Doğadan Gelen Tarz: Rustik Ev Dekorasyonu

Doğadan Gelen Tarz: Rustik Ev Dekorasyonu

Kırsal yaşamı seviyorsanız evinizde doğal bir ortamda yaşama olanağınız var.  Rustik tarza göre dekore ettiğiniz evinizde özlediğiniz doğal hayatı şehrin ortasında bulunan bir gökdelenin tepesinde bile yaşayabilirsiniz.  Günümüzün trend dekorasyon tarzlarından biri olan rustik dekorasyon   doğallık ve nostaljik unsurları da kapsadığı için oldukça başvurulan dekorasyon tarzlarından biri olarak ön plana çıkıyor. Rustik ev dekorasyonu  pek çok dekorasyon uzmanına göre özellikle doğanın bir yansıması gibi görünüyor.

Yaşam alanlarına huzur ve rahatlık getiren rustik dekorasyonun amacı doğayla bütünleşilen ve huzur veren yaşam alanları yaratmak.  Rustik dekorasyonda ahşap yoğun bir şekilde kullanılıyor.

Evinizi rustik stilde dekore ettiğinizde istediğiniz kadar el yapımı ürünleri kullanma özgürlüğüne  sahip olabilirsiniz.  Rustik ev dekorasyonu stresli ve yorucu hayatı olan kişiler için ideal bir seçim olacaktır. Rustik mobilyalar ve el yapımı ürünler ile kendinizi bir dağ evinde yaşadığınızı farz edebilirsiniz.  Evinize doğallığı ve bir parçada nostaljiyi getirmek istiyorsanız bu yazımız tam size göre!

Rustik Ev Dekorasyonu Sizin İçin Uygun Mu? 

Rustik dekorasyon tarzında doğal görünüm ve konfor ön plandadır. Bu nedenle, herkes için ve her yaşam alanı için uygun olmayabilir.  Yeni evinizi dekore ederken rustik dekorasyon tarzına uygun döşemek istiyorsanız öncelikle bu dekorasyon tarzının size uygun olup olmadığını araştırmanız gerekiyor. Rustik dekorasyon tarzı doğal görünümün ve nostaljinin benimsendiği bir tarz. Eğer, evinizde sadelik ve doğallıktan ziyade klasik tasarım ve ihtişam arıyorsanız, rustik ev dekorasyonu sizin için uygun olmayacaktır.

Klasik dekorasyonu denemeniz kişiliğinize daha uygun. Yoğun ve stresli bir iş gününün ardından rahatça arkanıza yaslanıp televizyon izlerken kumandanızı çok işlevli bir sehpa üzerine koymak istiyorsanız rustik tasarım ürünü olan ham ağaçtan tasarlanmış bir sehpa aradığınız konforu size veremez. Akşam yemeklerinizi beyaz gösterişli bir masa yerine doğal ahşap görünümlü bir kütük masada yemeyi aklınızdan bile geçirmiyorsanız doğal yaşam tarzındaki bu dekorasyonu evinizde denememenizi öneriyoruz. Eğer, doğal yaşam tarzı tam da benim tarzım diyorsanız rustik ev dekorasyonuna ait püf noktalarını vermeye başlayabiliriz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Ev Dekorasyonunda Zıt Renklerin Uyumu

Rustik Dekorasyon ile Hem Doğayı Hem Nostaljiyi Birlikte Yaşayın!

Rustik dekorasyon tarzı özellikle Avrupa’daki kırsal bölgelerde sıkça görülürken, artık çağdaş kentlerdeki evlerde de kendine yer buluyor. Rustik dekorasyon tarzında toprak tonlarına ve saf ahşap kullanımına sıkça rastlayabilirsiniz. Rustik stil materyalleri olarak işlenmemiş ham odunlar, eskimiş veya eskitilmiş tablolar, hasır sandalyeler, desenli kilimler ve eskitme gibi görünen çeşitli aksesuarlar kullanılıyor. Rustik dekorasyon tarzı  ile evinize doğa atmosferi getirmek elinizde.

