Çocuk Odası Renkleri

Çocuk Odası Renkleri

Çocuk odası renkleri, çocuk odasının en önemli yapı taşlarından biridir. Pek çok ebeveyn çocuklarının odasını dekore ederken çok çabuk demode kalacağından endişelenir. Bebeklerinin ilerideki yaşları için de geçerli olabilecek renk kombinasyonlarını araştırırlar. Ebeveynler, endişelenmekte haklılar. Çünkü renkler, çocukların gelişimi, eğitimi ve öğrenimi noktasında büyük önem taşıyor. Renk psikolojisini göz önüne aldığımızda çocuklar için rahat uyuyacakları, ders çalışacakları ve arkadaşlarıyla birlikte hoş vakit geçirecekleri odalarını renklendirirken titiz davranmak gerekiyor.

Yapılan bir anket, ebeveynler çocuklarının odasını dekore etmek için oldukça fazla para harcadığını ortaya koyuyor.  Bu nedenle geçerliliğini uzun süre koruyacak bir dekorasyon planı finansal açıdan da önemli. Çocuk odası denildiği zaman pembe, mavi, yeşil gibi canlı renkler akla geliyor. Oysa, çocuğunuzun odasında kullanacağınız renkler onların kişiliği üzerinde oldukça önemli etkiye sahip. Çocuğunuzun odasını dekore etmeye başlamadan önce çocuğunuzu renklerle tanıştırın. Bu eğlenceli tanışma sırasında adını kendinizin bile bilmediği renklerle siz de tanışabilirsiniz.  Bu yazımızda çocuğunuz için en güzel renkleri bir araya getirdik. Çocuğunuzun odasını renklendirmeye başlayalım mı?

Fet Kids Puf
Nötr renkler ile kolaylıkla kombinlenebilen konforlu Fet Kids Puf modelimize mutlaka göz atmalısınız.

Okyanus Yeşiline Ne Dersiniz?

Okyanus yeşili, çocuk odasını için ideal renk seçimleri arasında yer alıyor. Okyanus yeşili bir odaya sahip bir kişi ister yetişkin olsun ister çocuk olsun mutluluk veriyor. Okyanus yeşilini sıcak vurgulu renklerle kullanabilirsiniz. Sıcak vurgulu renkler sarı, turuncu ve pembe gibi renklerden oluşuyor. Okyanus yeşili rengi çok yönlü bir renk olduğu için çocuğunuzun odasının tamamını yeniden boyamanıza gerek kalmadan sadece aksesuarlarını değiştirerek yepyeni bir çocuk odası elde edebilirsiniz.

Mavi ve Beyaz! Hem Kızınıza Hem de Oğlunuza Göre

Çocuğunuz için huzurlu bir renk kombinasyonu arıyorsanız su götürmez bir renk ikilisi olarak mavi ve beyazı tercih edebilirsiniz. Mavi ve beyaz ikilisi, şehirdeki bir apartman dairesine huzuru getirebilir ve deniz mavisinin verdiği dinginliği çocuğunuzun odasına taşıyabilir. Koyu mavi ile beyazı birlikte kullandığınızda zamanla sıkıcı bir hale gelebilir. Huzur veren soluk ve uçuk bir mavi kullandığınızda bir kız çocuğu odası için feminen de görünür. Koyu olmamak şartıyla mavi ve beyaz kombinasyonunu çocuğunuzun odasında denemelisiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Küçük Oturma Odası Dekorasyonu İçin 9 Tavsiye

Pastel Renklerle Unisex Bir Oda Yaratabilirsiniz

Ne kız çocuğu ne de erkek çocuğuna hakim renkler yerine özgür renkler kullanmak istiyorsanız, pastel renklere dokunabilirsiniz. Pastel renklerin şeker tonunda olmasına gerek yok! Kullandığınız miktara bağlı olarak pastel mavi, yeşil, sarı ve pembe tonları çocuğunuzun odasına canlandırıcı ve modern bir görünüm katabilir. Pastel tonlar, hem kız çocuğun hem de erkek çocuğun odasında işe yarayan renklerdir.  Pastel renkleri kullanmanın pek çok yöntemi bulunuyor. Mesela, çekmeceleri ve dolap kapaklarını pastel tonlarda boyayarak parlak beyaz duvarların önüne konumlandırabilirsiniz.

