Ev Dekorasyonunda Zıt Renklerin Uyumu

Ev Dekorasyonunda Zıt Renklerin Uyumu

Ev dekorasyonunda estetik görünümü sağlayan en önemli faktörlerden biri de renklerdir. İç mekanları dekora ederken, mobilyaların kalitesi ve şıklığı kadar hangi renklere sahip oldukları da önem taşımaktadır. Evi modern ve şık bir şekilde dekore etmek sanıldığı kadar zor bir işlem değildir. Esasen dekorasyon sırasında zevklerinizi ve kullanım alışkanlıklarınızı göz önünde bulundurarak seçim yapmanız gerekir. Bununla birlikte kişisel ilgi alanlarınız ve hobilerinize de dikkat ederek ev dekorasyonunu tamamlayabilirsiniz. Tüm bu süreçte, mobilyaların seçiminden duvar boyalarına kadar renklerin uyumunu sağlamanız yeterli olacaktır. Ancak renk uyumu, sanıldığının aksine yalnızca birbirine benzeyen renkler ile sağlanmaz. Zıt renklerin uyumu da tercih edilebilir.

Evinizi güzel bir biçimde dekore ederken doğru renkleri seçmek için doğuştan yetenekli olmanıza ya da sanatçı ruhlu olmanıza gerek yoktur. İç mekan dekorasyonuyla ilgili birkaç küçük bilgi ve öneriyle hayallerinizdeki renk tasarımını gerçeğe dönüştürebilirsiniz. Salon, yatak odası, yemek odası, mutfak, kısaca hangi oda olursa olsun evinizin bütününde harika görünüm elde edebilirsiniz. Ev dekorasyonunda alışılmışın dışında kombinasyonlar yaratarak yaratıcılığınızı ortaya koyabilirsiniz. Bunun için zıt renkleri uyumlu bir şekilde kullanma seçeneğini de değerlendirebilirsiniz.

 

Zıt Renklerin Uyumu Nasıl Elde Edilir?

Evinizi dekore ederken odalara uygulayacağınız fon, mobilya ve aksesuarların renklerini seçerken kullanabileceğiniz formüllerden biri de zıt renklerdir. Zıt renklerin odanın içinde uyumlu bir şekilde dağıtılması için bazı püf noktalarına dikkat etmeniz faydalı olacaktır. Öncelikle iç mimarlar ve tasarım uzmanları, dekorasyonu sırasında genellikle 60 – 30 – 10 formülünü kullanırlar. Bu iç mekanda renk dağılımının hangi oranlarda yapılması gerektiğini gösteren özel bir formüldür. Bu formülü açıklamak gerekirse, odanızda uygulayacağınız 3 renk tonu seçmeniz gerekir. Söz konusu renklerin seçiminde, iki rengi birbirine uyumlu ve yakın renklerden, diğerini ise tamamen zıt renkten seçmeniz önemlidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Monotonluktan Kurtulun! Evinizin Havasını Değiştirecek 5 Fikir

Dekorasyon uzmanlarının tavsiyeleri doğrultusunda bu formülü, iç mekanlarınızda uygulayacaksanız, renk tercihinizi tamamen kişisel zevklerinize göre seçebilirsiniz. Renk seçimini tamamladıktan sonra, yakın renklerden açık tonlarda olanını, odalarınızın duvarlarında kullanmanız tavsiye edilmektedir. İki yakın renkten koyu olanını da odaya yerleştireceğiniz mobilyalarda tercih etmelisiniz. Örneğin koltuk takımı, yatak, yemek odası takımı gibi büyük boyutlu mobilyaların renklerini bu koyu renkten seçebilirsiniz. Daha sonra formülün son aşaması olan zıt rengi de vurgu rengi olarak aksesuarlarda kullanmanız gerekir. Bu sayede formüle uygun bir şekilde pratik, dengeli ve estetik bir iç mekan dekorasyonu ortaya koyabilirsiniz. Söz konusu formüle en uyumlu renk skalalarından mobilyaları incelemek için sanal mağazamızdan dilediğiniz kategorilere giriş yapabilirsiniz. Bununla birlikte evinizi estetik bir görünüme kavuşturacak koyu renklerdeki aksesuarları da internet sitemiz üzerinden satın alabilirsiniz.

Pablo Yemek Odası Takımı
Pablo Yemek Odası Takımı Modelimizi İnceleyebilirsiniz.

Zıt Renklerle Estetik İç Mekan Dekorasyonu

İç mekan dekorasyonunda zıt renkleri nasıl kullanmanız gerektiğini iyi öğrendikten sonra çok kolay biçimde şık tasarımlar gerçekleştirebilirsiniz. Yemek odasında, salonda, oturma odasında, mutfakta, yatak odasında kısaca dilediğiniz her yerde bu formülü uygulayabilirsiniz. Zıt renk uyum formülünü uygularken, illa sadece aksesuarlarda zıt renk kullanmanız gerekmez. Dilerseniz odanın rengi ile mobilyaları zıt renklerden seçip aksesuarlarınızı yakın renklerden tercih edebilirsiniz. Örneğin, yatak odası mobilyaları ile yatak odası aksesuarlarını zıt renklerde tercih ederek bu uyumu yakalayabilirsiniz. Bu konuda keyfinize göre değişik varyasyonları deneyebileceğiniz bütün seçenekler sanal mağazamız üzerinden kolaylıkla yapılabilmektedir. Sanal mağazamızdaki satışa sunulan mobilyalar arasında zengin renk seçenekleri sunulmaktadır. Böylelikle bu mobilyalar arasından kişisel zevklerinize en uygun olanları satın alabilirsiniz.

