En Güzel En Pratik Ev Dekorasyon Fikirleri

En Pratik Ev Dekorasyon Fikirleri

Evlere renk katacak en güzel en pratik ev dekorasyon fikirleri aynı zamanda zarif detaylara sahip olmalıdır. Tam olarak sizi ve hayata bakış açınızı yansıtacak fikirler eşliğinde yaşam alanlarına yeni yılın enerjisi dâhil edilebilir. Kendi stilinizi açığa çıkarırken farklı kurgular ve aksesuar kullanımıyla sade ve ışıltılı bir stil aynı ortamda harmanlanabilir.

Küçük Sürprizler İyi Gelir!

Yaşam alanlarının odak noktasını belirlerken tematik aksesuarlar eşliğinde mevsime uygun kullanım sağlanabilir. Köşe noktalara yerleştirilecek romantik aydınlatmalar, birbirinden şık yansımaların açığa çıkmasını sağlar. Her zaman gösterişli bir atmosferden yana tercih kullananlar; bronz, altın, roze ve gümüş parçalarla aradıkları farkı yakalayabilirler.

Renklerin Uyumu

Özel günler ve dekoratif parçaların kusursuz uyumu renkler aracılığıyla sağlanır. Kullanıldıkları ortama değer katan renkler;

 • Sırmalı örtüler
 • Cam vazolar
 • Dekoratif aynalar
 • Ayaklı abajurlar ve
 • Nakışlı yastıklarla desteklenebilir.

Yumuşak bir tuşeye sahip olan kadife, kullanıldığı mekanda rahatlık hissi uyandırır. Yaşam alanında lüks bir havanın yaratılması için planlı bir şekilde ve uygun yerlerde kadife kullanılabilir. Çerçeveden kanepeye, yastıktan ev tekstil ürünlerine kadar geniş bir kullanım alanına sahip olan kumaş, zengin renk seçenekleriyle her zevke hitap eder. 

Kış Aylarına Özel Çözümler

Kış aylarına özel en pratik ev dekorasyon fikirleri oldukça hayat kurtarıcı olmaktadır. Soğuk günlerde hemen ayakucunda tutulacak örtü ve battaniye gibi sıcak parçalar, sarınma ve ısınma ihtiyacını karşılar. Kanepede farklı şekillerde kullanılacak örtüler, evin genelinde kullanılan renklerle uyumlu desenlerden seçilmelidir.

Kanepede battaniye kullanımı: Saçakları aynı yöne gelecek şekilde katlanan battaniye, kanepe koluna yerleştirilebilir. Bu aşamada düz tarafın içe ve püsküllü kısmın yere doğru bakması istenir. Dikey olarak katlanacak örtü, köşeden çapraz duracak şekilde kanepe üzerine bırakılabilir. Koltuk önünde duran bir puf ya da evde L koltuk kullanılması halinde katlanan battaniye düzgün bir şekilde katlanarak değerlendirilebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Bebek Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Doğadan Gelen Esinti

Kullanıldığı ortama boyut kazandıran desenler, evlere doğadan gelen bir esinti katar. Egzotik temaların yanı sıra; tropik renkler ve romantik esintiler salondan yatak odasına kadar her yerde kullanılabilir. Yaşam alanına derinlik kazandırmak isteyenler;

 • Yaz aylarında tropik meyve desenlerinden
 • Kuzey esintisi içinse egzotik yapraklardan yardım alabilirler.

Dinamik köşelerin yaratılmasına katkı sağlayan parçalar eşliğinde evde değişiklik yapılırken, samimi bir ortam da yaratılabilir.

Atıl Duvarlara İşlevsel Çözümler

Koridor, antre veya atıl duvarların işlevsel hale gelmesini sağlayan ince konsollar, son dönemin en popüler tercihleri arasında sayılabilir. Küçük metrekareli evler için alanın daha efektif kullanılmasına yardımcı olan çekmeceli üniteler, mevsime uygun olarak farklı şekillerde kullanılabilir. Ortadaki dağınıklığın kalkmasını sağlarken yerleştirildiği alana değer katan ayaklı üniteler, evin girişinde stil hakkında fikir verir.

Oturma Odasında Sıcacık Bir Hava

Duvar renkleri ve zemin malzemesi seçiminde sıcacık bir hava yakalayabilmek için sıcak tonlar tercih edilmelidir. Yine ortamda kullanılacak mobilya ve perdelerde de renk uyumu yakalanmalıdır. Sıcak olduğu kadar da davetkâr bir görünüm kazanacak olan oturma odaları uzun sohbetlerin vazgeçilmez adresi olarak dikkat çeker.

