Bebek Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Bebek Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Bebek odası dekorasyonu, yeni anne baba olacak ebeveynlerin en çok ilgisini çeken ve de bu konuda oldukça seçici davrandıkları önemli bir konudur. Ancak bebek odası dekorasyonuna geçmeden önce, ilk olarak evde doğru bir bebek odasının seçiminin yapılması gerekmektedir. Uzmanlar özellikle bebek odalarının ebeveynlerin odasına yakın bir konumda olması gerektiğini belirtmektedirler. Bunun nedeni de bebeğinizin size ihtiyacı olduğu anlarda ona en kısa sürede ulaşabilmeniz için kolaylık sağlamasıdır.

Aynı zamanda muhakkak evin güneş alan bir odası olması gerektiği ve havadar bir odanın seçilmesi yönünde birçok uzmanın tavsiyesi bulunmaktadır. Doğal ışıktan faydalanmak hem bebeğin güneş ışığından faydalanmasını sağlayacak hem de odanın kolay ısınmasına yardımcı olacaktır. Bunun yanı sıra ebeveynlerin, bebek odasının rutubetli olmamasına da mutlaka özen göstermesi gerekiyor.

Odanın zeminin ise kolay temizlenebilir olması kolaylık sağlayacaktır. Aynı zamanda parke zemin tercihinde bulunulması ya da bebeklerin sağlıkları açısından alerjen olmayan ürünlerin zeminde kullanılması tavsiye ediliyor.

Bebek Odası Duvar Rengi Seçimi

Bebek odası dekorasyonu yapmaya karar verildiğinde öncelikli olarak duvar rengi seçiminden başlamak gerekmektedir. Bebek odası mobilyaları gelmeden hemen önce boyayı tamamlamak hem daha kolaylık sağlayacak hem de alınan eşyaların zarar görmesini engelleyecektir. Odada henüz bir eşya bulunmuyorken renk ve boya seçimlerinin yapılmasının ardından odanın boyanması tavsiye edilmektedir.

Duvar rengi seçimlerinde dönemin trendlerini takip ederek renk ya da duvar kağıdı seçimi yapılabilmektedir. Bu konuda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise odanın ferah ve de aydınlık görünmesini sağlamak olmalıdır. Gökyüzü mavisi, beyaz, natürel tonlar, pastel renkler gibi renklerin seçilmesi odayı çok daha fazla ferah ve de geniş gösterecektir. Bu tarz renkler sade bir dekorasyon oluşturmanızı sağlarken aynı zamanda da psikolojik açıdan bebeğin rahat olmasını sağlayacaktır. Bu tarz renkler daha sakin ve de dingin bir etki yaratacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Ahşap Mobilya Koruma Yöntemleri
Bebek Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalı?
Bebek Odası için Mama Sallanan Berjer modelimizi incelemeden geçmeyin.

Bebek Odası Mobilya Seçiminde Dikkat Edilecek Konular

  • Bebek odası dekorasyonu yapılırken ebeveynlerin en çok zorlandığı konulardan biri de mobilya seçimi olmaktadır. Özellikle de bebek odası mobilyalarının seçiminde sivri köşeli olmamasına dikkat edilmelidir.
  • Bir diğer dikkat edilecek husus da bebeklerin ilk hareketlenmeye başladıkları dönemlerde, kollarının sıkışmaması adına korkuluk şeritlerinin arasındaki mesafenin gerekli ölçüde tasarlanmış olmasına dikkat edilerek seçim yapılmasıdır.
  • Mobilya seçiminin ve de eşyaların yerleştirilmesinin doğumdan ortalama 2 ila 3 ay öncesinden yapılması önerilmektedir. Bu sayede eşyalar geldikten sonra odanın yeterli bir şekilde havalandırılması, odanın hem boya hem de mobilya kokusundan kurtulmasını sağlayacaktır.
  • Bebek odası dekorasyonu sırasında dikkat edilecek bir diğer konu da odanın içinde kullanılmayacak hiçbir eşyaya yer verilmemesidir. Genel olarak bir bebek odasının içerisinde yer alması gereken eşyalar; bebek karyolası, gardırop, şifonyer, küçük bir sehpa, emzirme esnasında kolaylık sağlamak için bir berjer ve anti-bakteriyel bir halı yeterli olacaktır. Odanızın genişliğine göre alınacak eşyalara karar vermeniz,sıkışık bir bebek odası olmaması açısından son derece faydalı olacaktır. Aksi takdirde, doğru bir şekilde yerleştirilememiş bir bebek odası görünümü ortaya çıkabilecektir.
  • Odanızın boyutuna göre gerekli eşyaları listeleyerek mobilya alışverişine çıkılması öneriliyor. Mobilyaların ölçüleri de aynı şekilde bebek odasının ölçüleri ile orantılı olarak seçilmelidir. Hareket alanının sınırlı olmaması ve havasız bir ortam oluşmaması adına oldukça önemli bir konudur. Bebek odası mobilyası alınırken antialerjik ve de kokusuz sertifikalı boyaların kullanıldığına emin olmak gerekmektedir. Aynı zamanda toksik içeriği bulunmayan ahşap malzeme seçimlerine de dikkat edilmesi gerekiyor.
  • Gardırop, şifonyer gibi eşyaların duvara mutlaka sabitlenmesi ve duvar raflarının üzerinde de hafif eşyaların bulundurulması önerilmektedir. Mobilyaların sağlıklı olmasının yanı sıra dayanıklı olması da son derece önemli bir konudur. Bu nedenle bebek odası mobilyalarının uzun ömürlü ve de sağlam olmasına dikkat edilmesi tavsiye ediliyor.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Evinizi En Güzel Nasıl Aydınlatabilirsiniz?

