Çocuk Odası Dekorasyonuna Farklı Bakış Montessori

Çocuk Odası Dekorasyonuna Farklı Bakış Montessori

Montessori çocuk odaları, henüz yürüyemeyen, yürümeye yeni başlayan ya da 5 yaşından daha küçük çocukların gelişimi için en sağlıklı oda dekorasyon türüdür. Sunmuş olduğu basitliğin yanında, çocuk gelişimine katkıda bulunması sebebi ile de montessori mobilyalar, son yılların en çok tercih edilen çocuk odası türü haline geldiler. Yeni yılda da çocuk odası dekorasyonu gelişmelerini yakından takip etmek ve bu sayede çocuğunuzun gelişimi adına katkıda bulunmak isterseniz, çocuk odası dekorasyonuna farklı bakış montessori mobilyalar ile mümkün olabilecek. Modası asla geçmeyecek, tamamen çocuk odaklı bu özel tasarımlar hakkında birkaç ipucu edinmek ve çocuk odasına farklı bir hava katmak isterseniz, montessori tarzı mobilyaları kullanmaktan çekinmeyin.

Montessori Nedir?

1870-1952 yılları arasında yaşayan, pedagoji alanında sayısız katkıda bulunmuş İtalyan doktor ve eğitimci Maria Montessori, kendi adını verdiği Montessori Eğitim Programı çerçevesinde bir sistem geliştirmiştir. Bu sistem, 100 yıldan fazladır uygulanan ve bugün hala kullanım alanı oldukça yaygın bir alanı kapsıyor. Daha çok Avrupa ve Amerika’da kabul gören, ancak teknoloji ve internet ile adını daha büyük kitlelere duyuran montessori, 100 yılı aşkın bir süredir kullanılmasına rağmen son birkaç yılda daha çok tercih edilmeye başlandı.

Çocukların gelişiminde çok önemli bir yer olan ‘kendin öğren’ sistemine dayalı bir stile sahip olan montessori, bu sisteme uygun mobilyalar aracılığı ile evlere girerek çocukları rahatlatan ve kendi kendilerine eğlenip, deneyimleyerek öğrenecekleri bir yapıyı ön görüyor.

Montessori Mobilya Neye Yarar?

Montessori mobilyalar, çocuk gelişimine standart mobilyalardan farklı olması sebebi ile hem avantaj sağlayan hem de çocuğun yapı itibari ile odasında daha rahat hareket edebilmesini sağlayan mobilyalardır. Bir beşik, çocuğun hareket alanını kısıtlayan, ayrıca tehlikeli yükseklikte bir mobilyadır. Aynı şekilde çocuk odasında bulunan dolaplar, komidinler, çerçeveler ve dahası, çocuğun yapısına uygun olmayan materyaller olup, hareket alanında tehlike arz etmektedirler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Stüdyo Daireler İçin İlginç Dekorasyon Fikirleri

Montessori mobilyalar ve bu mobilyalar ile sağlanan dekorasyon, çocuğun hareket alanını genişletmek ve ona kendi hareket alanı içerisinde rahat davranma şansını yaratmak için vardır. Montessori mobilyaların yararları;

  • Çocuğun hareket alanını genişletir.
  • Çocuğu özgürleştirir.
  • Çocuğunuzun her şeye özgürce dokunabilmesine katkıda bulunur.
  • Eğiticidir.
  • Sade ve doğallık içerir.

Bu sebeple bu ürünlerin çocukları motive edici etkileri bulunmaktadır.

Montessori Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Çocuklarınızı yetiştirirken onlara ne kadar özen gösterirseniz gösterin, kişisel gelişim ve özgürlük alanlarını kısıtlamanız durumunda, özgüven olgusunu törpülemiş olursunuz. Bir çocuk için özgüven, onun gelişimi açısından da oldukça önemli. Kendine güven duymayan bir çocuk, denemekten kaçınacak ve bu sebeple de sosyal hayatı olumsuz etkilenecektir. Montessori bu amaçla çeşitli mobilyalar ve amaca yönelik kullanım alanlarına sahiptir.

Örneğin, bir bebek yatağını yüksek tutar ve çevresini kapatırsanız o bebeğin dışarı çıkmaktan korkmasına sebep olursunuz. Klasik beşikler bu tür bir olgu yaratır ve çocuğunuzun size ulaşamama korkusunu ortaya çıkarır. Oysa montessori yatakların yapısı başkadır. Yere yakın, çocuğunuzun canı istediği zaman inebileceği özelliklerde olan bu yataklar, basitliği ile öne çıkarken, çocuğunuza da hareket alanına da özgürlük tanırlar. Montessori dekorasyonu yaparken dikkat etmeniz gereken şeyler;

  • Dekorasyonda basitlik
  • Dekorasyonda minimalizm
  • Oyuna teşvik ve oyuncaklar
  • Erişilebilir mobilya seçenekleri

Olarak belirlenmiştir. Montessori mobilyalar bu özellikleri ile çocuğunuzun ufkunu açacak, hayal dünyasını geliştirecek, ayrıca özgüven kazandırırken onlara hareket alanı yaratacaklardır.

