha geniş ve büyük görünmesini sağlayabilirsiniz. Mutfağınızda bulunan pencerenizin önünü kapatmamaya ve mutfağa gelen ışığı engellemeyen bir perde kullanmaya özen gösterin. Mutfak evlerde ışığa en çok gereksinim duyulan mekandır. Bu nedenle, ışığı en üst seviyeye çıkaracak doğru aydınlatma ürünleri kullanmanız gerekir. Böylece, yemek hazırlarken rahat ve ferah bir ortama sahip olursunuz. Mutfağınızı geniş gösterecek bir başka yol ise ışığın bol olduğu duvarlarda cam karo veya ayna gibi yansıtıcı materyallerle kaplamak da akıllıca bir yöntem olabilir. Mesela, mutfak tezgahının arasını cam karo ile kaplamayı deneyebilirsiniz.

Mutfağınızı Farklı Yöntemlerle de Aydınlatabilirsiniz 

Mutfağınız fazla ışık almıyorsa farklı yöntemlerle aydınlatabilirsiniz. Üst mutfak dolaplarının altını led ışıklarla aydınlatabilirsiniz. Günümüzde modern mutfak dekorasyonlarında bunlar gibi aydınlatma ürünleri ve türevlerinden faydalanmıyorsanız, kendinize işkence ediyorsunuz demektir. Zira, zayıf bir aydınlatma küçük olan mutfağınızı daha sıkışık ve bunaltıcı hissettirir. Eğer, üst mutfak dolaplarının altında aydınlatma bulunmuyorsa yapacağınız şey üst mutfak dolaplarının altına birkaç spot aydınlatma veya şerit led aydınlatma yerleştirmek. Böylelikle, küçük ve dar mutfağınızı göründüğünden daha ferah ve  fonksiyonel bir hale getirebilirsiniz. Mutfağınızı farklı yöntemlerle  aydınlatmanın bir başka yolu da alt ve üst mutfak dolaplarının arasını ayna ile kaplamak. Evet, biraz iddialı görünüyor ama açık bir mutfağınız varsa bu yöntem evinizde fark yaratır. Ayna yerine tezgah arasında düz renkte ya da 3D manzaraya sahip bir cam panel de kullanmak aydınlatma alternatifleriniz arasında yer alabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Doğadan Gelen Tarz: Rustik Ev Dekorasyonu

Duvarlarınız Asla Boş Kalmasın 

Küçük bir mutfağınız varsa duvarlarınız asla boş kalmamalı. Pek çok kişi mutfağında depolama alanının sadece mutfak dolaplarından oluştuğunu düşünür. Dikkatli bakın,  duvarlarda depolama alanı yaratacağınız boşluklar duruyor. Yapı marketlerde asmalı şekilde satılan ahşap raflar yardımcınız olabilir. Asmalı ahşap rafları duvarlarınıza ilave ederek alandan tasarruf edebilirsiniz. Oldukça şık duran ahşap rafların üzerine fesleğen, reyhan ve nane gibi güzel kokulara sahip bitkiler yerleştirerek mutfağınızın her daim hoş kokmasını sağlayabilirsiniz.

Mesela, bazı eşyalarını muhafaza etmek için mutfak dolapları ve tavan arasındaki boşluğu değerlendirebilirsiniz. Mutfak gereçlerinizi dolaba koymak yerine kancalarla asabilir, bıçaklarınızı saklamak için mıknatıslı bıçaklık kullanabilirsiniz. Baharat takımınızı, yağlık ve soslukları, kupaları koymak için duvarınıza açık raflar ilave edebilirsiniz. Elinizin altında olması gereken her şeyi dolaplardan çıkarın.

Tekerlekli Bir Mutfak Adası veya Mutfak Barı Kullanmak Akıllıca Bir Çözüm Olabilir 

Küçük mutfak sahiplerinin ekstra bir depolama alanına ve orta tezgaha kavuşmalarının yolu tekerlekli bir mutfak adasından geçiyor. Tekerlekli mutfak adasını kullanmadığınız zamanlarda mutfağın bir köşesine yerleştirerek yemek masası olarak kullanabilirsiniz. Mutfağınızda kaldıracak bir yeriniz yoksa yakınlardaki bir odaya yerleştirerek tamamen ortadan kaldırma imkanınız var. Tekerlekli mutfak adasını belirli bir amaç için kullanabilirsiniz. Mesela, pasta, börek gibi hamur işlerini kullanacağınız bir fırın arabası olarak kullanabilirsiniz. Böylece, un, şeker veya oklava gibi hamur işi yaparken kullandığınız tüm malzemeyi burada saklayabilirsiniz. Büyük ihtimalle uygun ölçülerde ve tekerlekli bir mutfak adası bulmanız zor olur. Aynı fonksiyonu gösterecek kullanmadığınız herhangi bir mobilyaya kilitlenebilir tekerlekler monte edebilirsiniz. Tekerlekli mutfak adasının yanı sıra uygun bir yer varsa havalı bir mutfak barı yaptırabilirsiniz. Mutfak barı için kullanabileceğiniz en uygun alan salona bakan mutfak duvarının bir bölümüdür. Böylece hem mutfak masasına hem de ek bir mutfak tezgahına sahip olabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Aynalar ile Yapılabilecek Yaratıcı Dekorasyon Fikirleri

Modüler Mobilyaları Denemeye Ne Dersiniz?

