Eviniz İçin Doğru Halı Nasıl Seçilir?

Eviniz İçin Doğru Halı Nasıl Seçilir?

Evlerdeki halılar doğru seçilmezse ev dekorasyonu çok yanlış olur bunun için halı seçimi çok önemlidir peki eviniz için doğru halı nasıl seçilir? Evinizdeki eşyalar kadar kullanılan halılar da çok önemlidir. Çünkü halılar evlerdeki en güzel dekorasyon eşyalarından bir tanesidir. Kış aylarında evlerin odalarına serilen halılar her zaman evin eşyalarıyla uyum içinde olmalıdır. Böylece güzel ve hoş görüntüler ortaya çıkar. Mükemmel bir ev dekorasyonu için ilk önce halı seçiminizden başlayabilirsiniz. Halılar evlerde uyum göstermesi için alınan, renklerine ve desenlerine göre seçilen önemli eşyalardır. Bu nedenle seçimleri doğru yapılmalıdır.

Evinize Seçeceğiniz Halılar için

Eviniz için seçeceğiniz halıları belirli kriterlere göre satın almalısınız. Doğru halı seçimleri evinizdeki muhteşem uyumu yakalamanızı sağlar. Eğer evinizdeki uyumu sağlayacaksanız seçimlerini şunlara göre yapmalısınız;

1) Evinizin genişliğine

2) Kullanılan koltukların büyüklüğüne

3) Kullanılan koltukların renklerine

4) Duvar boyasının renklerine

5) Hangi tonları sevdiğinize

6) Eşyaların renk ve desenlerine

7) Mevsimlere göre

Bunlar gibi kriterler göz önüne alındığında en güzel halılar seçilebilir. Bu halıların evlerdeki uyumunu yakalar ve en güzel görüntülerin ortaya çıkmasını sağlar. Evinize alacağınız halıları seçerken her türlü durumu düşünmeli ve buna göre satın almalısınız.

Evin Genişliği

Dar alanlı evler için koyu renkli halılar yerine açık renkli halılar tercih edilmelidir. Böylece ev olduğundan daha geniş ve ferah görünecektir. Ortamdaki havanın daha huzurlu olmasını sağlayacaktır ve eviniz çok güzel görünecektir. Evinizin genişliğine bakarak halı satın alırsanız doğru kararlar vermiş olursunuz.

Koltukların Büyüklüğü

Koltuklarınız büyük ve yer kaplayan türdense halılarınızı biraz daha küçük almayı düşünebilirsiniz. Böylece ortada bulunan halılar yer kaplamadıkları için görüntü daha hoş olacaktır. Halıların ve koltukların ne kadar büyük olduğu evin uyumu için çok önemlidir. Koltuklarınız büyükse halılar küçük, koltuklarınız küçükse halılar biraz geniş ve büyük olmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Evinizin Boş Köşeleri İçin Yaratıcı Dekorasyonlar

Koltuk Renkleri

Koltuklarınızın hangi renk olduğu halı seçiminde büyük rol oynar. Çünkü halı ve koltuk renkleri birbirleri için çok önemlidir ve uyumlu olmaları evi olduğundan çok daha güzel gösterir.

Evinize halı alacaksanız koltuklarınızın hangi renk olduğuna çok dikkat etmelisiniz. Siyah koltuklarınız varsa bunu beyaz bir halıyla tamamlayabilir ve siyahla beyazın birleşmesini sağlayabilirsiniz. Böylece evinizin odaları halılarınızla harika duracak ve görsel şölenler oluşturacaktır. Koltuk renginiz koyu bir renkse halınız açık renkte olabilir. Böylece koyu ve açık renkler birleşir, evin içindeki uyum son derece artar.

Sevilen Tonlar

Halılar farklı renklere sahip ve desen çeşitleri çok fazla olan dekorasyon ürünleridir. Siz bu ürünleri seçerken sevdiğiniz tonları tercih edebilirsiniz. Böylece halılara her baktığınızda kendinizi mutlu hissedecek ve evinizdeki uyumu kendiniz de beğeneceksiniz.

Tonların seçimini yaparken fazla açık renkleri tercih etmemeniz sizin açınızdan daha iyi olacaktır. Çünkü halılar sürekli olarak kir tutabilen eşyalardır. Halılarınızın kirlenmemesi için koyu renkleri tercih etmeniz temizlik açısından daha doğru bir seçim olur.

