Bebeğiniz Büyüdü! Çocuk Odası Dekorasyonu Zamanı

Bebeğiniz Büyüdü! Çocuk Odası Dekorasyonu Zamanı

Çocuk odası dekorasyonu, ebeveynler ile çocukların ortak bir noktada buluşması açısından son derece zorlu bir süreçtir. Bunun nedeni de ebeveynlerin daha ferah, aydınlık ve de huzur verici dekorasyonları beğenirken çocukların ise daha canlı ve de dikkat çekici dekorasyonları beğenmesidir. 

Çocuk odası dekorasyonlarında hem çocukların hem de ailelerin mutlu olması oldukça önemlidir. Odasının dekorasyonunu sevmeyen bir çocuk içinde kalmak istemeyecek hem de mutsuz olacaktır. Öncelikle çocuk odası dekorasyonu yapılırken dikkat edilmesi gereken ilk konu çocukların yaşları ve de cinsiyetlerine dikkat etmek olacaktır. Ayrıca çocuk odasında kaç kişinin kaldığı da dekorasyonu etkileyen bir konudur. Birden fazla çocuk kalan odalarda dekorasyon yapılırken birçok şeye dikkat etmek gerekmektedir. Tek çocuk kalan odalarda, dekorasyon yapmak biraz daha kolay olmaktadır.

Çocuk odası dekorasyonunda dikkat edilmesi gereken konular arasında öncelikle odalarda televizyon bulunmaması yer almaktadır. Hem sağlıklı uyku uyuması hem de dikkatlerini dağıtmaması açısından son derece dikkat edilmesi gereken bir konudur.  Gelişim çağında bulunan çocuklar için televizyondan uzak durmak oldukça önemlidir. 

Çocuk Odası Boyutlarına Uygun Çözümler

Çocuk odası dekorasyonu yapılırken öncelikle odanın genişliğine göre mobilya seçimi yapılması gerekmektedir. Ancak küçük odalarda dahi ihtiyaç duyulan birçok mobilyaya yer verebileceğiniz pek çok markanın çocuk odası modelleri bulunmaktadır. Bu sayede oda ister küçük ister büyük olsun çocukların ihtiyaçlarını karşılayabilecek ürünler arasında seçim yapılabilmektedir. İki çocuk aynı odada kalıyorsa dolaplı ranzalar, ya da çalışma masası olan ranza seçimleri ile odaya alan kazandırılabilmektedir. 

Bebeğiniz Büyüdü! Çocuk Odası Dekorasyonu Zamanı
Lola Askılık modelimizi inceleyebilirsiniz

Odanın boyutları ile seçilerek mobilyaların orantılı olması tavsiye edilmektedir. Bu sayede çocuk odası daha ferah olacak ve de sıkışık bir görünüme sahip olmayacaktır. Çocuklar için daha geniş alan bırakacak eşyaların tercih edilmesi tavsiye edilmektedir.

Kitaplıklar da çocuk odası dekorasyonu mobilyaları arasında yer almaktadır. Ayaklı, duvara monteli kitaplık modelleri tercih edilebileceği gibi yeterli alan yok ise duvar rafları da kullanılarak kitaplıklar oluşturulabilmektedir. Böylece alan son derece kullanışlı ve de şık bir görünüme kavuşacaktır.

Aydınlatma konusu da çocuk odası dekorasyonu açısında önem verilmesi gerekenler arasında yer almaktadır. Birçok çocuk karanlıktan hoşlanmamaktadır ve daha aydınlık, ışıklı ortamlara gereksinim duymaktadırlar. Birçok avize, çalışma lambası, abajur ya da gece lambaları gibi ürünlerden dekorasyona uygun olacak şekilde faydalanarak çocuk odalarının aydınlatılması sağlanmaktadır. Özellikle de birbirinden farklı birçok tasarım ve renklerde çocukların ilgisini çekebilecek ürünler bulunmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  L Koltuk ile Dekorasyon Yapmak

Çocuk Odasında Güvenliğin Sağlanması

Çocuk odası dekorasyonu yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri de çocuk odasında güvenliğin sağlanmasıdır. Bunun için öncelikle odanın içinde ihtiyaç duyulmayacak eşyalara yer verilmemesidir. Bu hem ferah bir alanın oluşmasını sağlayacak hem de geniş alan yaratarak oyun esnasında herhangi bir şekilde çocukların zarar görmesini engelleyecektir.

Köşeleri sivri olan eşyaları kullanmaktan kaçınmak ancak bu tarz mobilyalar olduğu takdirde de kenarlarına koruyucu yerleştirilmesi önerilmektedir. Kapaklı priz kullanmak da özellikle küçük çocuklu aileler için son derece dikkat edilmesi gereken önemli bir konudur. Kapı stoperleri ile pencere kilitleri kullanmak da olası beklenmedik kazalara karşı bir önlem olacaktır.

Mobilyaların duvara sabitlenmesi beklenmedik kazalara karşı engelleyici ve de koruyucu bir hareket olacaktır. Oyuncakların saklama kutularına kaldırılarak durması odanın daha düzenli görünmesini sağlarken çocukların takılıp düşmelerini de ez aza indirecektir. 

Sadece ihtiyaçları dahilinde olan mobilyaların alınması ile en önemli güvenlik önlemi alınmış olacaktır. Güvenli bir çocuk odası dekorasyonu oluştururken, ebeveynlerin mutlaka çarpma, düşme, yaralanma gibi olası ev kazalarına karşı çocukları korumak için dikkatlerini ve de özenlerini en üst seviyeye çıkararak hareket etmeleri gerekmektedir.