Küçük ve dar mutfağı olan kişilerin karşılaştığı sorunlardan birisi de eşyaların dolap içine sığmamasıdır. Mutfak ölçüleriniz dar olduğu için dolap ölçüleriniz de daraltır. Bu nedenle, pek çok eşyanızı dolapların içine sığdıramazsınız.  Kolayı var! Modüler dolaplar mutfağınızı hem genişletir hem de düzenli bir şekle sokar. Ergonomik ve minimalist evlerin vazgeçilmez mobilyaları  olan modüler dolapları kullanarak mutfağınızı geniş gösterebilir aynı zamanda mutfak gereçlerinizi daha düzenli bir şekilde saklayabilirsiniz.  Eğer evinizde mutfak haricinde bir  de yemek odası bulunuyor ise, mutfakta iki kişilik küçük bir masaya yer verebilirsiniz.

Gustav Yuvarlak Masa Takımı
Çok küçük mutfaklarda geniş masa takımları yerine iki kişilik Gustav Yuvarlak Masa Takımı kullanılabilir.

Küçük Mutfak İçin Sürmeli Kapılar Daha Uygundur 

Mutfağınız küçükse yapmanız gereken ilk işlerden biri de mutfak kapınızı değiştirmek. Mutfak kapıları içeriye açıldığından ortamı daha fazla daraltır. Bu nedenle bir iç mimar ile görüşerek mutfağınızın kapısını sürmeli veya akordeon kapılardan biriyle değiştirebilirsiniz.  Ayrıca, sürmeli kapılar mutfağınızın havasını değiştirir. Eğer, uygunsa mutfak kapısı kullanmaya gerek bile yok. Kullanacağınız boncuk sarkıtlar veya dantel perdeler hem kapı işlevi görür hem de evinize şık ve sevimli bir hava kazandırır.

Dolap İçi Düzenleyiciler ve Köşe Dolap Çekmecelerinden Faydalanın

Dolap içi düzenleyiciler ve köşe dolap çekmeceleri küçük mutfak dekorasyonu önerileri arasında vazgeçilmezler arasında yer alıyor. Hemen her yerde bulabileceğiniz dolap içi düzenleyiciler küçük mutfağınızda depolama ve kullanım alanınızı en üst seviyeye çıkarır. Dolap içi düzenleyiciler ile daha fazla tabak istifleyebilir; kağıt havlu, streç film ve alüminyum folyo asabilirsiniz. Mutfak gereçlerinizi düzenli bir şekilde konumlandırabilir veya çekmecelerinizi kiler olarak kullanabilirsiniz. Böylesi dolap düzenleyiciler sayesinde küçük mutfağınızın her zaman fonksiyonel ve düzenli kalmasını sağlayabilirsiniz.

Dolap düzenleyicilerin yanı sıra kullanabileceğiniz diğer ürün köşe dolap çekmeceleridir. Eğer, mutfağınızın düzeni L mutfak ise, mutfak dolaplarınızda mutlaka ölü köşeler olacaktır. Köşe dolap çekmecelerini daha fonksiyonel hale getirmek için raylı köşe mutfak raflarını verimli bir şekilde kullanabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Monotonluktan Kurtulun! Evinizin Havasını Değiştirecek 5 Fikir

Köşe Mutfak Takımı ile Keyifli Saatler Geçirin 

Mutfağınız dar ve sıkışık ise açılabilir geniş masaları kullanmayın. Geniş ve açılabilir masalar mutfakta hareket etmenizi zorlaştırır. Aynı zamanda mutfak dekorasyonunuz da kötü durur.  Dar ve küçük mutfaklar için en iyi çözüm köşe takımı kullanmaktır. Mutfağınızın boşta kalan bir köşesine uygun ölçülerde bir masa ve bank yaptırabilirsiniz. Eğer, banklarınızı baza şeklinde yaptırırsanız depolama alanı da yaratabilirsiniz. Nadiren kullandığınız mutfak gereçlerinizi banklarınızın içine kaldırabilir ve gerekli olduğu zamanlarda kullanabilirsiniz.

Küçük bir mutfak gerekli olan tüm fonksiyonları karşıladığı sürece oldukça kullanışlı bir mutfak olabilir. Küçük mutfağınızı fonksiyonel bir mutfak haline dönüştürmek için yapmanız gereken tek şey mutfağınızı akıllıca dekore etmekten geçiyor. Küçük mutfağınızı dekore etme konusunda verdiğimiz öneriler ile büyük bir mutfakta geçireceğiniz keyifli dakikaları şirin ve küçük mutfağınızda da keyifle geçirebilirsiniz.

Loft Masa Takımı
Mutfağınzı küçükse ince bir yapıya sahip olan Loft Dikdörtgen Masa Takımına göz atmanızı tavsiye ederiz.

Bir önceki içeriğimize https://blog.hamdeko.com/dogadan-gelen-tarz-rustik-ev-dekorasyonu/ linkinden ulaşabilirsiniz.

 

 

Yorumları Gör (0)

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

Tüm Hakları Saklıdır 2019

Yukarı