Rustik dekorasyonu nasıl oluşturabileceğinizi düşünüyorsanız bunun yolu oldukça kolay! Doğada bulunan ham maddeleri  modern malzemeler ve objelerle bir araya getirdiğinizde rustik dekorasyonu evinizde oluşturabilirsiniz.  Rustik dekorasyonun sadece eski dokulardan ve unsurlardan oluştuğunu düşünmeyin. Çünkü tamamen yanlış! Rustik  dekorasyonun vazgeçilmezi ahşap kullanımıdır. Son günlerde ahşap materyalin dekorasyonda ön plana çıkmasıyla dekorasyon modasını takip eden pek çok kişi, ahşap kullanımına önem veriyor.

Rustik Masa Takımı
Rustik Beyaz Eskitme Masa Takımı modellerine göz atabilirsiniz.

Hem Doğal Hem de Modern Olmak: Rustik Ev Dekorasyonu Mantığı

Rustik dekorasyon tarzında ahşaba çok yer verildiğinden olsa gerek evin her bölümünde ahşaptan yapılmış pek çok şeyi kullanabilirsiniz. Özellikle, boyanmış, verniklenmiş veya özel formlar kazandırılmış kaplama ahşaplara evinizin her odasında yer verebilirsiniz.  Evinizde yaratmak istediğiniz rustik hava ve doğal estetik bir görünüm için pahalı mobilyalar almanıza gerek yok. Kullandığınız ahşap formları kombinleyeceğiniz eski objeleri tercih edebilirsiniz.

Eskicilerde veya antika eşya satan mağazalarda bu tarz objeler bulabilirsiniz. Aslında evinizde rustik tarzı yakalamanın en iyi yolu bit pazarlarına uğramaktan geçiyor. Evinizde rustik stili yansıtmak için seramik, mermer ve doğal taşları kullanmayı unutmayın! Özellikle doğal taşları yaşam alanınızın farklı köşelerinde kullanabilir ve doğal bir atmosfer yaratabilirsiniz. Odanızın bir uygun bir köşesine mermer yüzeyli bir sehpa iliştirmek, seramik vazolar veya duvar süsleri evinize renk katabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Küçük Mutfak Dekorasyonu Önerileri

Modern Dokunuşlara Yer Verin 

Rustik dekorasyon tarzında modern dokunuşlara yer olmadığı düşünülse de modern dokunuşlar rustik ev dekorasyonu stilinde kendisine mutlaka yer buluyor. Rustik stil içerisinde modern objeleri ham ağaçlar, stilize ahşaplar, doğal taşlar ve mermerler ile harmanlamak mümkün. Rustik dekorasyonun hakim olduğu salonunuzda ve mutfağınızda ufak tefek modern dokunuşlar yapabilirsiniz. Mesela, ağaçtan yapılmış bir masayı modern sandalyelerle kombin ederek eklektik bir tarz yakalayabilirsiniz.  Rustik dekorasyon tarzının öne çıkan ögelerinden biri de şöminelerdir. Özellikle kış mevsiminde şömine görünümü ve kullanımıyla evinizde hem sıcak hem de rustik bir hava yaratabilirsiniz. Her mutfak veya salonda şömine kullanmak mümkün olmadığı için bu görüntüyü yakalamanın yolu yapay şömine görünümlü sobalar kullanmaktır.

Loft 3'lü Koltuk
Rustik ev dekorasyonu stilinizi modern mobilyalarla harmanlamak için Loft 3’lü Koltuk modelimize göz atabilirsiniz.

Zemin ve Perdeler Ortama Uymalı 

Ahşap zemin rustik ev dekorasyonunun olmazsa olmazlarının başında gelir ama tek alternatif değil. Yaşam alanınızın zemininde doğal dokulu bir halı kullanarak yaşam alanınıza  rustik bir doku ve renk kazandırmak elinizde. Yaşam alanınızın zeminini düşündüğünüz gibi perdeleri de rustik dekorasyona uydurmanız gerekiyor. Perde, yaşam alanlarına sıcaklık kattığı ve samimiyet hissi ekler.

