Havlu Kenarı Örnekleri ve Motifleri

Havlu kenarı örnekleri

Eski dönemlerden günümüze kadar gelen havlu kenarı örnekleri ve motifleri genellikle çeyiz hazırlığı yapan gelin adaylarının ilgilendiği konulardandır. Genelde Anadolu’da evlenecek kızların yatak odası takımları çeyizlerini aldıktan sonra sıra çeyiz sandıklarında olması beklenen havlu kenarları birçok farklı motiflerde kullanacakları eşyaları hazırlamaya geliyor. Büyükşehirler’de çeyiz hazırlığı daha azınlıkta olsa da hala yapılıyor. Ve gelin adayları bu süreç içerisinde çok fazla tercih edilmese de birkaç adet işlemeli havlu kenarı yaptırmak istiyor. El emeği göz nuru bu havlulara yapılan motifler görsel anlamda çeyiz sandıklarını süslüyor.

Motifli Havlulara Neden Gerek Duyulur?

Çeyiz Sandığı hazırlanırken geleneksel bir adet olan havlu kenarlarına motif işlenmeden sade kullanılması uygun değildir. Anadolu da çok küçük yaşlarda dahi olsa büyüklerin kız yada erkek olsun çocuklarına hazırlattığı ürünlerdir. Çocuklarına ilerleyen yıllarda evlilik yaşına geldiklerinde kullanmaları için çeyiz olarak hazırlanan bu havlu kenarları çeyiz sandıklarında oldukça ilgi görmektedir.

Özellikle Anadolu’da yaygın bir gelenek olan çeyiz serme gibi yapılan adetlerde gelin kızların çeyizindeki havlu kenarlarındaki motifler dikkati çeker. Dolayısıyla gereksiz gibi düşünülen bu havlu kenarları günü geldiğinde çok fazla ilgi toplayarak iyi ki bu motifleri yaptırmışız dedirtebilir.

Genellikle hanımların çok fazla ilgisini çeken havlu kenarına yapılan motifler, hanımların bu anlamda en iyi motifi bulmaları konusunda yarışa girmelerini sağlar. Hatta bazı hanımlar öğrendikleri motifleri diğer arkadaşlarıyla paylaşmaktan memnun olurlar. Hanımların hoşuna giden ve fazla talep gören havlu kenarı motifleri şöyledir:

  • Meyve desenli havlu kenarı motifleri
  • Çiçek veya sepet görünümlü motifler
  • Boncuk detaylı havlu kenarı motifleri

Bu gibi birçok modellerde havlu kenarları hazırlanmakta olup, beyaz renk başta olmak üzere her renkte havlu kenarı motifleri yapılıyor.

Havlu kenarı örnekleri 1

Çeyizlik Havlu Kenarı Örnekleri Nelerdir?

Gelin çeyizlerinde daha çok kullanılan havlu kenarı oyaları yapıldığında çok şık bir görünüm elde ediliyor. Dolayısıyla havlu kenarına yapılan çeşitli motiflerle en sade havlular bile şık hale gelebiliyor. Anadolu’nun çeşitli yörelerinde hanımlar kızlarına çeyiz sandığı hazırlarken öncelikli olarak havlulardan başlıyorlar. Birbirinden çeşitli havlu kenarı motiflerini havlulara tığ yardımıyla işleyen hanımlar bu anlamda yeteneklerini çeyiz hazırlama konusunda göstermiş bulunuyorlar.

Yılın Öne Çıkan Havlu Kenarı Motifleri Nelerdir?

Her genç kızın çeyizinde olması gereken havlu kenarlarındaki motifler günümüzde çok çeşitlenmiştir. Sade düz beyaz havluyu bile işlenen nakışlar ve motifler havluya çok şık bir görünüm veriyor. Birbirinden çeşitli yılın dikkati çeken motifleri şunlardır:

  • Pul detaylarla süslenen havlu kenarları
  • İğne oyası havlu kenarı motifleri
  • Nazar boncuklarla süslenmiş havlu kenarları

Bu gibi daha birçok yeni modellerdeki havlu kenarları sadece çeyizlerde değil, günlük yaşantımızda bile kullanılabilir modeller arasındadır.

Kolay Havlu Motifleri Nelerdir?