Değişik Olmanın Farklı Yolu: Gri ve Sarı

Hem kız hem erkek çocuğa hitap edecek renkleri tercih ediyorsanız, aradığınız renk kombinasyonu gri ve sarıdır. Gri ve sarı kombinasyonu çocuk odası için olduğu kadar bebek odası için de ideal bir seçimdir. Yumuşak ve davetkar bir görünüm elde etmek istiyorsanız soluk tonları tercih edebilirsiniz.  Daha büyük yaşlardaki çocuğunuza hitap edecek daha keskin bir görünüm için renk yoğunluğunu artırmanızda fayda var.

Samimi Nötrler de Her Zaman İşe Yarar

İyi kombine edilmiş nötr bir renk uyumu her zaman klasikler arasındadır. Samimi nötrleri kullanırken işin sırrı yün minderlerden kabarık halılara ve boyasız ahşap mobilyaya kadar farklı dokuları harmanlayabilirsiniz. Buradaki amaç, çocuğunuz için odanın mümkün olduğunca konforlu görünmesini sağlamaktır.  Çocuğunuzun odasında nötr renklerle daha samimi bir duygu yaratmak için duvarlardan en az birini koyu ve sıcak olan boz kahverengiye boyayabilirsiniz. Çocuk odası renkleri ve bu renklere uygun mobilyaları kombinleyerek çok daha etkili sonuçlar elde edebilirsiniz.

Siyah ve Beyaz Kullanarak Eğlenceli Bir Çocuk Odası Ortaya Çıkarabilirsiniz

Çocuk odasında monokrom yani tek renk kullanmak size şaşırtıcı gelebilir belki ama son derece eğlenceli bir çocuk odası yaratabilirsiniz. Siyah beyaz renkleri birlikte kullandığınızda pek çok eğlenceli desenler ortaya çıkarabilirsiniz. Mesela, parlak beyaz duvar boyasının üzerine parlak siyah ile zebra desenleri çizebilirsiniz ya da çocuğunuzun büyük puantiyeler ile çizilmiş eğlenceli duvarları olur. Siyah ve beyaz renkleri kullanarak puantiye ve zebra deseni gibi pek çok desenle denemeler yapmak için özgürlüğünüzü ilan edebilirsiniz.  Çocuğunuzun odasına eğlence katmak amacıyla bir duvarı ya da gardırop kapaklarından birini yazı tahtasıyla boyayabilirsiniz. Çocuğunuz yazı tahtasıyla boyadığınız bu alanda rengarenk tebeşirleri kullanarak kendini özgürce ifade edebilir. Bununla birlikte, beyaz duvarları da yazı tahtası gibi kullanmamış olur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Neden Ahşap Mobilya Tercih Etmelisiniz?
Gök Çalışma Masası
Çocuk odalarına canlılık katan ahşap gök çalışma masası modelimizi incelemeden geçmemelisiniz.

Gökkuşağını Çocuğunuzun Odasına Getirin

Çocuğunuzun odasında sıkılmamasını sağlamanın tek yolu çok renkli bir dekorasyon planından geçiyor. Gökkuşağı renklerini kullanmanın avantajlarından biri de çocuğunuz büyüdükçe ya da zevkleri yaşıyla beraber değiştikçe dekorasyona zaman içinde ekleme veya çıkarma yaparak rahatlıkla değiştirilebilir oluşudur. Gök kuşağında bulunan renkleri kullanarak çocuğunuza eğlenceli ve çok renkli bir oda hazırlayabilirsiniz.

Öte yandan gök kuşağı renkleri çocuğunuzun odası için tercih edebileceğiniz çok güzel bir renk paletidir. Çocuk odası renkleri söz konusu olduğunda birden fazla renk kullanmak her zaman etkili sonuçlar verecektir.

