Evinize Yakışacak Gömme Dolap Modelleri Örnekleri

Gömme Dolap Modelleri Örnekleri

Bu yazımızda evinize yakışacak gömme dolap modelleri örnekleri hakkında küçük çaplı bir araştırma yaptık ve evinize en içi yakışacak modeli seçmeniz konusunda sizler için küçük bir liste hazırladık.

Ev düzeni sağlama konusunda özellikle depolama ihtiyacının kadınlar için önemi yadsınamaz. Özellikle de küçük ya da dar alanlara sahip olan evler için döşeme zemini kısmından tasarruf etmek büyük bir önem kazanmış durumdadır. Genellikle apartman daireleri için çok daha dar ya da küçük alanlar konusunda depolama ihtiyacını harika bir şekilde çözecek fikirler arıyorsanız, işte sizlere ustanızdan isteyebileceğiniz 6 gömme dolap modelinden ilgiyle ilham alabilirsiniz.

Eğer çok fazla eşya ya da giysi gibi ıvır zıvırlara sahipseniz ve bu eşyalarınızı depolarken farklı boyutlarda çekmeceler, açık ya da kapalı biçimde olan raf sistemleri, kapaklı ya da kapaksız dolaplar kullanım ihtiyacınıza göre tasarlanabilecektir. Mesela döşeme zemini kısmından tasarruf sağlamak adına sürgülü sistemlerle birlikte dolap kapakları daha akıllıca bir seçim olacaktır.

Çünkü açılır dolap kanatları zemin kısmından tasarruf sağlamak isteyen kişiler için, sürgülü sistem olan dolap kapaklarının sağladığı kolaylığı sağlamaz. Biz bu yazımızda ev düzeninizi sağlamanızı daha da kolaylaştıracak gömme dolap modellerinin birkaçını bir araya getirdik, siz de bu modeller arasından size ilham veren model ya da fikirler bulabilirsiniz.

Gömme Dolap Nedir?

Gömme dolaba, evinizde yer kaplamayan depolama amaçlı da rahatlıkla kullanılan bir odada fakat genellikle yatak odasında görebileceğiniz bir gardırop çeşidi de diyebiliriz. Mesela, gömme dolap, bir odanın duvarındaki aralık ya da herhangi bir girinti içerisine yerleştirilebilir.

Bu nedenle, özellikle duvarın hacmine dahil olduğu için odanın içerisinde gereğinden fazla yer kaplamadan size daha kullanışlı bir alan sunar. Ev içerisinde ortada olmaz ya da genellikle görüş alanının dışında kalarak göze daha hoş gelir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Çalışma Odası İçin En Güzel Dekorasyonlar

Gömme Dolap Çeşitleri Nelerdir?

Gömme dolaplar, içinde yer aldıkları alanın görünüşüne ya da atmosferine şahane bir şekilde katılmış olurlar. Her tarz da ve her genişlikte ki odaya uyum sağlayabilen bu gömme dolapların farklı tür, boyut ve farklı modelleri bulunabilir. Aynı zamanda, yükseklik söz konusu ise genellikle hemen hemen hepsi odanın tavanıyla birleşmiş halde bulunmaktadır.

  • Gömme dolapların bahsettiğimiz ilk çeşidi, içine yalnızca kıyafetlerinizi asmanıza imkân tanıyan bir askı aparatına sahiptir. Bu türün genellikle çekmeceleri ya da rafları gibi başka bölümleri yoktur.
  • Bu dolapların en yaygın türü olansa, giysilerinizi asabileceğiniz bölmenin yanı sıra farklı çekmecelere de sahip olan türüdür. Ayrıca dilerseniz elbiselerinizi, çantalarınızı, bavullarınızı ya da buna benzer eşyalarınızı koyabilmenizin mümkün olduğu gizli bir üst bölmesi olan türüdür.
  • Bu dolap türlerinden hem askılık aparatı hem de çekmeceleri var olan iki bölmeli modeller de bir hayli yaygındır. Eğer ki iki kişi aynı dolabı paylaşmayı düşünüyorsanız sizin için en olası seçenek budur.

Kısacası, kimse kendi rahatından ödün vermek istemez. Gardırobunuzu ne kadar kullandığınızın bir önemi olmaksızın, bir tane dolaba sahip olmak bile, odanızın tüm düzenini ya da diğer eşyalarınızı odaya yerleştirme düzeninizi belirlemenizde size yol gösterici olacaktır.