Havlu kenarlarına işlenen motifler, mor ve beyaz dantel iplikler kullanılarak badem şeklinde oyalanarak hazırlanan havlu kenarları gayet kolay bir modeldir. Bu havlu kenarı motifleri sıradan el havlularında kullanılabildiği gibi, çeyizlik havlularda da kullanılabiliyor.

İnci Detaylı Havlu Kenarı Motifleri

Çeyiz sandıklarının olmazsa olmaz modellerinden biri olan inci detaylı motifleri tuhafiyelerden bulabileceğiniz incilerle oluşturabilirsiniz. İstediğiniz renklerde iplik satın alarak tığ yardımıyla havlu kenarları yapabilirsiniz.

Dantelli Çilek Desenli Havlu Kenarları

Günümüzde artık çeyizlerde kullanılacak havlulardan ziyade mutfaklarımız içinde havlu kenarı modelleri aramaktayız. Bu durumda da birbirinden şirin meyve desenli yada çiçek desenli havlu kenarı motifleri uygulanabilir. En çok mutfaklara yakışan çilek desenleri mutfak havlularınıza şık bir görünüm kazandırır.

Uğur Böcekli Havlu Kenarı Modelleri

Yeni modellerden biri olan havlu kenarı motifleri yılın en sevilen ve tercih edilen modelidir. Siyah ve kırmızı rengin hâkim olduğu bu havlu kenarlarında siyah ve kırmızı dantel ipliği kullanılarak yapılır. Ayrıca uğur böceğinin yaşının belli olduğu kısımları siyah boncuklarla süsleyebilirsiniz. Eğer ki siyah havlu tercihiniz varsa boncukları kırmızı, kırmızı havlu tercihiniz olursa da kullanacağınız boncukları siyah tercih edebilirsiniz.

Kirpik Detaylı Havlu Kenarı Örnekleri

Günümüzde her aksesuarda ve her tekstil ürünlerinde kullanılan kirpik detaylı tasarılar artık havlu kenarı motifleri olarak ta yapılıyor. Ve bu havlu kenarı kullanma fikri artık tekrardan böylelikle gündeme gelmiş oluyor. Çünkü geçmiş dönemlerde sadece Anadolu’nun belirli yörelerinde kullanılan havlu kenarları artık son trend motiflerin uygulanmasıyla tekrardan rağbet görüyor.

Bu modelin adının kirpik olması üç katlı olmasından kaynaklanıyor. Bu model havlulara işlenirken ilk satır ve üçüncü satır aynı renklerde, ortada kalan kısımsa farklı renklerde ipliklerle işleniyor. Oldukça basit bir yapılışı olan havlu kenarı motifi aynı zamanda göz dolduran bir modeldir.

Banyonuzda ya da mutfağınızda bu kirpik modeli işlenmiş havlularınızı gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Oldukça trend olan bu modellerdeki havlu kenarları misafirlerinizin ilgini ve beğenisini toplayabilir.

Havlu kenarı örnekleri 2

Yelpaze Modeli Dantel Havlu Kenarı Modelleri

21 numara tığ kullanılarak yapılan bu model havlu kenarları oldukça beğeniliyor. Sadece havlu kenarlarınıza değil, aynı zamanda çeyiz için düşünülen pike takımlarınıza da rahatlıkla işlenebilen motiflerdendir. Kolay ve zaman tasarrufu sağlayan bu motifler işlenildiği havlu ya da pikelere şık bir hava veriyor. Kolay işlendiği için basit gibi düşünülen yelpaze dantel motiflerle havlularınız şık bir görünüme kavuşabilir.

Yazılı Desenli Havlu Kenarı Örnekleri Neler?

Günümüzde artık çeyiz hazırlığı yapan kişilerin sevdiğinin adını yada seni seviyorum gibi aşk sözcüklerini havlulara uygulamak isteyebilirler. Genç kızların veya evli hanımların oldukça hoşuna giden bu nakışlı havlu modelleri özel günlerinizde de rahatlıkla hediye seçeneği olabilir.

Çeyiz sandığı hazırlama ve çeyiz serme adetlerinin günümüzde azalmaya başlaması sizleri karamsarlığa sürüklemesin. Çünkü hala geleneksel adetleri sürdüren çevreler vardır.

Bir önceki yazımıza https://blog.hamdeko.com/evinize-yakisacak-gomme-dolap-modelleri-ornekleri/ linki üzerinden ulaşabilirsiniz.

Yorumları Gör (0)

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

Tüm Hakları Saklıdır 2019

Yukarı