Sarı, Kırmızı ve Pembe

Sarı rengi her odaya mutluluk ve neşe katar. Sarıyı çocuğunuzun odasında kullanarak güneşin çocuğunuzun odasında doğmasını sağlayabilirsiniz.  Kırmızı uyarıcı bir renk olduğu için odaklanmayı zorlaştırıyor ve saldırganlaştırıyor. Bu nedenle çocuk odalarında çok fazla tercih edilmiyor. Ama çocuğunuzun odasında renk katması ve enerji verici etkisi nedeniyle kırmızı kullanmak istiyorsanız, aksesuarlarda veya nevresimlerde kırmızı rengini kullanabilirsiniz.

Pembe, tahmin edeceğiniz gibi kız çocuklarının odaları için tercih edilen bir renk.  Pembe sakinleştirici ve rahatlatıcı etkisi olduğu için çocuk odaları için oldukça ideal bir seçim olarak ön plana çıkıyor. Çocuğunuzun odasında pembe gibi zihni ve vücudu sakinleştiren soğuk renklerle ferah bir mekan yaratabilirsiniz. Soğuk renkleri yoğun olarak kullandığınızda mekanda kasvetli ortam oluşacağını aklınızdan çıkarmayın. Eğer soğuk renklerin hakim olduğu bir oda yapısına sahipseniz, aydınlatma ürünleri sayesinde bu kasvetli ortamı oldukça etkili bir şekilde ışıklandırabilirsiniz.

Kırmızı ve Mavi de İlginç Bir Kombinasyon Olabilir

Vintage temalı bir çocuk odası hazırlamak istiyorsanız kırmızı ve mavi renk kombinasyonunu kullanabilirsiniz. Vintage temalı bir dekorasyon parçasında kırmızı ve mavi renkleri harika bir uyum oluşturur. Soğuk mavi tonlardaki  duvarlar kırmızı tonlardaki ahşap işi, mobilya ve aksesuarları dengeler. Hem kırmızıyla hem de bir başka renkle dengelemesi açısından kireçli maviyi de tercih edebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Küçük Oturma Odası Dekorasyonu İçin 9 Tavsiye

Lila Bilgeliği Temsil Eder

Bilgeliği temsil eden lila, morun açık bir tonudur.  Çoğu kişi mavi ve grinin dokunuşlarını barındırdığı zannetse de lila içerisinde mavi ve gri barındırmaz. Çocuğunuzun odasında mor renginin tonlarını kullanmak kullanmak çocuğunuzun yaratıcılığını güçlendirecektir.  Lila, çocuğunuzun odasında mutlu ve pozitif titreşimler yaratır. Sofistike görünümleri ile öne çıkan lila duvar renkleri mavilerin huzurunu ve kırmızıların enerjisini birleştirir. Ayrıca, lila çocuğunuzun sezgilerini güçlendirir.

Çocuğunuzun Odasına Ekru da Yakışır

Ekru içinde pembe tonlarını barındırır. Çocuk odasında ekru kullanarak çocuğunuzun kendini pespembe bir odada hissetmesini sağlayabilirsiniz.  Yumurta kabuğu mobilyalar ve koyu pembe dekoratif aksesuarlar ekru duvar renkleriyle mükemmel uyum sağlar.  Ekru duvar renkleri ve yumurta kabuğu mobilyaların ortaya çıkan ambiyansın çocuğunuzun odasında son derece sıcak ve konforlu olacaktır.  Çocuğunuzun odasında ekruya eşlik eden farklı bir duvar boyası kullanabilir, odanın görünümüne farklı bir hava katabilirsiniz.

Tüm bu çocuk odası renkleri ve renk kombinasyonlarını göz önünde bulundurarak bir tercih yaparsanız, hem çocuğunuz için daha mutlu bir ortam yaratmış olur hem de daha estetik bir görüntü elde etmiş olursunuz.

Bir önceki içeriğimize https://blog.hamdeko.com/cocuk-odasi-dekorasyonu/ linkinden ulaşabilirsiniz.

Yorumları Gör (0)

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

Tüm Hakları Saklıdır 2019

Yukarı