Montessori ile Çocuk Eğitimi

Montessori mobilya dekorasyonu ile çocuğunuza özel bir eğitim kazandırmış olursunuz. Bu tür dekorasyonların amacı tamamen çocuğunuzun kişisel gelişimine yöneliktir. Kişisel gelişim açısından sınıf sınıf bakılması gereken bu unsurlarda, basitlik önem teşkil eder. Onlara yönetebilecekleri bir ortam, eşya ve oyuncak desteğinde bulunursanız, kas gelişimi, hareket koordinasyonu, düşünme yetisi ve daha birçok gelişim unsurunu da desteklemiş olursunuz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Fotoğraflarınızı Duvara Asmak İçin Harika Yöntemler

Çocuklar yalnızca yaşı küçük varlıklar olarak algılanmamalı. Onlara verilecek sorumluluk, ileri vadede doğru bir insan olmaları açısından da oldukça önemli. Kendi imajını oluşturması, kendi yerini idare etmesi ve sorumluluk gibi olguları onlara bırakmanız, montessori ile mümkün kılınacak kadar kolay.

Montessori ile Dekorasyonda Basitlik Nedir?

Dekorasyonda basitlik, çocuğun karmaşık eşyaların işlevlerini çözememe ihtimali ve gereksiz algıyı ortadan kaldıracaktır. Açık renk tonları ile desteklenen sade mobilyalar, çocuğunuza bağımsızlığı teşvik etmeniz adına önemli bir etken.

Montessori ile Minimalizmin Önemi

Dekorasyonda minimalizm, çocuğunuzun duyacağı kaygıyı azaltmak ve büyük eşyalara karşı oluşturacağı negatif hislerden korunmasına yol açacaktır. Büyük mobilyaların, küçük çocuk odalarında yeri yoktur. Bu onların yalnız kaldığında kuracağı hayalleri negatif anlamda destekleyecektir. Bu nedenle çocuk odası dekorasyonuna farklı bakış montessori ile mümkün algısını ortadan kaldırmamaya ve dekorasyonda minimal mobilyalar kullanmaya özen göstermek gerekiyor.

Montessori ile Oyuncak Teşviki

Maria Montessori, çocukların oyuncaklarına dilediği zaman dilediği yerde erişebilmesi gerektiğini ön görmüş. Bu nedenle montessori odalarında çocukların oyuncaklarına erişimi sizin izninize bağlı olmamalı. Çocuğunuza eğitici katkıda bulunacağını düşündüğünüz birkaç oyuncak veya puf oyun setleri ile birlikte odasını desteklemenizde fayda var.

Erişilebilir Mobilyalı Dekorasyon

Erişilebilir mobilyalar, montessorinin temelini oluşturuyor. Çocuk odalarında büyük dolapların, eşyaların yeri olmadığı gibi bu eşyaların yerine sağlıklı tematik raflar ve bu rafların içerisinde oyuncaklar odaya ayrı bir hava katacaktır. Rafların erişilebilir olması ve çocuğunuzun ulaşabilmesi ise çok önemli. Zira dokunulmayan ve deneyimlenemeyen hiçbir eşyanın montessori temalı odalarda yeri bulunmuyor.

Çocuk Odasında Basitliğin Anahtarı

Küçük çocuk odalarının dekorasyonu, bebeklerin ve yeni yürümeye başlayan çocukların oyuna teşviki açısından oldukça önemli. Bebeğiniz ya da küçük çocuğunuzun doğru hareket etmeyi, keşfetmeyi ve güvenmeyi öğrenmesi tamamen buna bağlı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Yeni Evliler İçin Yatak Odası Takımı Seçimi

Bu sebeple büyük mobilyalardan uzak durmalı ve odanın ona uygun bir şekilde dekore edilmesine katkıda bulunmalısınız. Çocuk odalarında sadeliğin ve basitliğin anahtarı Montessori dekorasyonundan geçiyor. Hayattaki ilk yıllarında, çocuklarınıza doğruyu aşılamanın ve zeka gelişimine katkıda bulunmanın çok önemli olduğu büyük bir gerçek, bu gerçeği montessori bakış açısı ile yakalayabilirsiniz.

Bir önceki içeriğimize https://blog.hamdeko.com/calisma-odasi-icin-en-guzel-dekorasyonlar/ linkinden ulaşabilirsiniz.

 

Yorumları Gör (0)

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

Tüm Hakları Saklıdır 2019

Yukarı