Dikkat Arttıran Ofis Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Dikkat Arttıran Ofis Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Dikkat arttıran ofis dekorasyonu nasıl yapılır? İşverenlerin en çok sorduğu sorulardan bir tanesidir. Çünkü yapılan araştırmalar gösteriyor ki çalışan verimliliği ile ofis dekorasyonu arasında müthiş bir paralellik söz konusu. Öyle ki çalışanlar ruhlarını daraltan dekorasyonlardan ve fazla rahat ya da rahatsız mobilyalardan hoşlanmıyor. İşte ofislerde verimliliği artırmak için uygulanacak birkaç dekorasyon önerisi.

Ofis Daima Açık Renk Olmalıdır

Öncelikle çalışanların kendilerini zinde ve hazır hissetmeleri gerekmektedir. Bu nedenle de ofis olabildiğince aydınlık tutulmalıdır. Çokça pencereye sahip ofisler belki bu anlamda daha şanslı olabilir. Ancak daha loş ve karanlık ofisler için kullanılacak duvar renkleri mutlaka açık tonlardan seçilmelidir.

Özellikle de krem, gri, pudra, şampanya, siklamen gibi renkler ofisler için en uygun olanlarıdır. Sarı ve tonları, kırmızı, koyu mavi, koyu kahve tonlarından uzak durulmalıdır. Ancak bu kıstas duvar ve zemin gibi alanlarda geçerlidir. Mobilyalar bunun aksine daha canlı ve koyu, enerjik renklerden tercih edilmelidir.

Ofise Gün Işığı Girmelidir

Henüz bir ofis seçilmediyse ilk tercih gün ışığı alan bir yer olmalıdır. Çünkü gün ışığı çalışanlar üzerindeki verimliliği doğrudan artıracaktır. Kapalı ve penceresiz yerler yorgunluk ve uyku hissi yaratacağından tercih edilmemelidir. Mobilya dekorasyonu da bu doğrultuda yapılmalı ve gün ışığını kesecek mobilyalar kullanılmamalıdır. Ayrıca ofisin ışık almayan kısımları ardiye, art ofis ya da arşiv olarak kullanılmalı, ışık alan kısımları çalışanlar için değerlendirilmelidir.

Duvar Kağıdı Kullanılmalıdır

Ofis dekorasyonu konusunda diğer önemli bir ipucu da çalışanlara enerji verecek duvar kâğıtlarının kullanımıdır. Artık pek çok ofis ve işyeri 3 boyutlu duvar kâğıtları ile ofislerini daha eğlenceli ve enerjik bir hale getirebiliyor.

Özellikle de mobilyalar ile uyumlu ve zıt renk konstratları müthiş bir enerji yakalanabilir. Bu yılın en moda ofis duvar kâğıtları arasında doğa manzaraları ve üç boyutlu görseller bulunuyor. Yine geometrik şekiller de dikkatin hızlı toplanabilmesi için iyi bir ayrıntı olabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Epoksi Masa Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Enerjik Bir Çalışma Ortamı Hazırlanmalıdır

Duvar renklerinin açık tutulması her zaman daha iyi bir fikir olmuştur. Ancak bu demek değildir ki mobilyalar renkli olmayacak. Aksine, duvarlar ne kadar aydınlık renklere boyandı ise mobilyalar da o ölçüde enerjik renklere hazırlanabilir. Örneğin,

  • Kırmızı renk mobilyalar enerji verir,
  • Turuncu renk mobilyalar yaşama sevinci verir ve heyecan katar,
  • Sarı renk mobilyalar uykulu hale son verir ve daima dinç kalınmasını sağlar,
  • Mavi renk mobilyalar sakinliğin korunmasına yardımcı olur,
  • Pembe renk mobilyalar saldırganlık hissini en aza indirger,

Özellikle stresli, çok sayıda çalışanın olduğu çağrı merkezi, banka gibi çalışma alanlarında bu renklerin kullanımına özen verilmelidir.

Renkli ve Modern Objeler Kullanılmalıdır

Artık ofisler için hazırlanan pek çok aksesuar bulunuyor. Bunların arasında dev vazolar, heykeller, masa ve kenar süsleri, gümüşlükler, saksılar da bulunuyor. Verim sağlayacak bir ofisten söz ediyor isek ofisin hareketli olması da son derece önemlidir.