Söz Konusu Çocuk Odası Dekorasyonu ise Merkezde Çocuk Olmalı

Çocuk odası dekorasyonu yapılırken mutlaka çocukların fikirlerine önem verilmeli ve onların zevklerini de yansıtacak şekilde tasarımlara yer verilmelidir. Sevdiği renkler, çizgi film karakterleri, sevdiği kitaplar ve de film karakterleri gibi bu konulara değer verilmelidir. Bu konular doğrultusunda bir tema belirlenip çocuk odası dekorasyonu yapılabileceği gibi, sadece aksesuarlarına da yer vererek tamamlayıcı ürünler kullanılabilmektedir.

Seçilen tema, perde, lambader, tekstil ürünler, halı ya da duvar kağıtları gibi ürünlerden oluşabilmektedir. Farklı stickerlar kullanılarak odanın atmosferi daha neşeli ve de eğlenceli bir hale getirilebilmektedir. Ancak çalışma masasının olduğu alanın dekorasyonu yapılırken sadelikten yana olunması tavsiye edilmektedir. Yumuşak tonlarda renklerin kullanılması ve de sade bir alan olması çocukların dikkatlerinin dağılmasını engelleyecektir.

Bebeğiniz Büyüdü! Çocuk Odası Dekorasyonu Zamanı
Lola Lambader modelimizi inceleyebilirsiniz.

Kalabalık, gereksiz eşyaların olduğu bir oda her zaman dikkat dağıtacaktır. Bu nedenle az eşya kullanımına özen göstermek gerekmektedir. Çocuk odası ne kadar geniş olursa olsun gereksiz birçok eşya nedeniyle boğucu bir hale gelebilmektedir. 

Çocuk Odası Dekorasyonu Duvar Rengi Seçimi

Çocuk odası dekorasyonu yapılırken duvarlar için renk seçimi son derece önemlidir. Renkler, uyku düzeni, çalışma düzeni gibi birçok şeyi etkileyebilmektedir. Aynı zamanda rahatsız edici bir ortam da yaratabilmektedir. Bu nedenle renk seçimi yapılırken dikkatli davranılması ve de çocuk odaları için uygun renklerin seçilmesi gerekmektedir. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Stüdyo Daireler İçin İlginç Dekorasyon Fikirleri

Ayrıca çocuk odalarında hem oyun oynanırken eğlenceli bir alan yaratılması, hem ders çalışırken sağlıklı bir alan yaratılması hem de doğru bir uyku alanının yaratılması ebeveynleri oldukça zorlamaktadır. Kendi zevkleri ve de çocuklarının zevklerini bir araya getirmeye çalışırken aynı zamanda bu gibi konulara da dikkat etmek zorunda kalan ebeveynler renk seçimi konusunda bir hayli zorlanmaktadırlar.

Bunu kolaylaştırmak adına çocuk odası dekorasyonu renklerinde yorucu olmayan ve dinlendirici olan renklerin kombinasyonları kullanılması önerilmektedir. Pastel ve de natürel renkler bu konuda çözüm sağlamaktadırlar. Açık tonlarının tercih edildiği, mavi, yeşil, sarı gibi renkler ile oluşturacağınız özel alanlar ile oyun köşesi ya da daha dingin tonlar ile kombin edeceğiniz çalışma alanları oluşturabilirsiniz.

Aynı zamanda duvar kağıtları ile de farklı birçok model arasından seçim yaparak son derece şık ve çocuğunuzun hoşuna gidebilecek eğlenceli bir oda tasarlayabilirsiniz. Son yılların trendleri arasında yer alan birbirinden dekoratif ve de eğlenceli duvar kağıtları ile odanın bir duvarının kaplanması, çocukların keyif alacağı alanların oluşturulmasını sağlamaktadır. Geriye kalan duvarların da uygun renkler ile boyanması ile duvar dekorasyonu tamamlanabilecektir. 

Çocuk odasının daha eğlenceli bir hale getirmek için özellikle de boyamayı ve de yazıp çizmeyi seven çocuklar için hobi boyaları kullanımı da tavsiye edilmektedir. Duvarın bir alanının uygun boyalar ile çocuk tarafından boyanması sağlanarak duvarlara şekiller verilebilir, el izlerinin desen olarak kullanması da sağlanabilmektedir. Bant kullanımı ile çocuklar ile birlikte duvarlara geometrik şekiller verilmesi hem birlikte vakit geçirilmesini sağlayacak hem de çocukların el becerilerini geliştireceği için motor becerilerine son derece faydalı olacaktır. 

Tavan süslemeleri de odaya biraz daha karakter katacak ve çocukların ilgisini çekecektir. Özellikle de yaldızlı olan ürünler geceleri parlayarak loş bir ışıklandırma da sağlayacaktır. Geceleri uyumadan önce hayal kurmayı seven çocuklar için son derece keyifli bir dekoratif ürün olarak hem ebeveynler hem de çocuklar tarafından tercih edilmektedir. 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Yemek Odası Nasıl Dizayn Edilir?

Bir önceki yazımıza https://blog.hamdeko.com/bebek-odasi-dekorasyonu/ linkinden ulaşabilirsiniz.

Yorumları Gör (0)

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

Tüm Hakları Saklıdır 2019

Yukarı