Halı Tercihlerinde Önemli Noktalar

Halı tercihlerinizi yaparken dikkat edeceğiniz desen ve renk gibi önemli noktalar bulunuyor. Sizin de bu noktalara dikkat etmenizde fayda var. Bu hususlardan bazıları;

1) Odanızın kare veya dikdörtgen şekillerinden hangisine daha yakın olduğunu seçmelisiniz.

2) Nasıl bir oda istediğinizi seçmelisiniz

3) Ebat ve boyut araştırması yapmalısınız

4) Halıyı hangi odada kullanacağınıza karar verin

5) Karışık desenler mi yoksa sadelik mi istediğinize karar verin

6) Farklı halılar deneyerek hangisinin daha güzel durduğuna karar verebilirsiniz

7) Yemek odası için farklı, oturma odası için farklı ve salon için farklı halılar denemelisiniz

8) Halılarınızın üzerindeki desenleri sevip sevmeyeceğinizi iyi düşünmelisiniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Retro Dekorasyon Nedir?

Bu önemli noktalara dikkat ederseniz eviniz için seçeceğiniz ve alacağınız halılar tam evinize göre olacaktır. Bu da daha sonradan sizi rahatsız edecek görüntülerin oluşmasını önleyecektir. Sonradan pişman olmak istemiyorsanız ilk başlardaki hususları ciddiye almalı ve denemelerinizi yapmalısınız.

Ev Dekorasyonu Değişirse

Evinizin dekorasyonunu değiştirdiğinizde halılarınızı kullanış biçimini de değiştirmelisiniz. Çünkü dekorasyon kullanımı halıların görünüm ve şekillerinde değişiklik gösterir. Örneğin koltuklarınızı açık arayla koyuyorsanız halınızın biraz kısa olması gerekir. Eğer kış mevsimindeyseniz halınızı evin tamamını kapayacak şekilde kullanabilirsiniz.

Böylece soğuk havalarda yerleri halılarınızla örterek kullanım kolaylığı sağlarsınız. Ya da yeni bir masa veya benzeri bir şey aldıysanız ve bunu kullanacaksanız halınızı buna göre değiştirmelisiniz.

Halıların yerleri ve kullanılacağı kısımlar sürekli olarak değişiklik gösterebilir. Bu değişken etmenleri belirlemeniz ve değiştikleri takdirde halılarınızı da değiştirmelisiniz. Değişen halılarınız her defasında evinizin görüntüleri için farklılık oluşturacaktır. Farklı görüntüler isterseniz dekorasyonu ve halılarınızın şekillerini değiştirmeniz yeterli olacaktır.

Halılarınızı Değiştirirken Dikkat Etmelisiniz

Halılarınızı değiştirmeye karar verdiyseniz bunu yaparken şu adımlara göre ilerlemelisiniz;

  1. Mevsim değişikliklerine göre halılarınızı değiştirmelisiniz
  2. Kirlenen halılarınızı değiştirirken yerlerine koyacağınız halıların evinizle uyumuna bakarak karar vermelisiniz
  3. Halılardaki değişiklikleri onarmak için temizliğe ihtiyacınız olacaktır bunları doğru şekilde yapmalısınız
  4. Değiştirdiğiniz halıların düzene girmesi için her dekorasyonda yenilikler yapmalısınız.
  5. Değişimler anlık veya günlük olabilir bu durumlara göre davranmalısınız

Bu detayların tümü halılarınızdaki duruşlara etki edecektir. Bu yüzden değişiklik yapacağınız zaman detayların her birine tek tek bakarak ve evdeki duruşlarını göz önüne alarak yapmalısınız. Kendinizi iyi hissedeceğiniz değişiklikleri yaparken sonrasında başka bir değişiklik yapmak için kendinize seçenekler ayırmalısınız.

Her seçeneği bir anda dener ve kullanırsanız sizin için sonradan değişim sıkıntısı ortaya çıkabilir. Bu ve bunun gibi durumların yaşanmaması için tek seferde sadece birkaç deneme yapmalı diğer denemeleri sonraya bırakmalısınız. “Eviniz için doğru halı nasıl seçilir?” sorusuna yanıt bulduğunuza göre artık evinize en çok yakışacak halıyı dakikalar içerisinde keşfedebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Evinize Yakışacak Gömme Dolap Modelleri Örnekleri

Bir önceki içeriğimize https://blog.hamdeko.com/antreleri-guzellestirecek-dresuar-modelleri/ linkinden ulaşabilirsiniz.

 

Yorumları Gör (0)

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

Tüm Hakları Saklıdır 2019

Yukarı