Berjer kullanımı: Mekânın büyük ve ağır mobilyalardan korunması için hafif alternatiflere ilave olarak berjer kullanımı tercih edilebilir. Düz renklerin hâkim olduğu bir odada kullanılacak berjer kumaş seçimi, perdelerle desteklenebilir. Duvara bir şey asmak istemeyenler özel tabloları rafa yerleştirerek kullanabilirler. Yerleşim planı aynı ancak etkisi farklı mobilya seçimleri mevsimsel ihtiyaca uygun olarak yapılabilir.

Küçük Evlere Küçük Çözüm Önerileri

Yaşanan eve sığmak metrekaresi ne olursa olsun zordur. Askılı ürün seçeneklerinin yanı sıra;

 • Gerçek bir planlama
 • Gömme ürün kullanımı
 • Yaratıcı çözümler ve
 • Kesintisiz bir görünüm eşliğinde

Yer darlığı sorun olmaktan çıkarılabilir. Uzun bir duvar hattında kullanılacak birden fazla modüler parçayla, düzenli bir görünüm elde edilebilir. Dolapların sadece ön yüzeyleri değil yan yüzeyleri de kullanılarak estetik bir görünüm yakalanabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Bebeğiniz Büyüdü! Çocuk Odası Dekorasyonu Zamanı

Açık Raf Sistemleri

En pratik ev dekorasyonları yaratmak yaşam alanları en kullanışlı biçimde kullanmak isteyen herkes için kolaylaştırıcı bir durumdur. Yaşam alanlarının görsel açıdan zengin bir hale dönüşmesini sağlayan açık raf sistemleri, kitaplar ve dekoratif aksesuarların uyum içinde sergilenmesi için alan yaratır. Renklerine uygun olarak düzenlenen kitaplar, mevsim çiçekleri, enstrümanlar ya da sepetlerle desteklenebilir. Açık raf sistemleri sadece oturma odası için değil; mutfak, banyo, çalışma ve yatak odası için de tercih edilebilir.

Evi yenilerken daha organize bir yaşam şartı için doğru planlama yapmak gerekir. Önceden belirlenecek pratik kurallar eşliğinde hayata geçirilecek değişiklikler, “Her şey için bir yer” sloganıyla desteklenebilir. Anahtardan çantaya, çekecekten pazar arabasına kadar günlük ihtiyaçlara özel bir yer belirlenerek dağınıklıktan düzenli bir hayata geçiş sağlanabilir.

Her Yere Askı

Evde kullanılacak askının fazlası olmaz. Kapı arkaları, duvarlar, dolap yanları hatta kapı kolları askılık olarak değerlendirilebilir. Eve yeni bir eşya ya da aksesuar alırken kullanım alanı kadar önemli olan bir diğer detay ise birden fazla amaca hitap edebiliyor olmasıdır. Depolama konusunda yaratıcı çözümler bir araya getirilerek mükemmel sonuçlar elde edilebilir. Minimalist bir yaşam tarzı için kutular amaçları dışında kullanılarak düzen sağlanabilir.

Çocuklu ailelere özel: Küçük çocuk olan evlerde oyuncaklar yaşam alanlarına saçılır. Depolama alanlarında yapılacak yeni düzenlemeler farklı bölümlere saçılan oyuncakların derli toplu durmasına yardımcı olur. Yatak altlarını değerlendirerek hazırlanacak doğal depolama alanları, mevsim dışı kıyafetlerin düzenlenmesinde de etkilidir.

Mutfağa Özel Çözümler

Mutfakta sürekli el altında durması gereken küçük malzemeler büyük bir kupa içine yerleştirilebilir. Gün içinde kullanılacak yiyecek malzemelerinin yanı sıra depolanması gereken kuru gıdalar için dolap içinde özel bölümler oluşturulabilir. Kullanılmayan eşyaları bırakmayı öğrenerek evdeki fazlalıklardan kurtulabilir ve karmaşadan uzak kalabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  En Güzel Duvar Raf Modelleri Örnekleri

 

Bir önceki yazımıza https://blog.hamdeko.com/epoksi-masa-nedir-nerelerde-kullanilir/ linkinden ulaşabilirsiniz. 

Yorumları Gör (0)

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

Tüm Hakları Saklıdır 2019

Yukarı