Gömme Dolap Modelleri Örnekleri

Gömme Dolap Kapak Çeşitleri Nelerdir?

Kapılar tabi ki de gömme dolabın vazgeçilmez parçalarıdır. Üzerine düşünülmesi gereken bir konu olmalıdır çünkü dolabınızı açıp kapatmanızı belirleyen kapıları olacaktır. Bu işlem sırasında dikkat edebileceğiniz iki kapı türü vardır:

  • Bunlardan ilki dışarıya açılan kapıdır. Bu daha çok geleneksel olan modelde kapağın kolları vardır. Aynı zamanda bu tür kapak kullanırken dikkat etmeniz gereken husus, kapının açılıp kapanma hareketi sırasında herhangi bir engelle karşılaşmayacak olmamasıdır.
  • Bir diğer model sürgülü kapıdır. Bu model bize göre en kullanışlı olan modeldir. Sürgülü olan kapıyı sağa ve sola istediğiniz gibi hareket ettirerek açar ya da kapatabilirsiniz. Bu sıra da, diğer nesnelerin kapağın hareketini engellemesi gibi bir durum söz konusu olamaz. Sürgülü kapı odadaki diğer mobilyalar için de kullanışlı bir alan yaratır.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  En Çok Tutan Duvar Renkleri

Hangi tür kapı kullanmanız gerektiği konusunda kararsız kaldıysanız, sürgülü bir kapı çok daha pratik ve rahat olacaktır.

Dolaba Fonksiyonellik ya da Derinlik Katan Unsurlar Nelerdir?

Öncelikle döşeme zemini bölümünden tasarruf kazandıracak gömme dolap sistemi, küçük ya da dar yatak odaları adına depolama ihtiyacını şahane karşılayacaktır. Hem kullanışlı olsun hem de derin depolama alanları kazanmak için gömme dolaplar, şahane bir fikir olacaktır. Her eve yakışan bu dolap şekli ile depolama alanı artık sorun olmaktan çıkacaktır.

Tavandan Zemine Tasarım Nedir?

İster sürgülü kapılı, ister klasik sürgüsüz dizayn edilmiş gardıroplar olsun; yatak odası dekorasyonu ile ilişkisi ya da ışık kullanımı püf noktalarını göz ardı etmeyiniz. Bazı küçük dokunuşlarla daha kullanışlı ve hatta daha iç açan bir atmosfer yakalamak mümkün olmaktadır. Bu tamamen sizin ihtiyaç ya da işlevsel detaylarınıza göre değişebilen isteklerle alakalıdır. Giysilerinizi saklarken, küçük alanlarda şık ya da modern bir gardırop seçeneği ile hayatınızı daha da kolaylaştırabilirsiniz.

Natürel Renkler ve Dokular Seçmenin Yararları Nelerdir?

Sürgü kapak sistemiyle tasarlanan gardıroplarda doku seçimi oldukça kullanışlı durmaktadır. Giysilerinizi saklamak için, sizlere göz yormayan modern bir oda dekorasyon imkanı sağlıyor. Farklı boyutlarla seçebileceğiniz ürünler evlerinizdeki ölü ya da canlı alanlarınızı daha kullanışlı hale getirmenize yardımcı oluyor.

Gömme Dolap Modelleri Örnekleri

Ferah ve Şık Olmasını Nasıl Sağlarım?

Duvara gömme bir tasarım ile giysilerinizi saklayabileceğiniz nefis bir model seçebilirsiniz. İç açan renklerle döşenen yatak odası kısmında, gardırop yüzeyini odanızın duvarının devamı şeklinde tasarlarsanız daha ferah ve şık olacaktır.

Geometrik Formlar Kullanmanın Nasıl Bir Yararı Olur?

Hem estetik unsurlardan uzaklaşmayabilir, hem de işlevsel olan dolap kapakları modellerini kullanmak istiyor olabilirsiniz. Cam ya da ayna kapaklarla tasarlama yapılırken ister transparan olsun, ister tamamen giysilerinizi saklayabilecek cam modeller tercihleriniz arasında olabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  En Güzel Duvar Raf Modelleri Örnekleri

Bir önceki yazımıza https://blog.hamdeko.com/yeni-ev-sahipleri-icin-harika-ev-dekorasyonu-onerileri/ linki üzerinden ulaşabilirsiniz.

Yorumları Gör (0)

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

Tüm Hakları Saklıdır 2019

Yukarı