Oturma odanızda rustik tarza uygun uzun ve desenli perdeler kullanabilirsiniz. Böylelikle, başka bir şey asmak zorunda kalmazsınız.  Bu perdelerle ilgi de uyandırabilirsiniz.  Desenler sayesinde klasiklerin dışına çıkabilirsiniz. Mavi ve yeşil tonları doğayı yansıtır. Koltuklarınızın üzerindeki kırlentlerde mavi ve yeşil tonlarını tercih edebilirsiniz.  Mavi ve yeşil tonlarındaki kırlentler yaşam alanınızın dekorasyonunda rustik tonlar yaymanızı sağlar.

Daha Az Mobilya Yerine Daha Fazla Mobilya 

Rustik dekorasyonu yakından incelediğinizde daha az mobilya yerine daha fazla mobilya olduğunu fark edebilirsiniz. Yaşam alanınıza mümkün olduğu kadar oturma alanı eklediğinizde mekanda rahatlığı arttırırsınız. Böylelikle, sevdiklerinizi ve tüm arkadaşlarınızı daha rahat ağırlayabilirsiniz. Rustik ev dekorasyonunu yaparken bazı klasik parçaları da yaşam alanınıza ilave etmekten çekinmeyin. Sehpa ve sandalye seçiminde klasiklere yer verebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Aynalar ile Yapılabilecek Yaratıcı Dekorasyon Fikirleri

Rustik oturma odası dekorasyonunda açık renkli  ahşap kolçaklı ve geniş eskilerden bir hava yansıtan bir koltuk kullanabilirsiniz. Ayrıca rustik ev dekorasyonu stilinde modern koltuk takımları da sizlere büyük faydalar sağlayabilir. Bu tarz tasarım biraz çiftlik evi havasını yansıtabilir. Evinizde patili bir dostunuz varsa pati izlerini ve tüylerini de temizlemesi daha kolay olacaktır. Açık tonların sadeliğini doğal tonlarla buluşturabilirsiniz.

Rustik Siyah Masa Takımı
Salonunuza şıklık katacak Rustik Siyah Masa Takımı modellerine mutlaka göz atmalısınız.

Yatak Odasında ve Antrede Rustik Stili Kullanabilir Misiniz? 

Elbette kullanabilirsiniz. Yatak odası içerisinde rustik stili kullanırken yatağınızın başlığını doğal ahşaptan seçebilirsiniz.  Komodin ve şifonyerinizi eskitilmiş veya ikinci el eşyalar arasında seçebilirsiniz.  Yatak odanızın boyutuna göre dokuma halı ve kilimler mekana bambaşka bir hava katar. Antre ve koridorda rustik tarzı kolaylıkla yaratabilirsiniz. Rustik tarzda tasarlanan bir dresuar tercih edebilirsiniz. Fakat bu seçimi yaparken ahşabın kendi tonları arasında bir seçim yapmanız önemli. Bunun yanında eskitilmiş ve ikinci el dresuar modelleri arasından beğeninize uygun bir ürün bulabilirsiniz. Antrenin büyüklüğüne göre son derece farklı bir rustik dekorasyon yaratabilirsiniz.

Sanatsal Bakış: Rustik Ev Dekorasyonu

Yaşam alanınızdaki rustik dekorasyon tarzını rustik sanatla tamamlayabilirsiniz. Bunun için doğadan çıkıp gelmiş gibi görünen bir aslanın veya zebranın resmini kullanabilirsiniz. Orman hayvanlarının resmini tercih edebilirsiniz. Mesela, arka planda bir ceylana yer veren peyzaj resimleri oldukça uygun olur. Oturma odanızda aile fotoğraflarınıza yer verdiğiniz bir anı duvarı oluştururken aralara biraz da doğayı ve hayvanları yerleştirebilirsiniz. Böylece, yaşam alanınızda daha rustik bir hava yakalarsınız. Anı duvarındaki bu dağınık görünüm oturma odanızdaki diğer tonlar ile mükemmel bir uyum sağlar.

Rustik ev dekorasyonu fikirlerinden ve bu fikir doğrultusunda üretilen mobilyalardan yararlanarak yaşam alanlarınızda benzersiz bir atmosfer yaratabilirsiniz.

Bir önceki içeriğimize https://blog.hamdeko.com/cocuk-odasi-renkleri/ linkinden ulaşabilirsiniz.

Yorumları Gör (0)

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

Tüm Hakları Saklıdır 2019

Yukarı