Örneğin çalışanların masaları ve dinlenme noktaları bu tip aksesuarlar ile zenginleştirilebilir. Hatta enerjik renkler ile hazırlanmış bir kitaplık herkesin hoşuna gidecektir. Dinlenme alanlarına özel kırlentler kullanılarak çalışanlar evinde hissettirilebilir ve bu da verim olarak işverene dönebilir.

Işıklandırma Tam Olmalıdır

Ofis dekorasyonunun olmazsa olmaz parçalarından biri de ışıklandırmadır. Ofislerde en sık yapılan hatalardan biri, ışığın doğrudan çalışanın masasına yansıtmaktır. Bu tip ışıklandırmalar ciddi göz yorgunluklarına ve uyku meyline sebep olmaktadır. Ayrıca küt beyaz ya da sapsarı bir ışıklandırma kullanılmamalıdır.

Gerek görülür ise bu konu ile ilgili bir uzmanla görüşülmeli ve doğru ışılandırma sağlanmalıdır. Ayrıca ışıklandırmanın yeterli düzeyde olduğundan da emin olunmalıdır. Loş ve yetersiz ışıklandırma daima verimsizliği beraberinde getirmektedir. Gerekli görülmesi durumunda LED ve masa ışıklandırması da sağlanmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Eviniz İçin Doğru Halı Nasıl Seçilir?

Rahat ve Modern Mobilyalar Tercih Edilmelidir

Ofis mobilyası dendiğinde akla gelen tek tip uygulamalardan uzak durulmalıdır. Çünkü bu tip mobilyalar hem çalışanların motivasyonunu düşürecek, hem de demode bir görünüme sebep olacaktır. Artık ofis mobilyası anlamında çok farklı dizayn ve ürünler mevcut.

Ancak modern bir ofis mobilyası da olsa, mobilyaların birbiri ile olan uyumu korunmalıdır. Ayrıca şık tasarımlara yer verilmeli ve çalışanlara muhakkak dinlenme köşeleri hazırlanmalıdır. Ayrıca sandalyeler çalışanları rahatlıkla taşıyabilecek, ses çıkarmayacak modellerden seçilmelidir. Çalışanın kolay ayağa kalkmasını ve oturmasını sağlamalı, masanın ona ayrılmış bölümüne kolayca gizlenebilmelidir.

Ofisin genel durumuna ve işe uygun seçilen mobilyalarda kullanılacak renk ile ofisin genel renk düzeni tutturulmalı, konsrat renkler için zıt tonlar tercih edilmelidir. Örneğin duvarlarında gri tonları kullanılmış bir ofis dekorasyonu söz konusu olduğunda mobilyalar daha açık tonlarda ya da ahşap tercih edilebilir. Ayrıca bu ayrıntıya lavabolar da dahil olmak üzere ofisin her noktasında dikkat etmek, çalışanın kendini özel hissetmesine yardımcı olacaktır.

Canlı Bitkiler Kullanılmalıdır

Çalışan verimliliğini ve dikkatini artırmanın diğer bir yolu da ofiste canlı bitki bulundurmaktır. Hatta bu konuda yapılmış bir çalışma da bulunuyor. Bu çalışmanın sonucuna göre yeşil alanlar çalışan dikkatini yüzde 15 artırıyor. Ofis bitkisi olarak da bilinen sukulentler, orkideler bonsailer, ve barış çiçekleri bu anlamda en doğru tercih olabilir. Birkaç köşeyi bu şekilde yeşillendirmek doğrudan çalışan verimliliğin, artıracaktır.

Ayrıca canlı bitki kullanımının yasak olduğu ofislerde bu görünüm çeşitli duvar kağıtları ve manzara resimleri ile de sağlanabilir. Özellikle üç boyutlu duvar kâğıtları bu konudaki en büyük yardımcılarımız olmaktadır. Bu şekilde dizayn edilmiş bir ofiste, çalışanların molalarda bu çiçekler ile ilgilendiğini görmek dahi mümkündür. Böylelikle çalışan kişiler kendilerini evlerinde gibi hissedecek ve bu durum da doğrudan işlerine yansıyacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Ahşap Mobilya Koruma Yöntemleri

 

Bir önceki yazımıza https://blog.hamdeko.com/bej-rengi-dekorasyon/ linkinden ulaşabilirsiniz.

Yorumları Gör (0)

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

Tüm Hakları Saklıdır 2019

Yukarı