Bebek Odası Aksesuarları Ve Işıklandırma

Bebek odası dekorasyonu sırasında odanın duvarlarına yapıştırabileceğiniz birçok renkli ve de bebeklerin dikkatini çekebilecek hem öğretici hem de keyifli dekorasyon ürünleri bulunmaktadır. Aynı zamanda pek çok renkli karakterlere sahip perdeler de son dönemlerde birçok ebeveyn tarafından tercih edilerek bebek odalarında kullanılabilir. Bu sayede daha canlı ve de renkli bir oda oluşturabilir, daha keyifli bir bebek odası dekorasyonu sağlanabilir. Tavan uygulamalarında da hem dekoratif hem de fonksiyonel birçok ürün bulunmaktadır. Bebekler uyandıklarında genellikle tavana bakarlar ve bu tarz uygulamalar bebeklerin oldukça ilgisini çeker.

Oyuncak konusunda da son derece seçici davranılmalı, tüy ya da toz toplayacak oyuncak seçimlerinden kaçınılmalıdır. Oyuncaklar duvar raflarına koyulabileceği gibi küçük saklama kutuları ile de bir düzen sağlanabilmektedir. Işığın tavandan değil duvardan yansıtılması önerilmektedir. Bunu sağlayabilmek için de abajur ya da lambader kullanımı büyük kolaylık sağlayacaktır. Mobilyaların sabitlendiği gibi ışıklandırma ürünlerinin de sabitlenmesi güvenlik açısından tavsiye ediliyor.

Bebek odası dekorasyonu yapılırken bebeğin rahatsız olmaması ve de uykuya daha kolay bir şekilde dalabilmesi adına bebek odasının ışıklandırması yapılırken dikkat edilmesi gereken bazı konular bulunuyor. Yeni doğan bebeklerin genellikle günün büyük bir bölümünde uykuda olması nedeniyle odanın çok fazla ışıklandırılmış olmamalıdır. Bu sayede bebekler rahatlıkla uykuya dalabilir. Loş bir ortam ya da yumuşak bir ışık, bebek odaları için yeterli olacaktır.

Bebek beşikleri de bebek odası dekorasyonu sırasında dikkat edilmesi gereken bir konu olarak ebeveynlerin seçimlerinde özen gösterdikleri bir durumdur. Yarı ortopedik yatakların tercih edilmesi öneriliyor. Sert yataklar hem uykuya geçişi zorlaştırmakta hem de bebek kaslarını yorabilir. Bebek yataklarında boyasız ve cilasız ürünlerin tercih edilmesi bebeğinizin sağlığı için önemlidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Epoksi Masa Nedir? Nerelerde Kullanılır?
Bebek Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalı?
Montessori Lola Karyola modelimizi inceleyebilirsiniz.

Uzun bir kullanım için alez kullanımı önerilmektedir. Bebek yatağını koruyan alezler rahatlıkla yıkanabilmekte ve ebeveynlere büyük bir kolaylık sağlamaktadır.

Aynı zamanda bebek yataklarında kullanılacak nevresim, çarşaf, yastık gibi tekstil ürünleri de seçilirken pamuklu ürünlerin tercih edilmesi tavsiye edilmektedir. Sentetik ürünler, bebeklerde hassasiyet yaratabilir ve de alerjik sonuçlara neden olabilmektedir. Ek olarak tekstil ürünlerinde fermuar, düğme gibi tehlike yaratabilecek ürünler kullanılmadığına emin olunması ve tercihlerin bu yönde yapılması önemlidir.

Bebek Odası Dekorasyonu ve Mobilya Yerleşimi

Bebek odası dekorasyonu konusunda bir diğer önemli konu da mobilyaların yerleşimlerinin nasıl olması gerektiğidir. Bebek odası geniş ve de müsaitse bebek karyolasının ortalanmış bir şekilde konumlandırılması önerilmektedir. Bu sayede bebek fazla oranda ışık ve de ısıya maruz kalmayacak ve de rahat edecektir. Bu nedenle bebek karyolasının cam kenarına ya da kalorifer yanına koyulmaması önerilirken, orta bölümde karyolanın koyulmasını sağlayacak bir alan yok ise pencereden uzak ve de baş kısmı duvara doğru olacak şekilde yerleştirilmelidir.

Bebek odası dekorasyonu yapılırken unutulmaması gereken bir konu olarak, kısa bir süre sonra emekleyip ayaklanacak bebeklerin, odalarında bir oyun alanına ihtiyacı olacağıdır. Bu nedenle odada yeterli alan ve de az eşya olması ebeveynlerin dikkat etmesi gereken bir durumdur. Bu sayede bebekler güvenli ve de rahat bir şekilde oyun oynayabileceklerdir. İleriye dönük bir mobilya seçimi ve de dekorasyon yapmak bu hususta oldukça faydalı olacaktır.

 

Bir önceki https://blog.hamdeko.com/chester-koltuk-takimi-modasi/ linkinden ulaşabilirsiniz.

Yorumları Gör (0)

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

Tüm Hakları Saklıdır 2019

Yukarı