Renk çemberi veya renk çarkı, iç mekan dekorasyonu sırasında zıt renk uyumu sağlamak istediğinizde size çok yardımcı olacaktır. Çember üzerinde mavi, kırmızı, sarı gibi ana renkler ile bunların birleşiminden oluşan ara renkler yer almaktadır. Renk çemberinde karşı karşıya düşen bütün renkler birbirlerine zıt renkler olarak kabul edilir. Dekorasyon dilinde bu renklere kontrast veya tamamlayıcı renkler denmektedir. Zıt renkler kombine edildiği zaman, renkler arası çizgi keskin olacağı için mekanın görünümünde kontrast oluşacaktır.Yeşil – kırmızı, mavi – turuncu, mor – sarı gibi zıt renkler açık renk bir fon üzerinde birlikte kullanıldığında gözü yormayan  renklerdir. Bu yüzden bu renklerin kullanımıyla elde edilen kombinasyonlar dengeli bir görünüm ortaya koymaya elverişlidir. Öte yandan renk çemberinde yan yana konumlanan renkler ise benzer yani yakın renkler olarak kabul edilir. Sarı – yeşil, mavi – mor, kırmızı – turuncu, gibi renkler armonik özelliğe sahiptir. Bu renkler dekorasyonda kullanıldıklarında dinlendirici ve sakinleştirici bir ambiyans elde etmede etkilidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Evde Kilim Modası

 

Ev Dekorasyonda Üçlü Renk Seçimi

Görüldüğü gibi bu bilgilerden yola çıkarak, iç mekandaki mobilyaların, duvarların ve aksesuarların renklerini özenle seçmek gerekir. Pek çok kişi püf noktası sayılabilecek bu faktörler hakkında bilgi sahibi olmadığı için yanılmaktadır. Hayallerinizdeki estetik görünümü ve şık iç mekanı gerçeğe dönüştürmek için renklerin uyumuna, zıt renklerin kullanımına önem verilmelidir. Ev dekorasyonu sakin ve dikkatli bir şekilde gerçekleştirilmesi gereken süreçler bütünüdür. Uzmanlar evin dekorasyon işlemleri sırasında bütün mobilya seçeneklerini uyumlu bir şekilde bütüncül açıdan seçilmesi gerektiğini söylemektedir.

Ev dekorasyonunda estetik görünüm elde etmek için renk seçimini 3’lü yapmaya dikkat etmek gerekir. Özellikle mekanda uygulanacak renkler üçlü olarak seçildiğinde armonik renkler farklı tonlarda kombinasyonlar yapmaya olanak tanımaktadır. Örneğin birbirine yakın olan renkleri iki koyu, zıt rengi bir açık şeklinde tercih edebilirsiniz. Ya da farklı bir kombinasyon deneyerek iki koyu renk zıttı olacak şekilde açık renk seçiminde bulunabilirsiniz. Bu seçimleri gerçekleştirmek tamamen sizin kendi kişisel zevklerinize, estetik anlayışınıza ve göz zevkinize kalmıştır. Ancak üçlü renk seçiminde bütün renkleri açık renklerde kullanmayı tasarlıyorsanız, bu sefer soft bir dekorasyon elde edeceğinizi unutmamalısınız. Soft tasarımlar son dönemde moda olsa da zamanla insanları farklılaşmaya iten, zaman içinde sıkıcı görülebilen renk seçimleridir. Bu yüzden ne çok yumuşak tonlar ne de çok kontrasta kaçmadan ideal ayarı tutturmanız gerekir.

Azer Koltuk Takımı
Azer Koltuk Takımı Modelimizi İnceleyebilirsiniz.

Ev Dekorasyonunda Mobilya Renkleri

İç mekan dekorasyonunda, renk dengesi için uygulanabilecek herhangi bir formüle ihtiyaç duymaksızın sadece iç güdülerinizle de hareket edebilirsiniz. Doğayı ilham alarak ya da hazır oluşturulmuş katalogları inceleyerek de odalarınızın görünümünü tasarlayabilirsiniz. Yatak odanızı, yemek odanızı, salon, mutfak ve diğer odalarınızı tasarlarken renkleri iyi kullanmaya özen göstermelisiniz. Eğer evinizin dikey olarak renk skalası koyudan açığa doğru giderse son derece başarılı bir renk dengesi yakalamış olursunuz. Koyu renk ahşap zemin, beyaz tavan ve duvarlar, gri, mavi ve antrasit tonlarını da dekorlarda kullanarak iç mekanınız estetik bir görünüme kavuşturabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Yeni Bir Eve Taşınmanın Masrafı Nedir?

Tüm bunlarla birlikte mobilyalarınızın renk skalasını da iyi ayarlamanız gerekir. Gözü yormayan, rahatlık ve huzur veren bir ambiyans yaratmak için koyu renklere çok yönelmemelisiniz. Daha çok açık renklerdeki koltuk takımları, gardırop ve dolapları tercih ederek sade görünüme sahip bir iç mekan yaratabilirsiniz. Öte yandan iç mekanınızda standart renk skalasının dışına çıkan aksesuarlar kullanmanız da tavsiye edilir. İç mekan dekorasyonunda uzman kişiler, tasarladıkları bütün mekanlarda ortamın zıttı olacak şekilde aksesuar kullanırlar. Bu aksesuarlar da her zaman ilgi çekici, parlak ve vurgulu renklerden oluşmaktadır. Siz de bu tür renklere sahip aksesuarlara göz atmak için sanal mağazamızın aksesuar kategorisine giriş yapabilirsiniz.

 

Bir önceki içeriğimize https://blog.hamdeko.com/sik-bir-balkon-dekorasyonu-icin-5-ipucu/ bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Yorumları Gör (0)

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

Tüm Hakları Saklıdır 2019

Yukarı